Daugiamečiai laiškiniai česnakai: sodinimas ir priežiūra, kaip augti iš sėklų, naudingos savybės, nuotrauka

Česnakai yra daugiamečiai žoliniai augalai, turintys vertingų maistinių ir gydomųjų savybių. Sode nesunku auginti kultūrą, laikantis pagrindinių sodinimo ir tolesnės priežiūros taisyklių.

Kas yra laiškinis svogūnas

Šnito svogūnas, greitis arba kaltas, yra svogūnų šeimos svogūninis augalas, kultūroje žinomas nuo XVI a. Jis turi malonų, ryškų ar šiek tiek aitrią skonį; jis naudojamas maistui jaunystėje iki trijų savaičių.

Kultūra yra populiari sodininkų tarpe dėl padidėjusio ištvermės ir atsparumo šalčiui. Augalo lapai turi ne tik maistinių, bet ir dekoratyvinių savybių. Laiškiniai laiškiniai laiškai dažnai sodinami kaip medus arba kaip meninių kompozicijų dalis.

Kaip atrodo laiškinis lankas

Schnitt-svogūnas yra vidutinio dydžio daugiametis augalas su pailgiomis arba kiaušinio formos kūginėmis svogūnėlėmis, kurių ilgis iki 25 mm, rusvos spalvos popieriaus lukštai. Turi cilindro formos tankų, iki 60 cm aukščio stiebą. Ūglis yra „aprengtas“ lapų apvalkalais trečdaliu arba iki vidurio, pačios plokštės yra žalios, vaškinio žiedo, fistulinės, iki 6 mm skersmens.

Vienas suaugusio greičio krūmas vienu metu gali sukurti iki aštuonių ūglių

Nuo gegužės iki rugpjūčio laiškiniai česnakai žydi šviesiai rausvais arba rausvai violetiniais sferiniais pumpurais. Dekoratyvumo laikotarpiu augalas paprastai įžengia į antrus metus po pasodinimo. Nuo birželio mėnesio jis duoda vaisių - dėžutes su sėklomis.

Česnakų charakteristikos

Laiškinis česnakas pasižymi labai dideliu ištverme ir gali lengvai atlaikyti net –35 ° C temperatūrą. Jį galima auginti atvirame grunte ne tik vidurinėje juostoje, bet ir Sibire, Tolimuosiuose Rytuose ir net Tolimojoje Šiaurėje.

Dėmesio! Jauni laiškinių česnakų ūgliai išgyvena -8 ° C temperatūroje, todėl kultūra retai miršta nuo pasikartojančių šalnų.

Augalo derlius priklauso nuo konkrečios veislės ir auginimo sąlygų. Tačiau vidutiniškai laiškiniai česnakai iš 1 m gali duoti iki 7 kg lapų2 ir iki 600 g valgomųjų plokščių iš vieno suaugusio krūmo. Sezono metu derlių galima nuimti kelis kartus - nupjovęs augalas greitai atsigauna.

Skirtingai nuo daugelio sodo kultūrų, laiškinių česnakų nereikia kasmet persodinti. Leidžiama auginti vienoje vietoje 3-4 metus, o jei jis svetainėje atlieka tik dekoratyvines funkcijas, iki devynerių metų. Kultūra rodo didelį atsparumą kenkėjams ir grybams ir netgi padeda apsaugoti kaimyninius sodinius nuo ligų.

Česnakų veislės

Česnakus atstovauja daugybė veislių, turinčių vertingų dekoratyvinių ir maistinių savybių. Keli iš jų yra ypač paklausūs.

Bohemija

Produktyvi veislė leidžia vienu metu iš krūmo pašalinti iki 200 g žalumynų. Augalas retai kenčia nuo ligų, sėkmingai vystosi vienoje vietoje keletą metų. Pirmąjį pjovimą galima atlikti praėjus trims savaitėms po lapų susiformavimo.

Bohemijos laiškiniai česnakai turi aštrų skonį, tačiau yra švelni

Medaus augalas

Atsparus šalčiams ir prastam dirvožemiui, medaus laiškinių česnakų veislė visą vasarą atneša tamsiai žalius, malonaus aštraus skonio lapus.Skiriasi gražus žydėjimas, dažnai randamas meninėse kompozicijose kraštovaizdyje. Pagal pavadinimą augalas yra geras medus augalas ir pritraukia bičių į šią vietą.

Česnakinių medaus augalų plunksnos auga labai greitai - iki 20 cm per savaitę

Pavasaris

Ankstyva laiškinių česnakų veislė leidžia lapus pašalinti praėjus vos trims savaitėms po daiginimo. Augalas pasižymi dideliu atsparumu šalčiui, pavasarį jis vienas pirmųjų išdygsta sode. Tai sudaro aukštus ir gana galingus krūmus, derlius yra apie 6 kg vienam sodinimo metrui sezono metu, atsižvelgiant į žemės ūkio technologijas.

Vasarinių laiškinių česnakų-svogūnų veislė yra švelnaus, šiek tiek aštraus skonio.

Chemal

Maža laiškinių česnakų veislė tęsiasi tik iki 40 cm.Lapų skonis aštrus ir ryškus, derlingumo rodikliai aukšti - keliais gabalais galima surinkti apie 7 kg sultingų plunksnų.

Chemal veislės trūkumai yra silpnas atsparumas miltligei

Krokusas

Anksti subrandinta laiškinių česnakų veislė yra tinkama pjaustyti jau 14 dienų po lapų ataugimo. Jis turi malonų skonį ir lauke gerai atlaiko pavasarines šalnas. Tuo pačiu metu veislės derlingumas yra vidutinis - iš metro sodinimo galima surinkti apie 600 g plunksnų.

Krokusus laiškinius česnakus reikia reguliariai persodinti, kitaip augalo derlius sumažės

Česnako nauda ir žala

Valgomieji augalų laiškiniai česnakai turi daug gydomųjų savybių:

 • gerina apetitą ir pagreitina virškinimo procesus;
 • stiprina imuninę sistemą ir skatina atsigauti nuo peršalimo ligų;
 • sumažina aterosklerozės išsivystymo riziką;
 • apsaugo nuo vitamino trūkumo atsiradimo;
 • turi antimikrobinį ir priešuždegiminį poveikį;
 • padeda pašalinti iš organizmo toksinus, toksinus ir parazitus;
 • pagerina regėjimo aštrumą;
 • mažina kraujavimą iš dantenų;
 • plečia kraujagysles ir reguliuoja kraujospūdį;
 • teigiamai veikia vyrų ir moterų urogenitalinės sistemos būklę;
 • pagerina žarnyno judrumą vangiai virškindamas.

Kartu su vertingomis savybėmis laiškinis česnakas turi kontraindikacijų. Nerekomenduojama vartoti augalo:

 • su opiniais skrandžio ir žarnų pažeidimais;
 • su pankreatito paūmėjimu;
 • sergant lėtinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis;
 • su hepatitu ir kepenų ciroze;
 • su individualia netolerancija;
 • su dažna migrena.

Laiškinis česnakas daro neigiamą poveikį organizmui daugiausia vartojant per daug. Per didelis kiekis aštrių plunksnų sukelia rėmuo ir pykinimas, viduriavimas, galvos skausmas ir alerginiai bėrimai.

Kaip sodinti laiškinius česnakus

Auginti laiškinius česnakus yra gana lengva - kultūra priklauso nepretenzingai kategorijai. Augalą galima sėti tiesiai į atvirą žemę arba uždarytuose induose namuose.

Laiškinių laiškų auginimas iš sėklų atvirame lauke

Laiškinius česnakus galite pasėti pavasarį vegetacijos pradžioje arba rudenį prieš pat šaltą orą. Augalo vieta parenkama vidutiniškai apšviesta, su šviesiu atspalviu. Dirvožemis reikalingas puri, prisodrinta kalkių, gerai drenuota.

Likus keliems mėnesiams iki sodinimo, pasirinktas plotas iškasamas ir išvalomas nuo piktžolių. Į dirvą įpilkite kibirą humuso arba 500 ml komposto 1 m2, pilamas nedidelis karbamido ir superfosfato kiekis, po kurio substratas maišomas. Likus kelioms dienoms iki faktinio kultūros pasodinimo, vietoje taip pat dedama 20 g amonio nitrato 1 m2 ir gausiai laistykite žemę.

Laiškinių laiškų sėjimo procedūra atvirame sode atrodo taip:

 1. Augalų sėklos dieną mirkomos šiltame vandenyje, periodiškai keičiant skystį, o po to džiovinamos ant popierinio rankšluosčio.
 2. Aikštelėje yra paruoštos mažos skylės iki 2 cm gylio, paliekant tarp jų 5 cm atstumą.
 3. Apdorotos sėklos dedamos į skylutes ir ant viršaus uždengiamos dirvožemiu.
 4. Lovos gausiai purškiamos purškiamu buteliu.

Pirmą sezoną nerekomenduojama nupjauti jaunų lapų - augalui suteikiama galimybė sustiprėti.Jei šios taisyklės bus laikomasi antraisiais metais, krūmai atneš gausų derlių.

Dėmesio! Sodinant laiškinius česnakus prieš žiemą, sėklos nuleidžiamos į dirvą sausos, iš anksto neapsaugojus.

Tarp laiškinių česnakų eilučių rekomenduojama palikti 15-30 cm vietos

Auginti laiškinių česnakų daigus

Pirmiausia galite sodinti laiškinių laiškų sėklą sodinukams namuose, kad vėliau jos būtų perkeltos į atvirą žemę. Technologija atrodo taip:

 1. Plati maždaug 20 cm gylio dėžutė užpildyta humuso, sodo dirvožemio, smėlio ir medžio pelenų substratu, nesiekiančiu 3-4 cm iki krašto. Dirvožemis yra išlygintas ir gausiai laistomas.
 2. Iš anksto išmirkytos augalo sėklos dedamos į 1,5 cm gylio skylutes 2,5 cm intervalais. Medžiaga iš viršaus padengiama dirvožemiu ir purškiama purškimo buteliu, o tada dėžutė padengiama plėvele arba stiklu.
 3. Kelias dienas daigai laikomi šiltoje, vidutinio apšvietimo vietoje. Atsiradus daigams, prieglauda pašalinama iš dėžutės, o laiškinių česnakų mikrorandžiai pertvarkomi į lengvesnę, maždaug 18 ° C temperatūros patalpą.
 4. Pirmojo tikro lapo susidarymo metu daigai neria.

Auginant naminius laiškinius česnakus reikia reguliariai drėkinti. Daigai vidutiniškai per du mėnesius po ūglių susidarymo perkeliami į žemę. Augalai iki to laiko turėtų įsigyti du tikrus lapus.

Svogūnų laiškų daigų dienos laikas turėtų būti bent 12 valandų

Česnakai rūpinasi

Laiškinius česnakus galite auginti iš sėklų bet kokiu klimatu. Rūpintis kultūra nėra ypač sunku, tačiau reikia atkreipti dėmesį į kai kuriuos dalykus.

Laistymas

Česnakus reikia gausiai laistyti. Trūkstant drėgmės, augalas praranda dekoratyvinį poveikį, be to, lapai tampa per grubūs ir ne tokie skanūs. Laistykite kultūrą drungnu vandeniu, turite sutelkti dėmesį į viršutinio dirvožemio sluoksnio būklę. Dirvožemio užmirkimas taip pat pavojingas greičiui, nes augalo šaknys gali supūti.

Patarimas! Jei laiškiniai česnakai tapo stambūs dėl vandens trūkumo, reikia nupjauti dalį plunksnų, gausiai palaistyti likusius sodinukus ir toliau augant lapams, neleisti dirvai išdžiūti.

Viršutinis padažas

Česnakų trąšos pradedamos naudoti antraisiais metais. Viršutinis augalo padažas atliekamas po pirmojo pjovimo - laistant į dirvožemį įleidžiamas paukščių išmatų tirpalas arba sausmedžio infuzija. Lysves taip pat leidžiama apibarstyti sausais mineralais - nitrofosu ar azofosu, 40–100 g / 1 m2.

Naudodami organines medžiagas, augalus galite šerti po kiekvieno lapų surinkimo. Mineralinės trąšos naudojamos rečiau - po 2–3 pjūvių.

Atlaisvinimas ir ravėjimas

Suaugę laiškiniai česnakai dirvožemio paviršiuje formuoja tankią velėną ir dažniausiai patys stabdo piktžolių augimą. Bet jaunus 1-2 metų augalus rekomenduojama ravėti ir purenti kas mėnesį. Tai papildomai apsaugos greitį nuo kenkėjų ir grybų ir pagerins deguonies patekimą į šaknis.

Pasiruošimas žiemai

Greičio gamykla gerai toleruoja didelius šalčius. Tačiau rudenį laiškinių česnakų priežiūros taisyklės vis tiek rekomenduoja sode šiltinti. Paprastai naudojamas tankus mulčio sluoksnis - dirva padengta sausa lapija, pjuvenomis, padengta eglių šakomis. Pavasarį, prasidėjus atlydžiui, pastogė pašalinama taip, kad netrukdytų kultūros augimui.

Ligos ir kenkėjų kontrolė

Laiškinis česnakas retai kenčia nuo kenkėjų ir ligų, nes augale esantys fitoncidai atbaido vabzdžius ir sunaikina patogeninius mikroorganizmus. Tačiau kai kurie negalavimai vis tiek kelia pavojų greičiui:

 1. Miltligė. Grybelinę ligą galima atpažinti iš šviesiai žalių dėmių ant augalo lapų ir balkšvo žydėjimo. Dėl pažengusio negalavimo pažeistos vietos laikui bėgant paruduoja, o česnakai miršta.

  Miltligė ant laiškinių česnakų atsiranda ypač drėgnomis sąlygomis

 2. Rūdys. Kita grybelinė liga ant augalo palieka rusvai raudonus pėdsakus ir patinimus.Grybas greitai plinta ir per trumpą laiką gali sunaikinti visą sodą.

  Netrukus ant augalo atsiranda rūdžių, kai dirvožemyje yra azoto perteklius

Kova su svogūnų ligomis vykdoma naudojant fungicidus „Topaz“, „Fitosporin“ ir „Baktofit“. Po purškimo nerekomenduojama nupjauti maistui skirtų pasėlių lapų. Kaip grybų profilaktiką, būtina palaikyti švarą toje vietoje ir laiku pašalinti augalų liekanas, kuriose žiemoja patogeniniai mikroorganizmai.

Dėmesio! Prasidėjus rudeniui, būtina pašalinti, įskaitant lapų likučius, iš greičio lizdo, kad neišdžiūvusios plokštelės nesuyra.

Iš kenkėjų aviliams daugiausia gresia tripsai. Parazitus galite pašalinti naudodami vaistą „Aktara“ arba „Bordeaux“ skystį. Kad tripsai nesidaugintų lysvėse su laiškiniais česnakais, prieš prasidedant žiemai, reikia išvalyti pūvančių augalų liekanų plotą.

Keptuvėje minta tiek suaugę vabzdžiai, tiek tripsų lervos

Reprodukcija

Svetainėje galite padauginti greitį padalijimo metodu. Tai leidžia ne tik padidinti augalų populiaciją, bet ir atjauninti senus krūmus, kurie nebegali įrodyti didelio derlingumo.

Skiltis laiškiniams česnakams atliekama pavasarį arba ankstyvą rudenį. Procedūra atliekama taip:

 1. Pasirinktą dieną augalų lysvė gausiai laistoma.
 2. Jie per trumpą laiką kasa kastuvu ir atsargiai pašalina jį nuo žemės.
 3. Krūmo lapai nukerpami iki 15 cm, o šaknys - iki 5-7 cm.
 4. Rankiniu būdu arba peiliu augalas padalijamas į kelias dalis po 8–10 svogūnėlių.
 5. Gauti maži krūmai perkeliami į naujas vietas ir sodinami įprastu būdu.

Rūpinimasis česnakais po padalijimo atliekamas pagal standartines taisykles.

Laiškinius česnakus rekomenduojama padalyti 3–4 metų amžiaus.

Derliaus nuėmimas ir sandėliavimas

Pirmą kartą derlius atliekamas antrąjį sezoną po pasodinimo. Jauni sultingi lapai nupjaunami visiškai arba iš augalo paimamos tik kelios plunksnos. Tuo pačiu metu nedideli kelmai paliekami virš žemės. Žydintys stiebai pašalinami vasarą iškart po pasirodymo, kad būtų išvengta lapų rupėjimo ir išsaugotų jų sultingumą.

Nuo pavasario iki vasaros pabaigos laiškinius česnakus galima visiškai supjaustyti 2–4 kartus, atsižvelgiant į veislę ir augimo greitį. Paskutinį kartą lapai pašalinami rugpjūčio viduryje ir nebetrukdo greičio prieš šaltą orą, kad kultūra iki žiemos pradžios spėtų sukaupti maisto medžiagų atsargas. Geriausias skonis yra plunksnos, besitęsiančios iki 25–40 cm aukščio.

Laiškinius laiškinius česnakus šaldytuve galite laikyti iki dviejų savaičių. Jei būtina paruošti augalo plunksnas žiemai, jas reikia užšaldyti neigiamoje temperatūroje arba išdžiovinti. Abiem atvejais greitis išlaikys maksimalią naudą ir nepraras skonio.

Išvada

Česnakas yra gražus ir sveikas augalas, kurio derlius geras. Kultūra nekelia didelių priežiūros reikalavimų, tačiau vegetacijos metu kelis kartus gali gauti skanių ir sultingų žalumynų.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba