Kaip rankomis iškasti žemę: kastuvu, greitai, lengvai, stebuklingu kastuvu, pavasarį, rudenį, nuotrauka, vaizdo įrašas

Vieniems daržovių sodas - tai galimybė aprūpinti savo šeimas skaniais ir natūraliais produktais, kitiems - įdomus hobis, o kai kuriems tai net tikra išgyvenimo priemonė. Bet kokiu atveju žemės dirbimas daržovių darže yra reikšmingiausia ir daug darbo reikalaujanti visų darbų dalis. Kai kuriais atvejais kastį iškasti sodą nėra taip paprasta, tačiau mažuose plotuose šis metodas vis tiek yra vienas iš pagrindinių žemės dirbimo būdų.

Tinkamo įrankio pasirinkimas

Tačiau tobulėjant šiuolaikinėms technologijoms, seniai išrasta daugybė paprasto kastuvo patobulinimų. Jie leidžia kažkur pagreitinti procesą, o kai kur jį supaprastinti, kad žemę kasti rankomis nebuvo taip sunku, o fizinio krūvio pasekmės ne tiek paveikė bendrą savijautą.

Pitchfork

Vienas iš seniausių prietaisų, kuris dažnai naudojamas daržo sodui iškasti, yra paprastas karklas. Tačiau kasant šakes tradiciškai naudojami žemei iškasti. Nuo įprastų šakių jie skiriasi galingesniais ir trumpesniais dantimis, kurie savo skerspjūviu labiau primena trapeciją. Dažniausiai jie nėra suvirinti, bet suklastoti.

Špagatas yra daug patogesnis įrankis dirvai įdirbti nei net kastuvas. Ne veltui daugelis vėlesnių šiuolaikinių patobulintų prietaisų buvo pagaminti būtent „pitchfork“ principu. Galų gale, jie leidžia jums vienu metu pakelti dirvožemio sluoksnius, atlaisvinti juos, nepjaudami piktžolių šaknų. Tuo pačiu metu bendra kūno apkrova yra žymiai sumažinta dėl to, kad didelė dalis dirvožemio praeina per dantis, ir nereikia jo plėšti nuo žemės.

Dėl to šakės ypač gerai tinka ypač drėgnam ir sunkiam gruntui kasti, kuris gali per daug prilipti prie metalinių ruošinio dalių. Todėl jie dažniausiai naudojami molio ar akmenuoto dirvožemio kasimui.

Be to, špagato naudojimas yra daugiau nei pateisinamas, norint lengvai iškasti žole apaugusią sodo dalį. Nes aštrius dantis daug lengviau prasiskverbti pro žolinę sodo velėną nei vientisą kastuvo ašmenį. Tuo pačiu metu jie nepjauna daugiamečių piktžolių šaknų, bet ištraukia jas į visą žemės paviršių. Tai leidžia vėliau efektyviau atsikratyti piktžolių. Iš tiesų, daugelis piktžolių, pavyzdžiui, kviečių žolė, gali lengvai sudygti net iš mažų šakniastiebių, likusių žemėje.

Karkasas taip pat yra būtinas dviejų pakopų sklypo kasimui, kai jų pagalba reikia atlaisvinti antrą, žemiausią žemės sluoksnį.

Norint išsikasti sodą su smaigaliu, pakanka įdėti kuo mažiau pastangų. Tačiau dideliems žemės sklypams buvo išrasta dar daugiau darbo taupymo prietaisų, kurie bus aptarti toliau.

Kastuvas

Kastuvas, be abejo, yra neprilygstamas įrankis universalumo požiūriu, nes su jo pagalba galite ne tik iškasti beveik bet kokį plotą, bet ir iškasti beveik bet kokio dydžio duobę ar tranšėją. Su kastuvu taip pat galite iškasti sodo lysves, gėlynus ir apaugti daugiametėmis piktžolėmis, nekaltomis žemėmis, kurios nebuvo dirbamos kelerius metus. Iš rankinių įrankių galbūt tik kastuvas gali visiškai susidoroti su grynu dirvožemiu. Kotas gali būti geras priedas, tačiau gerai išgaląstas kastuvas gali tvarkyti per tankią velėną.

Dėmesio! Patikimiausias ir patvariausias įrankis grynoms žemėms kasti yra titano kastuvas.

Norint su kastuvu greitai iškasti sodą su minimaliomis pastangomis, jo rankenos ilgis turi būti toks, kad jo ašis pasiektų alkūnę, kai ašmenys panardinami į žemę 20-25 cm. Kartais kastuvo rankena su specialia naudojamas sukibimas. Bet su juo kasti gali būti ne taip patogu. Jis tinka tiems, kurių pirštai neturi didelės jėgos.

Suapvalinta kastuvo mentė taip pat gali palengvinti darbą, nes ji slysta į žemę lengviau nei tiesi.

Stebuklingasis kastuvas „Kurmis“

Nuolatinis siekis meistriškumo ir palengvinimas sunkiam žemės kasimo darbe palengvino įvairių prietaisų, tarp kurių populiariausias yra stebuklingas kastuvas, atsiradimą. Ji turi daug skirtingų modifikacijų, tačiau visos jos yra sukurtos pagal tą patį principą.

„Miracle shovel Mole“ yra agregatas, susidedantis iš dviejų priešingų šakių, kurių plotis yra nuo 43 iki 55 cm. Dantų skaičius gali svyruoti nuo 6 iki 9. Pagrindinės darbinės šakės yra kilnojamos ir prisukamos prie rėmo, ant kurio yra priešiniai dantys. Prie jo pritvirtintas kojų atrama, dėl kurios kastuvą lengva įsmeigti į žemę be papildomos apkrovos nugarai. Po to įrankio rankenos rankenos pirmiausia pakreipiamos į save, o po to žemyn. Paskutinio veiksmo metu darbinės šakės išstumia dirvožemio sluoksnį per priešingus dantis, išlaisvindamos dirvą nuo piktžolių ir tuo pačiu ją atlaisvindamos. Teisingai kasant žemę sodui, reikia stengtis be reikalo nemaišyti viršutinio ir apatinio dirvožemio sluoksnių.

Svarbu! Kasant žemę „kurmiu“, palyginti su paprastu kastuvu, pranašumas yra tas, kad derlingas dirvožemis yra tiesiog atlaisvinamas, tačiau nekeičia jo vietos kosmose ir, be to, nenusileidžia.

Nepaisant didelio stebuklingo kastuvo „apgamo“ svorio, apie 4,5 kg, su juo dirbti nėra sunku. Jį galima vilkti tik svetainėje. Tačiau daugiausia pastangų įsiskverbti į žemę kyla būtent dėl ​​paties įrankio svorio.

Vaizdo įraše galite aiškiai pamatyti, kaip iškasti žemę stebuklingu kastuvu:

Be to, patogesnio darbo dėka pagreitėja daržovių sodo kasimo procesas. Per 1 valandą galite apdoroti nuo 1 iki 2 arų žemės, priklausomai nuo jos tankio. Tuo pačiu metu jaučiamas minimalus nuovargis, ypač nugaroje ir rankose. Todėl stebuklingas kastuvas „apgamas“ yra ypač populiarus tarp moterų ir pagyvenusių žmonių, kuriems anksčiau sodo iškasti buvo beveik neįmanoma.

„Kurmio“ stebuklingo kastuvo darbe yra ir apribojimų. Jai bus sunku iškasti nekaltas žemes, jis labiau pritaikytas kasti lovas ar gėlynus šalyje, šiek tiek apaugęs piktžolėmis.

Be to, dėl gana aukštos rankenos jiems bus sunku dirbti žemame šiltnamyje.

Ripper "ekskavatorius"

Dvigubų šakių naudojimo keliant ir purenant dirvą principas yra naudojamas daugelyje konstrukcijų, ypač ekskavatoriaus purentuvo. Ekskavatoriaus dizainas skiriasi, palyginti su kurmiu:

 • Šakės pritvirtinamos kampu viena prie kitos ant vyrių, o nėra fiksuotos lovos.
 • Iš pradžių prietaisas turi du velenus, kurie vėliau sujungiami rankenoje.
 • Kojų atrama užima daugiau vietos, todėl įrankis tampa platesnis, o darbas dar lengvesnis.

Bet visi šie skirtumai nėra esminiai, apskritai „Digger“ purentuvo veikimo principas nedaug skiriasi nuo stebuklingo kastuvo.

Svarbu! Dėl didelio pločio jiems gana patogu iškasti didelius žemės plotus, pavyzdžiui, paruošti daržovių sodą bulvėms sodinti.

Tačiau dėl tos pačios priežasties įrenginys gali būti mažai naudingas siauroms lovoms ar gėlių lovoms.

Kastuvas "Tornado"

„Tornado“ yra gana gerai žinomas prekės ženklas, kuriuo gaminama daug sodo įrankių. Kastuvas „tornadas“ savo struktūra ir veikimo principu praktiškai nesiskiria nuo stebuklingojo kastuvo „kurmio“.

Tačiau yra ir populiarus „tornado“ reperis, kuris yra ilgas kotas su užapvalintomis ilgomis rankenomis viename gale ir aštriais dantimis, susuktas pagal laikrodžio rodyklę. Tai leidžia jums kasti ir purenti žemę iki 20 cm gylio. Įrankio rankena yra lengvai pritaikoma ilgio pagal žmogaus, dirbusio su „tornadu“, ūgį.

Dėl mažo įrankio dydžio jiems ypač patogu dirbti mažuose žemės sklypuose, po medžiais ar krūmais, mažose gėlių lovose ar siaurose lovose. „Tornado“ leidžia dirbti net šiek tiek apaugusiais žolėmis žemės plotuose, tačiau dideliems plotams tai mažai naudinga.

Pasukami stebuklai

Kiek panašus veikimo principas naudojamas sukant stebuklingas šakutes. Jie susideda iš ilgo veleno su ilga T formos rankena. Pagrindinis strypo ilgis taip pat yra reguliuojamas, kad kuo labiau prisitaikytų prie su juo dirbančio žmogaus ūgio.

Prie juostos apačios pritvirtintos šakės, kurios pasineria į žemę ir sukasi rankenos, naudojamos kaip svirtis, jėga.

Dirbant su pasukamomis stebuklingomis šakėmis, taip pat pašalinamos pastangos link nugaros ar kojų. Natūraliai didėja ir darbo našumas. Tačiau įrankis nėra tinkamas darbui su kietu ar akmenuotu gruntu.

Fokino plokščias pjaustytuvas

Šis nuostabus įrankis buvo išrastas ne taip seniai, praėjusio amžiaus pabaigoje. Tačiau jis jau spėjo susilaukti didelio populiarumo dėl savo lengvumo ir universalumo.

Naudodami plokščią „Fokin“ pjaustytuvą, galite lengvai atlikti šiuos darbus:

 • purenti dirvą;
 • sutraiškyti žemės gabalus;
 • lovų formavimas;
 • piktžolių genėjimas ir šalinimas;
 • kalimas;
 • pjaunant griovelius žemėje skirtingoms kultūroms sėti.

Šiuo atveju yra keletas plokščio pjovimo modelių, kurie skiriasi peilio dydžiu. Taigi lėktuvo pjaustytuvas tinka tiek palyginti dideliems žemės sklypams (iki kelių šimtų kvadratinių metrų) apdoroti, tiek siauroms vietoms, į kurias vargu ar pateksite naudodamiesi kokiu nors kitu įrankiu.

Rankinis kultivatorius

Rankiniai kultivatoriai yra visa klasė įrankių, skirtų daržovių sodui iškasti, purenti ir kurti lysves.

Iš viso yra 3 pagrindiniai rankinių kultivatorių tipai:

 • sukamasis arba žvaigždės formos;
 • kultivatoriai-smulkintuvai;
 • šaknų šalinimo priemonės.

Kaip matyti iš pavadinimo, pirmojo tipo kultivatoriuose ant centrinės ašies yra sumontuoti keli žvaigždės formos griebtuvai.

Paspaudus rankeną ir kartu važiuojant įrenginiu išilgai žemės, dirva purenama, tuo pačiu naikinant piktžoles. Bet šie modeliai nėra gerai tinkami dirbti sunkiai dirvožemyje, ypač jei jie yra padengti sukietėjusia molio pluta.

Pastaraisiais atvejais reikia kreiptis pagalbos į kultivatorių-smulkintuvą. Joje yra keli gana trumpi, bet labai kieti ir aštrūs lenkti dantys, slenkantys išilgai centrinės ašies. Su jų pagalba šis įrenginys, pritaikydamas tam tikras pastangas, sugeba susidoroti su gana tankiu ir sunkiu dirvožemiu.

Šaknų šalinimo priemonės idealiai tinka dirvožemiui purenti, piktžolėms pašalinti galingu ir giliu šakniastiebiu, taip pat duobėms kasti sodinant sodo augalų daigus.

Kaip giliai reikia kasti žemę

Žemės dirbimo būdai yra keli. Kai kurie sodininkai mano, kad žemė turi būti kasama kasmet, bent jau iki kastuvo durtuvo gylio, tai yra 25–30 cm.

Kiti, pasisakantys už natūralesnį, ekologiškesnį požiūrį į augalų auginimą, mano, kad viršutinį žemės sluoksnį reikia kasmet tik šiek tiek atlaisvinti iki 4-5 cm gylio. To turėtų pakakti sėjai ir pradiniam sėklų vystymuisi. . Ateityje augalų šaknys pasirenka savo kelią, naudodamos natūralius dirvožemio praėjimus. Tiesa, taikant antrąjį metodą, būtina ant lovų kasmet sukurti nemažą organinio mulčio sluoksnį, ne mažesnį kaip 10–15 cm storio.

Bet kokiu atveju, jei kalbama apie gryną dirvą, tai yra, tankiai žolėmis apaugusį žemės gabalą, tada iš pradžių jis turi būti bent kartą iškastas. Tai būtina visų pirma norint pašalinti piktžolių šakniastiebius, kurie neleis visiškai išsivystyti jauniems kultūrinių augalų ūgliams.

Kaip greitai ir lengvai iškasti daržovių sodą

Norint greitai iškasti sodą, patartina laikytis šios technologijos:

 1. Pirmiausia kaiščių ir ištemptos virvės pagalba pažymėkite apytiksles būsimo sodo ribas.
 2. Tada iškasama tranšėja išilgai vienos pusės, maždaug kastuvo bajoneto gylio. Tranšėjos plotis šiuo atveju taip pat yra lygus kastuvo mentės plotiui.
 3. Visas išgautas dirvožemis nedelsiant atlaisvinamas nuo piktžolių šaknų ir galimų mechaninių priedų (akmenų, šiukšlių).
 4. Žemė nuo pirmojo griovio dedama į atskirą vietą, kad vėliau ją būtų galima panaudoti.
 5. Lygiagrečiai pirmajai kasama kita tranšėja, iš kurios ankstesnis griovelis užpildomas žeme.
 6. Pagal šią schemą jie toliau kasa žemę, kol bus baigtas sodui paruošto sklypo žymėjimas.
 7. Tada paskutinė tranšėja užpildoma iš anksto nusodinta žeme nuo pirmosios tranšėjos.

Kaip greitai iškasti gryną dirvą

Mergelių žemės paprastai vadinamos žemės sklypais, kurie nebuvo dirbami 10 ir daugiau metų. Paprastai jie yra padengiami storu velėnos sluoksniu, todėl sunku sėti ir prižiūrėti sodo augalus. Tačiau kita vertus, pailsėjusioje žemėje susikaupė daugybė augalų augimui ir vystymuisi naudingų medžiagų, kurios gali būti naudingos sodininkui. Šalyje bus galima greitai iškasti gryną dirvožemį, galbūt ne iš karto, tačiau rezultatas bus vertas pastangų.

Mergelės žemės perdirbimo būdai yra keli, tačiau greitai vadinti galima tik vieną - birių lovų sukūrimą. Šiuo atveju būsimų lovų paviršius yra padengtas kartonu ar kitomis medžiagomis, o praėjimai apdorojami herbicidais. Tada iš viršaus būsimos lovos yra padengtos iš anksto paruoštu derlingu dirvožemiu. Jis naudojamas sėti sėklas ar sodinti daigus.

Šis metodas, nepaisant jo greičio, yra labai daug medžiagų reikalaujantis, nes sodinimui skirtą žemę teks specialiai išminuoti šone. Jei laikas leidžia, galite elgtis kitaip. Tiesiog padenkite lovoms skirtas vietas kartono sluoksniu, prispauskite sunkiais daiktais ir palikite dirvą sunokti visam sezonui. Tokiu atveju iki rudens visa žolinė velėnos dalis supus, o žemė bus paruošta perdirbimui, naudojant bet kurį iš aukščiau nurodytų įrankių.

Taip pat savo rankomis galite iškasti gryną žemę šalyje paprasčiausiai apversdami nupjautus velėnos sluoksnius su žole. Į susidariusius plyšius sodinamos bulvės, kurios išdygusios gausiai mulčiuojamos bet kokia organine medžiaga.

Iki rudens buvusioje grynoje žemėje galite nuimti bulvių derlių ir gauti žemės, kuri yra gana tinkama tolesniam perdirbimui.

Kaip tinkamai iškasti žemę po sodu

Yra keletas pagrindinių taisyklių, kaip tinkamai kasti žemę kastuvu, kad nebūtų padaryta jokia ypatinga žala jūsų sveikatai:

 • Jūs neturėtumėte bandyti iškasti viso žemės sklypo vienu metu, ypač jei jo plotas yra gana didelis, o fizinio krūvio patirtis po žiemos sumažėja iki nulio.
 • Kastuvas turi būti sumontuotas vertikaliai žemės atžvilgiu, kad su minimaliomis pastangomis durtuvas galėtų patekti į žemę iki didžiausio gylio.
 • Jūs neturėtumėte vienu metu surinkti per daug dirvožemio ant kastuvo. Geriau atlikti daugiau mažų, bet dažnų judesių.
 • Po žiemos dar drėgnoje ar sušalusioje dirvoje nereikia kasti. Tai gali sukelti dar didesnį žemės sutankinimą. Geriau šiek tiek palaukti, kol dirva šiek tiek išdžius.
 • Prieš sėjant ar sodinant daigus nereikėtų vaikščioti jau iškastu žemės sklypu, kad nesumažintumėte visų išleistų pastangų iki nulio.

Kaip kastuvu iškasti apaugusią vietą

Yra dar vienas būdas iškasti žolėmis apaugusią vietą. Norėdami tai padaryti, jis iš anksto apdorojamas vienu iš herbicidų. Po kelių savaičių svetainė iškasta naudojant aukščiau aprašytą technologiją. Po savaitės išberiamas mineralinių trąšų kompleksas ir vėl purenama dirva.

Žemė paruošta sėjai ir sodinimui.

Kaip kastuvu kasti sušalusią žemę

Kaip minėta pirmiau, nėra daug prasmės kasti užšalusią žemę, kad būtų galima pastatyti daržovių sodą, nes po šios procedūros dirvožemis gali dar labiau suspausti. Bet jei yra kokių nors ypatingų aplinkybių, kurios verčia kasti užšalusią žemę, galite naudoti šiuos metodus:

 • Padarykite ugnį būsimo kasimo vietoje ir, jai išdegus, iškaskite jau šiltą žemę.
 • Naudokite plaktuką ar kirtiklį ir tik nuėmę viršutinį užšalusį horizontą, tęskite kastuvą.

Ar man rudenį reikia kasti sodą

Rudeninis žemės kasimas ypač reikalingas pradiniam apaugusio sklypo ar pirmosios žemės kūrimui. Tokiu atveju geriausia žemę iškasti dideliais sluoksniais ir palikti tokią formą prieš žiemą. Šaltis prasiskverbia į susidariusius įtrūkimus ir patikimiau atšaldo piktžolių sėklas, neleisdamas joms toliau vystytis pavasarį. Geriausia kasti žemę rudenį, tuo pačiu metu į dirvą įterpiant fosforo trąšų, kad iki pavasario jos būtų prieinamos augalų šaknims.

Be to, po rudens kasimo dirvožemis, kaip taisyklė, yra gerai prisotintas deguonies.

Bet jei sodas buvo plėtojamas ilgą laiką, tada nėra ypatingos prasmės jį kasti rudenį. Geriau jį kloti papildomu mulčio sluoksniu, kuris supuvęs pavasarį ir vasarą tarnaus kaip gera augalų trąša.

Išvada

Iškasti sodą kastuvu reiškia kruopštesnį ir patikimesnį žemės įdirbimą prieš sodinant kultūrinius augalus. Patobulintų kastuvų ir šakių modelių gausa leis atlikti šį darbą kuo greičiau ir su minimaliomis pastangomis.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba