Kaimyninės daržovės lovose: stalas

Galite padaryti savo sodą gražų ir tuo pačiu metu maksimaliai išnaudoti kiekvieną žemės sklypą, naudodamiesi mišriomis lovomis. Technologija apima kelių rūšių augalų pasodinimą ant vieno kraigo. Daržovių kaimynystė lovose gali padėti apsaugoti augalus nuo kenksmingų virusų ir vabzdžių. Taip pat kai kurių augalų deriniai pagreitina vienas kito augimą. Tuo pačiu metu yra nesuderinamų kultūrų, kurių negalima pastatyti arti. Atsižvelgiant į tokius prieštaringus faktus, į mišrių lysvių kūrimą reikėtų kreiptis kompetentingai, kad nepakenktų augalams, o pagerėtų jų auginimo sąlygos.

Technologiniai pranašumai

Mišrus sodinti daržoves sode turi daug privalumų, palyginti su izoliuotu pasėlių auginimu:

 • kuo efektyviau naudojamas žemės sklypo plotas;
 • augalai, kurie minta puikiais mikroelementais, tolygiai nualina dirvą, nekonkuruoja tarpusavyje;
 • kaimynai sode gali pagerinti vienas kito skonį;
 • tam tikrų augalų skleidžiami aromatai gali pritraukti ar nubaidyti vabzdžius;
 • teisingas augalų išdėstymas gali apsaugoti nuo vėjo ir sukurti palankų mikroklimatą konkrečių kultūrų auginimui;
 • mišrus daržovių auginimas pašalina cheminių trąšų naudojimą, norint gauti gerą derlių, naudojamos tik natūralios žemės jėgos.

Taigi mišrios lovos yra paprastas būdas pagerinti derlių. Šios technologijos pagalba galima kompetentingai naudoti žemės išteklius ir, nenaudojant papildomų lėšų, pritraukti naudingus apdulkinančius vabzdžius, atbaidyti kenkėjus ir sukurti reikalingas mikroklimatines sąlygas.

Mišrių keterų formavimo principai

Formuojant mišrias lovas, reikia griežtai laikytis šių principų:

 • centrinėje mišrios lysvės dalyje rekomenduojama auginti ilgo nokinimo laikotarpio pasėlius;
 • kraigo kraštai turėtų būti naudojami auginant trumpus, greitai bręstančius pasėlius, pavyzdžiui, salotas, špinatus;
 • derinant augalus, būtina atsižvelgti į jų šaknų vystymąsi. Taigi, netoliese galite sodinti pasėlius su stipriai ir nepakankamai išvystyta šaknų sistema;
 • mišrioje kultūroje nesuderinamos kultūros turėtų būti sodinamos kuo toliau viena nuo kitos.

Nusprendę savo sode sukurti mišrias lysves, turėtumėte laikytis aukščiau nurodytų auginimo principų ir atidžiai susipažinti su įvairių kultūrų savybėmis. Reikėtų prisiminti, kad ši technologija leidžia sodinti gėles ir daržoves tuo pačiu metu vienoje lovoje. Taigi, gėlių augalai gali ne tik teigiamai paveikti daržovių pasėlius, bet ir padaryti sodą dar gražesnį.

Naudingos augalų savybės

Netoli augalų, kuriems reikalingas apdulkinimas, rekomenduojama sodinti pasėlius, kurie pritraukia apdulkintojus. Tai apima įvairias mėtų, mairūnų, ramunėlių, čiobrelių, melisų veisles. Šie augalai nėra daržovės, tačiau gali būti naudojami medicininiais tikslais arba kaip sodo dekoravimas. Jų kvapas vilioja vapsvas ir plėšriąsias muses, kurios apdulkina žydinčius augalus.

Dėl sunkių dirvožemių reikia nuolat purenti. Tokiu atveju sliekai gali ateiti į pagalbą ūkininkui. Norėdami juos pritraukti, galite pasodinti svogūnų, cikorijų, valerijonų.

Česnakai padeda kovoti su amarais. Jo kvapas atbaido šiuos kenksmingus vabzdžius.Česnakai taip pat prisideda prie sieros kaupimosi dirvožemyje.

Svarbu! Minėti augalai, išskyrus česnaką, yra suderinami su absoliučiai visais pasėliais.

Daržovių deriniai

Kurdami mišrias daržovių lysves, turėtumėte atidžiai pasirinkti „kaimynus“, kurie nepakenks vienas kitam, tačiau teiks tarpusavio pagalbą. Daugelio pasėlių savybės yra individualios, todėl, kuriant kompleksinius sodinimus, kiekvieną augalą reikėtų įvertinti atskirai:

Pomidorai

Prie pat pomidorų rekomenduojama auginti česnakus, krūmus, kuriuose mažai auga, kopūstus, morkas, burokėlius, špinatus, petražoles. Ypač ryškaus aromato žolelės (čiobreliai, melisos, bazilikai) atbaido kenkėjus, pagerina pomidorų skonį ir prailgina jų galiojimo laiką.

Nerekomenduojama šalia pomidorų auginti agurkus, krapus, pankolius ir bulves.

Agurkai

Agurkai gerai dera lovose su įvairiais pupelių rūšys, pupelės, salotos, svogūnai, kopūstai, krapai, burokėliai, salierai. Pomidorai yra bene vienintelis derlius, kurio nereikėtų sodinti šalia agurkų.

Nuostabu kaimynas agurkams yra ridikas. Tai atbaido vorinių erkių ir lapų vabalus. Tuo pačiu metu ridikėliai pagerina derliaus skonį. Taip pat verta paminėti, kad agurkų ar svogūnų artumas yra abipusiai naudingas.

Kopūstai

Kopūstus dažnai užpuola kenksmingi vabzdžiai. Taigi, baltieji dobilai gali padėti kovojant su vikšrais. Sėjama tiesiai po kopūstų šaknimis. Baltasis dobilas taip pat atbaido kopūstinius amarus ir šaknines muses. Salierai padeda kovoti su moline blusa auginant kopūstus. Stiprių, ryškių aromatų vaistažolės gąsdina kopūstų drugelius. Porai padeda kaušo vikšrams nepakenkti jūsų pasėliams. Krapai turi dvigubą teigiamą poveikį kopūstams: atbaido amarus ir pagerina daržovės skonį.

Bulvės, pupelės, salotos, burokėliai gali augti šalia kopūstų, nepakenkdami. Pomidorai, vynuogės, česnakai neturėtų būti sodinami ant mišrios lovos su kopūstais.

Bulvės

Bulvės dažnai sodinamos kaip atskiros kultūros, tačiau joms galima rasti ir tinkamų sveikų kaimynų. Taigi krienai gali apsaugoti bulves nuo blakių, o ankštiniai augalai į dirvą patenka azoto, o tai teigiamai veikia bulvių produktyvumą. Be to, ankštiniai augalai apsaugo bulves nuo Kolorado vabalų.

Nekenksmingi kaimynai kopūstams ant mišrios lovos yra salotos, ridikai, kukurūzai, kalendra. Nerekomenduojama prie bulvių auginti burokėlių, saulėgrąžų ir pomidorų.

Nusilenkti

Morkų ir svogūnų derinys yra mūsų sodų klasika. Šie du augalai tame pačiame sode gąsdina kenkėjus, jų šaknys nekonkuruoja. Be morkų, kaimynystėje su svogūnais gerai tinka burokėliai, agurkai, ridikai, špinatai, salotos. Nerekomenduojama sodinti pupelių, pupelių, žirnių vienoje lovoje su svogūnais.

Mišrioms lovoms sukurti gali būti naudojamos ir kitos daržovių kultūros. Taigi, pavyzdžiui, česnakai gerai jaučiasi braškių sode. Ir nors česnakai neturi ypatingo poveikio uogų derliui, šis augalų derinys leidžia racionaliai naudoti žemės plotus.

Mėtos, ridikai ir ankštiniai augalai gali pagreitinti cukinijų augimą ir brendimą. Baklažanus rekomenduojama sodinti mišriose lysvėse kartu su pupelėmis, bazilikais ar žirniais. Tuščią vietą tarp burokėlių eilių galima užpildyti žaliomis salotomis, kurios bus puikus kaimynas. Informacija apie kitų daržovių pasėlių suderinamumą pateikiama žemiau esančioje lentelėje.

Pradedantiesiems sodininkams, žinoma, sunku orientuotis visose daržovių kultūrose ir pasirinkti mišrių lysvių kūrimo schemas. Štai kodėl patyrę ūkininkai siūlo tam tikras augalų sodinimo ant mišrių keterų schemas. Štai keletas jų:

 1. Salotos turėtų būti sodinamos ant pirmosios, kraštutinės keteros eilės.Antroje eilėje galima pasodinti ridikėlių ar morkų, taip pat sveikintinas šių šakniavaisių derinys vienoje eilėje. Trečioje tokios mišrios lysvės eilėje reikėtų pasodinti svogūnus. Ketvirta ir penkta lovos eilės turėtų atitinkamai pakartoti antrą ir pirmą.
 2. Sodo viduryje būtina sodinti agurkus. Vienas tokios mišrios lysvės kraštas skirtas pupelėms auginti, kitas - kopūstams.
 3. Racionalu morkas kaitalioti su svogūnais ar mairūnais, kad tarp morkų eilučių būtų 30–35 cm atstumas.

Su kai kuriomis kitomis daržovių augalų sodinimo ant mišrių lysvių schemomis galite susipažinti žiūrėdami vaizdo įrašą:

Naudingos žolelės

Visuotinai pripažįstama, kad sode turėtų būti auginami tik maistui naudingi augalai. Tačiau nedaugelis žino, kad kai kurios žolelės, gėlės ir net piktžolės gali būti naudingos sode:

 • čiobreliai šalia svogūnų gali žymiai padidinti jo derlių;
 • pelargonija, petunija ir mairūnas gali ne tik papuošti sodą augančiomis paprikomis, bet ir pagerinti derliaus derlingumą;
 • šalia morkų ir ankštinių augalų galite pasodinti rozmarino ir šalavijo;
 • skirtingos salotų rūšys gali pagerinti kaimynystėje augančių pomidorų skonį;
 • kiaulpienių šaknų sistema eina giliai į žemę, iškeldama kalcį į žemės paviršių. Kiaulpienių žiedai taip pat vilioja apdulkinančius vabzdžius;
 • medetkos gali papuošti lysves bet kokiais daržovių augalais, apsaugodamos juos nuo amarų.

Kaip matyti iš siūlomo sąrašo, gėlės, žolelės ir daržovės ant tos pačios lovos gali papildyti vienas kitą, papuošti sodą. Ir tokia piktžolė, kaip kiaulpienė, gali būti naudinga.

Šiltnamio deriniai

Šiltnamiuose ir šiltnamiuose, kaip taisyklė, yra nedideli, riboti plotai, todėl ūkininkai stengiasi juos naudoti kuo efektyviau. Tačiau derinant augalus uždaromis sąlygomis, verta prisiminti, kad kartu galima auginti tik pasėlius, kuriems taikomi panašūs mikroklimato reikalavimai. Taigi, sodinti pomidorus ir agurkus viename šiltnamyje yra klaida: agurkams reikalinga didelė drėgmė, kai pomidorai negali pakęsti.

Baltus kopūstus rekomenduojama sodinti tame pačiame šiltnamyje su pomidorais. Salierai, žirniai, pupelės ir pupelės gerai jausis agurklių papėdėje. Baklažanus ir paprikas taip pat galima auginti tame pačiame šiltnamyje su agurkais, nes šios kultūros yra panašios pagal oro drėgmės reikalavimus.

Daržovių sodas yra visiškai bet kokių ūkininko idėjų įkūnijimo platforma. Tačiau kaip taisyklė, visada nėra pakankamai žemės, kad išaugintų visus norimus pasėlius. Štai kodėl daugelis žemės savininkų griebiasi mišrių lovų kūrimo. Tuo pat metu rajonas lovose gali būti naudingas ir netgi prisidėti prie derlingumo padidėjimo. Taigi, aukščiau straipsnyje, siūlomi mišrių lysvių pavyzdžiai ir nuotraukos, taip pat aprašytos galimos įvairių pasėlių išdėstymo schemos. Ši informacija tikrai padės pradedantiesiems ir jau patyrusiems ūkininkams padaryti savo sodus dar geresnius.

Komentarai (1)
 1. Suprantama pirmokams ... ačiū! :)

  2020.01.31, 06.01
  Olya
 2. Labai ačiū !! Man, kaip pradedančiam sodininkui, tai tik neįkainojama dovana! AČIŪ !!

  2017-12-20 11:12 val
  Tatjana
 3. Puiku! Ačiū!

  2017-10-05 04.05 val
  Aldyn-kys
Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba