Iris olandų svogūnėlis: sodinimas ir priežiūra, nuotraukos, apžvalgos

Iris olandų mišinys yra labai gražus svogūninis augalas, žydintis vasaros pradžioje. Lengva auginti kultūrą vasarnamyje ar net skubiai išstumti į vazoną, jei žinote pagrindinius priežiūros reikalavimus.

Bendras olandų rainelės aprašymas

Olandų rainelė arba Iris hollandica priklauso to paties pavadinimo Iris šeimai ir yra daugiametis augalas, kurio požeminė svogūnėlė yra iki 7 cm aukščio. Kasmet iš gumbo išauga vienas ilgas iki 80 cm stiebas lygiais pailgais lapais.

Olandijos rainelės žiedai taip pat yra pavieniai, jų skersmuo siekia 8 cm, priklausomai nuo veislės, jie gali būti raudonos, baltos, mėlynos, geltonos arba dviejų spalvų. Pagal formą jie šiek tiek primena orchidėjas, jie susideda iš 6 žiedlapių, iš kurių 3 nukreipti į viršų, o likę 3 pakabinti.

Olandiškas vilkdalgis naudojamas gyvų gėlynų formavimui vėlyvą pavasarį

Svarbu! „Iris Dutch“ mišinys yra kelių svogūnėlių veislių mišinys. Pirkdamas tokią sodinamąją medžiagą, sodininkas gali gauti gėlių lovą su skirtingų atspalvių pumpurais.

Daugiametis žydėjimas vyksta nuo gegužės vidurio iki birželio vidurio, paprastai trunka apie 14 dienų. Nykus pumpurams, miršta ir požeminės plonos rainelės šaknys. Tačiau augalo svogūnėlis išlieka tinkamas naudoti, tinkamai apdorojant, jis pats kaupia naudingas medžiagas ir kitais metais vėl suteikia žiedkočio žiedą.

Olandiškų vilkdalgių veislės ir veislės

Olandijos svogūninius vilkdalgius atstovauja dešimtys hibridinių veislių. Veislės yra labai panašios pagal auginimo reikalavimus, o skirtumai yra pumpurų spalvos ir žiedkočių dydžio.

Mėlyna magija

Labai graži olandų rainelės veislė turi sodrią mėlyną žiedlapių spalvą, kiekvienos jų centre yra pailga geltona dėmė. Aukščio mėlyna magija gali siekti 60 cm, masiškai ir gausiai žydi gegužės pabaigoje.

„Iris Blue Magic“ išlieka dekoratyvi iki birželio vidurio

Auksinė gražuolė

„Golden Beauty“ veislė gamina lygius, tiesius iki 60 cm aukščio žiedkočius. Tankūs rainelės pumpurai žydi gegužės pabaigoje ir virsta gėlėmis geltonais žiedlapiais, ypač turtingais centre ir lengvesniais kraštuose.

„Iris Golden Beauty“ derinamas su kitomis šviesiomis ir tamsiomis veislėmis mišiniuose

Baltas „Excelsior“

Olandijos rainelė „White Excelsior“ žydi birželio pradžioje su dideliais ir subtiliais sniego baltumo pumpurais. Centrinėje žiedlapių dalyje pastebima ryškiai geltona pailga gysla. Aukštis veislė pakyla iki 65 cm.

„Iris White Excelsior“ ypač įspūdingai atrodo ant saulėtų gėlynų

Raudonasis gintaras

Olandų vilkdalgis Raudonasis Žmogus užauga iki 60-70 cm virš žemės lygio. Gėlių spalva yra gana neįprasta, viršutiniai žiedlapiai yra purpuriniai, o apatiniai - rusvos spalvos su geltona gysla. Veislė žydi gegužės pabaigoje.

Vilkdalgis Raudonasis gintaras vertinamas dėl kilnaus sodraus atspalvio

Simfonija

Simfonija laikoma viena ryškiausių ir įspūdingiausių olandų vilkdalgių.Jo pumpurai yra dviejų spalvų, susidedantys iš ryškiai geltonų ir sniego baltų žiedlapių, žiedkočiai pakyla 65 cm virš žemės.Žydėjimas įvyksta birželio pradžioje.

Olandijos rainelės simfonija išsiskiria ypač dideliais pumpurais - iki 14 cm skersmens

Taikymas kraštovaizdžio dizaine

Nors olandų rainelės mišinys žydi ne itin ilgai, jis labai populiarus sodo sklypuose. Dažniausiai jis naudojamas:

 • kaip spyruoklinių lovų dalis;

  Vilkdalgiai gerai atrodo atskirame gėlyne ir kartu su kitais daugiamečiais augalais

 • meninėse kompozicijose;

  Spygliuočių fone kaip priekinį planą galima pasodinti ryškius vilkdalgius

 • puošiant sodo takus;

  Vilkdalgį galima pasodinti iš abiejų kelio pusių

 • ant rezervuarų krantų.

  Vilkdalgis tinka nusileisti šalia tvenkinio ar upelio

Olandiškas rainelės mišinys gali būti labai gerai naudojamas nuolat žydinčiose lovose. Daugiamečiui nudžiūvus, erdvė neliks tuščia, vietą papuoš kitų augalų pumpurai.

Veisimo ypatybės

Veisiant sklype olandų rainelės mišinį, reikia atsiminti, kad tai hibridas. Tai reiškia, kad daugiamečius augalus galima auginti tik iš šakniastiebių svogūnėlių ar auginių, jie dažniausiai parduodami gėlininkams skirtose parduotuvėse.

Olandų vilkdalgių mišinio sėklos nėra praktikuojamos. Metodas yra labai varginantis, tačiau dažniausiai jis neduoda rezultatų. Augalai arba nedygsta, arba žydi tik po kelerių metų, o veislės savybės neišsaugomos.

Kaip pasodinti olandišką rainelę

Net pradedantieji svetainėje gali auginti olandų rainelės mišinį. Tuo pačiu metu svarbu pasirinkti tinkamą laiko planą ir atlikti parengiamuosius darbus be klaidų.

Kada sodinti olandinius vilkdalgius

Daugiamečiai gėlių stiebai maistinių medžiagų pirmiausia gauna iš savo gumbų. Todėl geriausia olandišką svogūninę rainelę sodinti rudenį, nuo rugpjūčio pabaigos iki paskutinių spalio dienų. Šaltoje žemėje augalas išgyvens žiemą, o gegužę džiugins gausiu žydėjimu.

Iris olandų mišinį geriausia sodinti rudenį

Taip pat leidžiama pasodinti olandišką svogūninę rainelę balandžio arba gegužės pavasarį. Bet priešais jį gumbai turi būti laikomi rūsyje ar šaldytuve mažiausiai 2-3 mėnesius. Tada yra galimybė laukti žydėjimo dabartiniu sezonu, nors jis vyks vėliau nei įprasta.

Vietos parinkimas ir dirvožemio paruošimas

Daugiamečiai vilkdalgiai mėgsta ryškų apšvietimą, tačiau blogai reaguoja į tiesioginius saulės spindulius. Todėl gėlių lova turi būti padalinta į plotą su šviesiu atspalviu. Olandiškiems vilkdalgiams reikalingas maistingas ir purus dirvožemis, kurio pH yra neutralus arba šarminis. Dirvą galima maišyti su kompostu lygiomis proporcijomis.

Prieš sodindami gėles į pasirinktą plotą, iškaskite reikiamą skylių skaičių apie 20 cm gylio ir ant jų dugno užpilkite šiek tiek smėlio, maždaug trečdalį. Atstumas tarp duobių turėtų būti 10-12 cm, kitaip olandiški vilkdalgių mišiniai trukdys vienas kitam.

Sodinti olandišką svogūninę rainelę

Olandijos svogūninės rainelės mišinio sodinimo algoritmas atrodo taip:

 1. Prieš sodinant, gumbai dezinfekuojami, kelioms valandoms padedant juos į mangano tirpalą. Tai padarys medžiagą atsparesnę ligoms.
 2. Paruoštos svogūnėlės panardinamos į sodinimo duobes ir gausiai laistomos, o tada ant viršaus apibarstomos smėliu ir dirvožemiu.
 3. Jei olandų rainelės mišinys pasodinamas rudenį, gėlių lovą reikia mulčiuoti lapija ar akmenukais, kad sušiltų gumbai.

Sodinant pavasarį mulčias nenaudojamas, jis tik sutrikdys žiedkočių daigumą.

Pavasarį išdygę olandiški vilkdalgių mišiniai iki galo nėra padengti dirvožemiu, ūgliai turėtų išsikišti virš žemės

Patarimas! Sodinti svogūnėliai neturėtų būti maži. Bet jei gumbai yra daugiau nei 6–7 cm aukščio, jų taip pat nereikėtų naudoti, greičiausiai jie yra peršeriami azoto trąšomis, kurios sumažina augalų imunitetą.

Olandų rainelės priežiūra pasodinus

Rūpinimasis olandų rainelės mišiniu yra tik kelios paprastos manipuliacijos:

 1. Po pasodinimo daugiamečiai augalai reguliariai laistomi, neleidžiant dirvai išdžiūti. Būtina drėkinti gėlių lovą, taip pat ir rudenį, ypač jei oras sausas, nes įsišaknijus raineles, mišinys sunaudoja daug maistinių medžiagų. Laistymą reikia tęsti visą aktyvųjį laikotarpį, kol pumpurai nudžius.
 2. Pavasarį olandų rainelės mišinys šeriamas tris kartus - vegetacijos pradžioje azoto trąšomis, pumpuravimo metu ir po žydėjimo - kaliu ir fosforu.
 3. Kai tik daugiamečiai nudžius, laistymą reikės nedelsiant nutraukti. Šiame etape svogūnams reikia sausa ramybės būsena, kitaip jie gali pūti dirvožemyje.

Kad mišiniai vilkdalgiai ilgiau žydėtų, juos reikia gausiai laistyti ir apsaugoti nuo saulės.

Vilkdalgiai, sumaišyti su nupjautais žiedkočiais, paliekami gėlių lovoje, kol jų lapai pradeda gelsti ir nudžiūti. Toliau lemputes galima nedelsiant iškasti, nereikia laukti visiško antžeminės dalies išdžiūvimo. Teoriškai sausomis vasaromis gumbų išgauti iš viso negalima, tačiau dažniau jie vis tiek tai daro, nes net ir be lietaus dirvožemis gylyje gali išlikti drėgnas.

Svogūnėlių laikymo taisyklės

Nuėmus rainelės svogūnėlius iš gėlių lovos, mišinį reikia nupurtyti nuo žemės likučių ir dezinfekuoti mangano tirpalu arba Fundazole. Tada 2-3 savaites jie siunčiami džiovinti 20-25 ° C temperatūroje, gerai vėdinant.

Olandiškos rainelės svogūnėliai iš dirvožemio pašalinami džiovinti iškart po žydėjimo

Džiovintus svogūnus reikia sutvarkyti, sugadintą ir supuvusią medžiagą išmesti. Sveiki gumbai laikomi tamsioje vietoje, kurios temperatūra yra nuo 15 iki 20 ° C. Tokiomis sąlygomis Olandijos vilkdalgiai turėtų praleisti likusią vasaros dalį. Rudenį juos galima vėl pasodinti į žemę arba nusiųsti dirbtiniam namų sluoksniavimui.

Priverčia olandų rainelę iki kovo 8 d

Jei pageidaujama, olandų rainelės mišinį galima pražydinti kovo pradžioje, Tarptautinei moters dienai paminėti. Daugiamečiai svogūniniai augalai yra tinkami skubiai versti šiltnamiuose arba namuose vazonuose:

 1. Vasaros pradžioje rainelės svogūnėliai iškasami iš gėlių lovos ir mėnesį laikomi iki 30 ° C temperatūros, o dar mėnesį - 20 ° C temperatūroje.
 2. Tada distiliavimui skirti gumbavaisiai perkeliami į tamsią ir šaltą vietą, kurios temperatūra ne aukštesnė kaip 10 ° C.
 3. Maždaug gruodžio 25 d. Svogūnėliai pasodinami į šiltnamį, dėžes ar vazonus ir užtikrina 12 ° C temperatūrą, o po poros savaičių jie pakelia iki 16 ° C.

Iris olandų mišinys, tinkamas skubiam distiliavimui iki kovo 8 d

Jei sukursite vidutiniškai šiltų olandų rainelės sąlygų mišinį ir suteiksite jai ne mažiau kaip 14 valandų dienos šviesą, tada 2,5 mėnesio po pasodinimo augalas pradės žydėti.

Ligos ir kenkėjai

Nors olandiškų vilkdalgių mišiniai dirvožemyje išlieka tik iki vasaros pradžios, vabzdžiai ir grybai gali juos pakenkti net per tokį trumpą laiką. Iš ligų didžiausią pavojų kultūrai kelia:

 • fuzariumas - ligą galite atpažinti iš pilkšvo lapų žydėjimo ir augimo sulėtėjimo;

  Užsikrėtus fuzariumu, olandinę rainelę retai galima išgelbėti, ją lengviau pašalinti iš gėlių lovos

 • šlapias puvinys - grybas vystosi ankstyvą pavasarį sniego tirpimo laikotarpiu ir lemia svogūnėlių puvimą;

  Šlapias puvinys ypač dažnai veikia vilkdalgių mišinius, kai jie yra užmirkę

 • rūdys, liga palieka negražias rudas-rudas dėmes ant daugiamečio lapo;

  Rūdys dažo rainelės lapus pavasarį esant + 10 ° С temperatūrai

Grybelinės ligos yra labai pavojingos olandų rainelės mišiniui, nes jas sunku gydyti. Užkrėsta lemputė greitai pradeda pūti, o daugiamečiai augalai visiškai žūva. Kai pasirodys pirmieji požymiai, gėlių lovą galima gydyti preparatais „Maxim“, „Topaz“, „Doxycycline“ ir „Triazol“. Tačiau prieš sodinimą geriau kovoti su grybais ir svogūnus pamirkyti fungicidiniame tirpale.

Iš vabzdžių olandų rainelę dažniausiai pažeidžia:

 • samtelis drugelių - jų vikšrai iš vidaus ėda irisų žiedkočius;

  Drugelių vikšrai olandų rainele pradeda maitintis birželio viduryje.

 • tripsai - kenkėjai išsiurbia sultis ne tik iš lapų, bet ir iš šakniastiebių;

  Tripsai dažniausiai slepiasi rainelės lapų pažastyse.

 • amaras - vabzdys ėda augalą ir, be to, išskiria daugiamečiams kenksmingas gleives.

  Amarai dauginasi ant rainelės didžiulėse kolonijose ir gali sunaikinti augalą.

Norėdami pašalinti kenkėjus, naudokite Karbofos arba Actellik tirpalą. Profilaktiškai galite apsaugoti gėlių lovą nuo vabzdžių, jei reguliariai purenate dirvą, išvengiate vandens užmirkimo ir atsikratote piktžolių.

Išvada

Iris olandų mišinys yra įspūdinga ir lengvai auginama gėlė. Jūs galite pasiekti maksimalų dekoratyvumą, jei prisiminsite svogūninių augalų stratifikacijos poreikį ir laikysitės pagrindinių priežiūros taisyklių.

Olandijos rainelės apžvalgos

Fedulina Tatjana Nikolajevna, 34 metai, Ivanovo
Prieš keletą metų nusprendžiau įrengti įvairiaspalvę gėlių lovą toje vietoje, nusipirkau olandišką rainelės mišinį sodinimui. Buvo labai įdomu laukti rezultatų. Vilkdalgiai žydėjo birželio pradžioje, daugiausia mėlynais, geltonais ir mėlynais pumpurais. Po žydėjimo iškasiau svogūnėlius ir dabar juos sodinu kasmet rudenį.
Stepashina Irina Vladimirovna, 42 metai, Kurskas

Aš labai myliu vilkdalgius ir visada stengiuosi jiems rasti vietą sode. Paprastai svogūnėlius sodinu rudenį, tačiau du kartus bandžiau pavasarį sodinti, prieš tai vėsindamas rūsyje. Mišinyje esantys olandiški vilkdalgiai išties žydėjo po jo, tačiau vėliau ir ne tokiuose dideliuose pumpuruose, kaip įprasta.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba