Kupena: kraštovaizdžio dizainas, transplantacija, nuotrauka, gydomosios savybės, taikymas

Sodinti ir prižiūrėti vonią atvirame lauke susideda iš paprastų taisyklių. Bet pirmiausia reikia ištirti augalo savybes ir reikalavimus.

Botaninis Kupenos augalo aprašymas

Kupena (Polygonatum) yra daugiamečiai augalai iš šparagų šeimos. Jo viršutinėje dalyje yra šarnyrinis horizontalus šakniastiebis su pumpuru, iš kurio kasmet išauga naujas vegetatyvinis ūglis. Augalo stiebai yra briaunoti, be brendimo, žali arba rausvi, lapų plokštelės yra sėdimos ovalios formos, lygiu kraštu ir smailia viršūne.

Daugiamečio augalo pumpurai yra nupirkti nuleisti ir paprastai nukreipti viena kryptimi išilgai stiebo

Kupena taip pat vadinama „Saliamono antspaudu“ dėl įdomios savybės - prasidėjus rudeniui, augalo ūglis žūva ir ant būdingo tipo šakniastiebio palieka randą su prislėgtu viduriu. Pagal tokių „ruonių“ skaičių galima apskaičiuoti, kiek metų yra daugiamečiai žoliniai augalai.

Žydėjimo ypatybės

Daugiametė kupena įžengia į dekoratyvinį laikotarpį gegužės ir birželio mėnesiais. Sniego baltumo varpelio formos pumpurai pasirodo iš lapų pažastų apatinėje stiebo dalyje ir palaipsniui atsiveria visaverčiais kvapniais žiedais. Jei įvyko apdulkinimas, iki vasaros vidurio jų vietoje susidaro vaisiai - tamsios uogos su keliomis sėklomis.

Augantis plotas

Daugiametis augalas gyvena subtropinėse zonose, Indokinijoje ir Kinijoje, vidutinio klimato Azijoje, Europoje ir Šiaurės Amerikoje. Rusijos teritorijoje jį galima rasti visur vidurinėje juostoje, Sibire, Kaukaze ir Tolimuosiuose Rytuose. Augimui daugiametis pasirenka pievas ir laukus, kalnų šlaitus, krūmų tankynes.

Kupena yra nuodingas augalas, ar ne

Paprastai naudinga daugiametė kupena priklauso nuodingiems augalams ir joje yra daug širdies glikozidų, saponinų ir alkaloidų. Kulinarijos ir gydymo tikslais būtina jį naudoti labai atsargiai, vaisiai yra ypač pavojingi.

Pirktų tipų

Daugiametį augalą atstovauja kelios dešimtys rūšių. Tarp jų yra garsiausi ir populiariausi tarp sodininkų.

Vaistinė

Vaistinė arba vaistinė Kupena (Polygonatum odoratum) yra iki 65 cm aukščio augalas, žydintis gegužės viduryje. Rūšis yra plačiai paplitusi vidutinio klimato sąlygomis ir yra ypač vertinama dėl gydomųjų savybių. Sodo gėlės kupena nuotraukoje matote, kad jos pumpurai yra sniego baltumo, su žaliais žiedlapių galiukais.

Vaistinės pirkinys dekoratyvinį efektą išlaiko maždaug penkias savaites.

Sukosi

Verpta kupena (Polygonatum verticillatum) yra vidutinio dydžio augalas iki 60 cm virš žemės paviršiaus.Rūšių bruožas yra tas, kad viršutinėje dalyje yra 4-8 atskirų plokščių verpstės. Daugiametis augalas, daugiausia Europoje aptinkamas šešėliniuose miškuose.

Šurmuliuojančios kupenos žydėjimas įvyksta birželį ir liepą.

Daugiažiedis

Daugiažiedė kupena (Polygonatum multiflorum) yra gana aukšta daugiametė augalas iki 1 m virš žemės. Augalo lapai išsidėstę pora eilučių, maži balti pumpurai pasirodo kekėmis iki keturių dalių.

Daugiažiedė Kupena ypač gerai auga pavėsyje ant drėgnų dirvožemių.

Kupena dvižiedė

Dviejų žiedų kupena (Polygonatum biflorum) yra daugiamečiai augalai, apie 40 cm aukščio, su žaliu, šiek tiek pūkuotu stiebu. Nuo gegužės pabaigos iki liepos ant kiekvieno žiedkočio yra po 1-2 vamzdinius pumpurus, po jų vytimo susidaro juodos uogos.

Dviejų žiedų kupenos pumpurai yra baltai žalsvi

Kupenos pusmėnulio variegatu

Pjautuvo formos kupena (Polygonatum falcatum) daugiausia randama Japonijos ir Korėjos subtropikuose. Jo stiebas yra iki 80 cm, pailgi lancetiški lapai, plokščių centre dažnai eina šviesi juosta. Daugiamečio augalo pumpurai yra žalsvi, iki vieno žiedkočio - iki šešių dalių.

Dekoratyvinė veislė Variegatum ypač domina sodininkus. Kraštovaizdžio dizaino pirkta nuotrauka atrodo ypač įspūdinga, ant augalo lapų aiškiai matoma daugybė baltų potėpių.

Pusmėnulio kupena žydi nuo gegužės pabaigos iki vasaros vidurio

Plačialapė Kupena

Plačialapė kupena (Polygonatum hirtum) siekia 50 cm aukščio. Jis turi didelius ovalius lapus iki 7 cm skersmens su smailiu viršumi. Žydi žalsvai baltais pumpurais įprastu laiku - paskutinėmis gegužės dienomis ir birželio pradžioje.

Plačialapės kupenos žydėjimas trunka apie 25 dienas

Siauralapis

Siauralapė Kupena (Polygonatum stenophyllum) auga Šiaurės Kinijoje ir Rusijos Primorye. Skiriasi siaurais lancetiškais lapais, be apatinės briaunos, žydi nuo pavasario pabaigos iki vasaros vidurio.

Aukštyje ilgalaikė siauralapė kupena pakyla iki 50 cm

Kaukazietis

Kaukazo kupena (Polygonatum polyanthemum) yra Kryme, Dagestane, Ciskaukazėje ir Vakarų Užkaukazėje. Daugiametis stiebas pakyla vidutiniškai 30 cm, apačioje ilgi ilgi ovalūs lapai yra padengti vilna. Kupenos augalo nuotraukoje matomi balti, vamzdiniai, su išsiplėtimu viršutinėje pumpurų dalyje.

Kaukazo kupena žydi nuo balandžio vidurio

Holly

Holly kupena (Polygonatum acuminatifolium) yra gana reta veislė, auganti Pietų Primorye. Pakyla iki 35 cm virš žemės, turi žalią pliką stiebą be pubescencijos, smailius lancetiškus lapus, kurių apatinė dalis susiaurėjusi. Vienam žiedlapiui duoda 2-3 pumpurus.

Holly kupena žydėjimas prasideda birželį.

Kraštovaizdžio dizaino pirkta programa

Dažniausiai kupena sode sodinama šešėlinėse vietose šalia paparčių, šeimininkų, dieninių lelijų ir raktažolių. Daugiametis augalas tinka:

 • papuošti tuščias vejas;

  Žemas krūmas sudaro patrauklų žalią kilimą

 • dekoruoti erdvę prie sienų ir tvorų;

  Kupena nebijo užtamsintų vietų šalia pastatų

 • vidurinės meninės kompozicijos pakopos formavimui.

  Grupiniuose sodinimuose Kupena palankiai išleidžia žydinčius daugiamečius augalus

Svarbu! Kupena margas ir paprastas yra tinkamas pjaustyti ir dažnai naudojamas puokštėms ir gėlių kompozicijoms.

Nupirkti reprodukcijos metodai

Daugiametis augalas sode dauginamas dviem būdais - sėklomis ir vegetatyviškai. Pastarasis metodas naudojamas dažniau, nes jis yra paprastesnis ir leidžia pasiekti greitesnius rezultatus.

Užauga iš sėklų

Auginamų sėklų galima įsigyti parduotuvėje arba surinkti iš subrendusių daugiamečių augalų. Sodinamoji medžiaga sėjama į smėlio ir durpių mišinį ir dedama į šaltą vietą mažiausiai mėnesį, geriausia - tris.Po to indas pertvarkomas į šiltą, o po poros savaičių jis dar 50 dienų išimamas, kad atvėstų.

Po sėklų stratifikacijos Kupena įgauna didesnę ištvermę.

Tada daigų dėžutė galiausiai grąžinama į šviesią, šiltą vietą ir reguliariai laistoma. Prasidėjus vasarai, subrendęs daugiametis augalas persodinamas į atvirą žemę, o žydėjimo tikėtis reikėtų tik po trejų metų.

Krūmo dalijimas

Dauginimas dalijant krūmą yra patogus ir patikimas būdas, tinkamas tiems, kurie svetainėje jau augina suaugusį daugiametį krūmą. Ankstyvą pavasarį ar rugsėjį augalas kruopščiai iškasamas iš žemės ir peiliu arba pagaląstu kastuvu perpjaunamas į 2–3 dalis. Kiekvienas skyrius perkeliamas į paruoštą vietą ir sodinimas atliekamas standartiniu būdu.

Pjūvis turi turėti sveikas šaknis ir augimo taškus

Patarimas! Daugiamečio augalo pjūvių vietos turėtų būti apibarstytos smulkintomis akmens anglimis arba pelenais, kad būtų išvengta irimo.

Nusileidimas pirktas atvirame grunte

Sodinti augalą vasarnamyje yra gana paprasta. Tokiu atveju būtina atidžiai išnagrinėti nuotrauką, pasodinti ir prižiūrėti įsigytą gėlę.

Rekomenduojamas laikas

Daugiametį augalą sodinti geriausia pavasarį ar vasaros pabaigoje. Abiem atvejais jis sugebės greitai įsitvirtinti dirvožemyje ir nepakenks šaltu oru.

Vietos pasirinkimas ir paruošimas

Augalas mėgsta lengvą, humusingą ir gerai drėkinamą dirvą. Daugiamečiam apšvietimui reikia minkšto ir išsklaidyto, be tiesioginių saulės spindulių.

Prieš pat augalų pasodinimą pasirinktą plotą reikia tinkamai iškasti ir pašalinti piktžoles. Jei reikia, dirvožemis skiedžiamas smėliu, durpėmis ir humusu, kad jis būtų kuo maistingesnis ir orui pralaidesnis.

Nusileidimo algoritmas

Daugiamečio augalo sodinimas šalyje atrodo labai paprastas:

 • pasirinktoje srityje horizontaliam šakniastiebiui iškasama sekli skylė - dvigubai didesnė už daigų požeminę sistemą;
 • ant duobės dugno klojamos drenažo ir kompleksinės mineralinės trąšos;
 • užpildykite skylę derlingo dirvožemio, smėlio ir durpių mišiniu ir sutankinkite;
 • pagilinkite daigo šaknis maždaug 10 cm į dirvą, jei reikia, ant viršaus įpilkite daugiau žemės;
 • laistoma per specialų griovelį, padarytą aplink augalą.

Kad drėgmė garuotų lėčiau, dirvą galima iškart mulčiuoti durpėmis, šiaudais ar medžio drožlėmis.

Vonios priežiūros ypatybės

Pasodinti ir prižiūrėti krūminę sodo pakalnę nėra ypač sunku. Pagrindinis dėmesys turėtų būti skiriamas laistymui ir savalaikiam tręšimui, kad gausu žydėjimo.

Laistymo ir maitinimo grafikas

Daugiametis augalas mėgsta drėgmę, todėl vasarą jį reikia reguliariai laistyti - bent kartą per savaitę. Geriausia naudoti purkštuvų metodą, kad nesugadintų dirvožemio prie šaknų, esančių arti žemės. Tokiu atveju reikia atsižvelgti į natūralių kritulių intensyvumą. Esant stiprioms liūtims, laistymo kiekis sumažėja.

Kupenos augalo trąšos tręšiamos kartą per metus pavasarį prieš žydėjimą. Daugiamečiai augalai mėgsta organines medžiagas, kompostą ar mėšlą, taip pat galite naudoti mineralinius mišinius, kuriuose yra azoto ir fosforo.

Ravėjimas ir mulčiavimas

Piktžolės sugeba iš dekoratyvinio augalo pasiimti maistines medžiagas ir drėgmę. Du kartus per mėnesį jie ištraukiami rankomis, o kad neatsirastų, jie mulčiuoja dirvą. Galite naudoti durpes, šiaudus ar nukritusius lapus.

Kupenos šaknys eina netoli paviršiaus, todėl standartinis ravėjimas jai nėra atliekamas

Pasiruošimas žiemai

Prasidėjus rudeniui, išblukusio augalo ūgliai nupjaunami maždaug 5 cm aukštyje virš žemės. Daugiamečiai augalai yra gana atsparūs šalčiui ir gerai toleruoja žemesnę nei -20 ° C temperatūrą. Tačiau žiemai augalo šaknis šiltinimui vis tiek rekomenduojama mesti pjuvenų ar durpių sluoksniu.

Kada ir kaip galite persodinti kuponą

Kupena auga lėtai, tačiau laikui bėgant stipriai sustorėja, nustoja vystytis ir, be to, pradeda trukdyti kaimyniniams daugiamečiams augalams. Todėl įprasta augalą persodinti kas 4-5 metus.

Procedūra atliekama ankstyvą pavasarį arba rudenį. Jie naudoja dalijimosi metodą - krūmas iškasamas iš senos vietos ir šakniastiebis supjaustomas gabalais, o tada nauji augalai perkeliami į paruoštas duobes.

Ligos ir kenkėjai

„Sadovaya kupena“ yra labai atsparus ligoms. Pavojų augalui daugiausia reiškia šaknų puvinys. Kadangi daugiamečiai augalai teikia pirmenybę drėgnoms vietoms, pernelyg laistant, grybelis gali suminkštinti požeminę dalį. Puvimą galite atpažinti pagal lapų džiūvimą, susiaurėjimų atsiradimą ant augalo plokščių, sulėtindami augimą ir sumažindami žydėjimą.

Šaknies puvinys sukelia rudas dėmeles ant lapų

Gydymas kupenos grybelinėmis ligomis atliekamas naudojant fungicidus ir Bordo skystį. Taip pat būtina peržiūrėti drėkinimo režimą ir užtikrinti augalui gerą dirvožemio aeraciją. Jei šaknų sistema nukentėjo per daug, tada geriau pašalinti kupiną iš svetainės ir sudeginti.

Daugiamečių augalų kenkėjai yra pavojingi:

 • šliužai ir sraigės - pilvakojai nusėda ant plačių lapų ir minta saldžiais žalumynais;

  Netiesioginis šliužų ženklas skyriuje yra lipni skaidrūs pėdsakai ant lapų.

 • pjūkleliai - Storas baltas vikšras gali greitai suvalgyti visą augalą, jei jo nepažeisite.

  Pjūklelius galima rinkti rankomis - jie nelimpa tvirtai ant lapų ir lengvai byrėja

Kova su pilvakojais ir vabzdžiais vykdoma vario sulfato ir chemikalų pagalba. Padarę nedidelę žalą kenkėjų sodinimui, augalą galite lengvai nuplauti vandeniu, šiek tiek slėgdami.

Dėmesio! Dirvožemio mulčiavimas ypač gerai padeda sraiges ir šliužus; pilvakojams sunku judėti grubiu paviršiumi.

Gydomosios augalo savybės

Kai kurios daugiamečių sodo augalų rūšys turi gydomųjų savybių. Visų pirma, tai yra kvapnioji, arba vaistinė, ir daugiažiedė kupena, jie yra labiausiai paplitę. Medicininiais tikslais naudojamos apaugusios, dviejų žiedų ir plačialapės veislės.

Priemonės, pagrįstos sodo augalu Kupena, turi daug naudingų savybių. Teisingai naudojant, jie:

 • pagalba gydant podagrą, reumatą ir išialgiją;
 • pašalinti parazitus iš žarnyno;
 • skatinti žaizdų, nudegimų ir opų gijimą;
 • tarnauja kaip profilaktika ir pagalba gydant peršalimą;
 • valyti kraują ir stiprinti kraujagyslių sieneles;
 • malšina karščiavimą ir uždegimą, padeda sumažinti skausmą;
 • užkirsti kelią vitaminų trūkumui ir anemijai išsivystyti;
 • pagerinti kaulų ir sąnarių būklę;
 • normalizuoti virškinimo procesus.

Moterims naudinga naudoti kupena skausmingoms mėnesinėms palengvinti ir užkirsti kelią reprodukcinės sistemos vėžiui. Vyrai gali pasiimti augalą, kad išlaikytų potenciją ir išvengtų urogenitalinių uždegimų.

Taikymas tradicinėje medicinoje

Tradicinėje medicinoje naudojamos visos kupenos dalys, jos šakniastiebiai, vaisiai, gėlės ir žolelės. Remiantis augalinėmis medžiagomis, galite paruošti vandens ir alkoholio produktus, turinčius stiprų vaistinį poveikį.

Su skrandžio ligomis

Vandeninė infuzija ant Kupena augalo lapų ir stiebų gerai veikia gastritą, vangų virškinimą ir sunkumą skrandyje. Vaistas yra paruoštas taip:

 • du didelius šaukštus sausų žaliavų užpilti 500 ml verdančio vandens;
 • uždenkite dangčiu ir apvyniokite rankšluosčiu;
 • padėkite dviem valandoms į šiltą vietą;
 • praėjo per marlę filtruoti.

Gerkite vaistą tris kartus per dieną tuščiu skrandžiu, geriausia tuo pačiu metu. Infuzija taip pat padeda nuo patinimų ir inkstų ligų.

Dėl įbrėžimų ir žaizdų

Sodo augalų nuoviras išoriškai naudojamas žaizdoms ir įbrėžimams.Produkte yra didelis kiekis taninų, apsaugo nuo uždegimo ir skatina greitą gijimą. Receptas atrodo taip:

 • susmulkinami trys dideli šaukštai sausų šaknų;
 • užpilkite 500 ml vandens;
 • virkite ant silpnos ugnies 20 minučių.

Įtemptas daugiamečio augalo nuoviras naudojamas odai, kompresams ir losjonams nuvalyti. Kupena gerai veikia mėlynes ir mėlynes bei skatina jų ankstyvą rezorbciją.

Su podagra

Kupenos šaknis gydant sąnarius naudojama nemaloniems podagros simptomams palengvinti. Terapijai paruošiamas paprastas nuoviras:

 • sausos žaliavos sumalamos 5 g kiekiu;
 • užpilkite 250 ml verdančio vandens;
 • virkite ant silpnos ugnies maišydami 15 minučių;
 • atvėsinkite po dangteliu ir filtruokite.

Pagamintame produkte turite sudrėkinti tvarslą arba švarią marlę ir 40 minučių kreiptis į paveiktą vietą. Sodo augalų nuoviro priešuždegiminės savybės greitai numalšina skausmą ir pagerina judrumą.

Gydant sąnarius, taip pat naudojama kupenos tinktūra. Norėdami jį paruošti, jums reikia:

 • užpilkite 100 ml medicininio alkoholio 100 g šviežių augalo stiebų ir lapų;
 • dešimt dienų laikykite mišinį tamsioje vietoje;
 • filtruokite gatavą kompoziciją.

Šlifavimui naudojama augalo tinktūra, ji turi šildančių ir nuskausminančių savybių.

Kupenos augalo šaknys yra nuodingos, tačiau jose yra daugiausia priešuždegiminių medžiagų.

Su hemorojais

Gydomosios šaknies savybės reikalauja hemorojaus. Priemonė daroma taip:

 • 3 litrai pieno supilami į didelę emalio keptuvę;
 • iš sausų augalo šaknų užpilkite nedidelį šaukštą miltelių;
 • orkaitėje pienas išgarinamas, kol liks 1 litras pradinio tūrio;
 • gatavas produktas filtruojamas.

Sultinį reikia vartoti keturis kartus per dieną, 30 ml tuščiu skrandžiu.

Virimo programos

Nors visos daugiamečio augalo rūšys yra nuodingos, kepant naudojamos vaistinės ir daugiažiedės kupenos. Jie naudoja daugiausia jaunus ūglius ir lapus, kuriuose yra daug krakmolo. Žaliavas galima marinuoti su actu ir česnaku, įdėti į sriubą, troškintas daržoves ar pagrindinius patiekalus.

Prieš ruošiant stiebus ir lapų plokšteles reikia apdoroti aukštoje temperatūroje, keletą minučių nuplauti ir blanširuoti verdančiame pasūdytame vandenyje. Po to skystis nusausinamas, o žaliavos paliekamos ant stalo, kol jos atvės. Terminis apdorojimas sumažina augalo toksiškumą ir daro jį saugų maistui.

Dėmesio! Griežtai draudžiama naudoti šviežius daugiamečius augalus, tai gresia rimtu apsinuodijimu.

Apribojimas ir kontraindikacijos

Naudingas, bet nuodingas augalas Kupena turi tam tikrų kontraindikacijų. Jūs negalite jo naudoti:

 • nėštumo ir žindymo laikotarpiu;
 • iki 16 metų;
 • nuo alergijos - sezoniniai, kontaktiniai ar vaistai;
 • su virškinimo trakto ligų paūmėjimais;
 • esant individualiai netolerancijai.

Pirmą kartą vaistažoles gydomos labai atsargiai. Jei atsiranda bėrimas, niežėjimas, patinimas, uždusimas ir paraudimas, turėtumėte nedelsdami nutraukti augalo naudojimą ir kreiptis į gydytoją.

Žaliavų rinkimas ir pirkimas

Daugiamečio kupenos lapai ir ūgliai skinami žydėjimo laikotarpiu vėlyvą pavasarį, o augalo šaknys iškasamos lapkritį ar kovą. Maksimalaus sunokimo metu uogos skinamos vasaros viduryje. Žaliavos, jei reikia, supjaustomos ir padengiamos plonu sluoksniu ant padėklo šiltoje vietoje, pavėsyje. Džiovinkite augalą gerai vėdindami, bet toliau nuo tiesioginių saulės spindulių.

Ant kupenos lapų gali būti nešvarumų ir dulkių, todėl prieš perdirbant augalas nuplaunamas.

Išgaravus visai drėgmei, vaistiniai preparatai dedami į popierinius maišelius ar lininius maišus ir dedami tamsioje vietoje laikyti.Ilgalaikę vonią galima laikyti sausoje spintoje, kurios temperatūra neviršija 25 ° C, vengiant jos sąlyčio su kitomis vaistinėmis žolelėmis. Taip pat nuodingą augalą reikia pašalinti nuo vaikų ir naminių gyvūnėlių.

Jei bus įvykdytos visos sąlygos, ilgalaikis pirkinys galės išlaikyti savo gydomąsias savybes trejus metus. Po to augalo rinkimą reikės pakartoti.

Išvada

Sodinti ir prižiūrėti vonią atvirame lauke yra lengva sodininko užduotis. Paprastas, bet patrauklus augalas galės papuošti vasarnamį, papuošti tuščias erdves ir, be to, atneš medicininės naudos kai kuriems negalavimams.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba