Karvės priežiūra po apsiveršiavimo

Po karvės apsiveršiavimo gyvuliui pasveikti reikia apie 14 dienų. Šiuo metu jai reikia specialios priežiūros. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad veršiavimasis ne visada vyksta be problemų. Kitą mėnesį geriau atidžiai stebėti gyvūno būklę. Melžimo procedūra užtruks apie 3 mėnesius. Todėl negalima sakyti, kad apsiveršiavus visos bėdos baigiasi.

Karvės būklės po veršiavimosi ypatybės

Veršiavimasis yra fiziologinis procesas ir paprastai nereikalauja žmogaus dėmesio. Įsikišti reikia tik dėl komplikacijų. Gimus veršeliui, karvė turi jį nulaižyti. Tai sukelia pieno tekėjimą, o naujagimis gauna stimuliuojantį masažą.

Po veršiavimosi, kol pasirodys po gimdymo, karvė turės sąrėmius. Jai reikia išstumti placentą. Gimda kurį laiką bus patinusi pasibaigus procesui, tačiau tada ji normalizuosis.

Per 2 savaites po apsiveršiavimo karvė turės lokiją. Iš pradžių gleivės yra rudos spalvos, su kraupu krauju, palaipsniui jos taps šviesesnės ir skaidresnės. Jei lokija šiek tiek suskystėja ir tampa tolygiai ruda, karvė turi komplikacijų po gimdymo.

Tešmens patinimas taip pat sumažės po 2 savaičių. Suminkštėję dubens raiščiai taip pat sugis maždaug per 14 dienų. Apskritai per pusmetį karvė turėtų būti normalios fiziologinės būklės.

Paprastai veršis nepaliekamas po karve, tačiau kartais tai gali būti būdas ištaisyti pogimdymines problemas.

Ką daryti apsiveršiavus karvę

Praėjus pusvalandžiui po placentos išėjimo, karvei prilydomas saldintas arba pasūdytas vanduo. Galite gerti vaisiaus vandenis. Veterinarinėse vaistinėse šiandien galite rasti specialių elektrolitų karvėms po apsiveršiavimo.

Dėmesio! Kadangi nuo veršelio gimimo iki placentos išsiskyrimo gali praeiti kelios valandos, vandens gyvūnui galima duoti nelaukiant proceso pabaigos.

Šienas yra sausas produktas, kurį iš anksto galima įdėti į lovį. Karvė valgys, kai norės.

Išleidus placentą, patikrinamas placentos vientisumas. Toliau išvalomos visos nešvarios šiukšlės, kurios sunaikinamos kartu su biologinėmis atliekomis. Kioskas išklotas šviežiais šiaudais. Pastarąjį naudoti yra patogiau, nes valgant jis nepakenks karvei ir gerai leis skysčio.

Pirmą kartą karvę reikia melžti praėjus 30–40 minučių po apsiveršiavimo. Tešmens oda iš anksto išvaloma nuo fiziologinių skysčių. Gautas priešpienis tuoj pat prilydomas prie blauzdos.

Atsiradus placentai, nuplaunama visa karvės galinė dalis: lytiniai organai, tešmuo, užpakalinės kojos ir uodega. Gera mintis išvalyti visą karvę.

Taip atrodo po gimdymo po apsiveršiavimo.

Kaip prižiūrėti karvę po apsiveršiavimo

Veršingą karvę reikia stebėti. Kai kurių patologinių procesų vystymasis trunka kelias dienas. Būtina sekti gyvūno pasveikimo dinamiką.

Ypatingas dėmesys skiriamas tešmeniui. Jis kasdien tepamas drėkinamuoju kremu ar tepalu, kad būtų atkurtas audinių elastingumas. Prieš melžiant pieno liauka nuplaunama šiltu vandeniu. Po melžimo speneliai sutepami tepalu. Stebimas melžimo režimas ir gyvūnas palaipsniui paskirstomas.

Komentuok! Būtina laikytis šėrimo režimo ir karvės perkėlimo į pilnavertę mitybą taisyklių.

Maitinimo taisyklės

Pirmą dieną po apsiveršiavimo karvei duodamas tik vanduo ir kokybiškas šienas. Kartais džiovintą žolę galima maišyti su šienu. Per 3 dienas, be šieno, taip pat tiekiama 1–1,5 kg koncentratų:

 • kviečių sėlenos;
 • avižiniai dribsniai;
 • saulėgrąžų sėklų miltai;
 • kombinuotieji pašarai.

Visi koncentratai pateikiami plepėjimo forma.

Nuo 4 dienos po apsiveršiavimo jie palaipsniui pradeda vartoti sultingus pašarus. Iki 12 dienos ji perkeliama į visavertę dietą.

Dėmesio! Anksčiau perėjus prie pilnos dietos, gali atsirasti tešmens liga.

Šėrimo normos priklauso nuo kelių veiksnių:

 • karvės riebumas;
 • pieno išeiga;
 • pieno riebumas;
 • laktacijos laikas.

Kuo daugiau gyvūnas duoda pieno, tuo daugiau pašaro jam reikia. Dietos struktūra procentais atrodo taip:

 • šienas - 20-25;
 • sultingas pašaras - 40-50;
 • koncentratai - 30-35.

Vidutiniškai 100 kg svorio karvei reikia 2 kg šieno ir 8 kg sultingų pašarų. Koncentratai pateikiami atsižvelgiant į primilžį: 100–400 g už kiekvieną litrą pieno.

Šėrimo dažnis priklauso nuo produktyvumo. Mažo derlingumo gyvūnai, duodantys 4000 tūkst. Kg per metus, laktacijos pradžioje ir pabaigoje šeriami 2 kartus per dieną. Didelio derlingumo ir naujo veršelio - 3-4 kartus per dieną. Pašaras nustatomas iškart po melžimo tam tikra seka: koncentratai-sultingi-stambūs.

Dėmesio! Tiek melžimas, tiek maitinimas vyksta tuo pačiu metu.

Geros kokybės šienas sausu laikotarpiu yra svarbus sėkmingo veršiavimosi veiksnys

Laužymas ir tolesnis melžimas

Laktacijos laikotarpis apima 4 fazes:

 • veršiavimasis ir sveikimas - 2-3 savaitės;
 • pieno gamyba - 2-3 mėnesiai;
 • pikas / aukštis - iki 6-ojo naujo nėštumo mėnesio pradžios;
 • paleidimas.

Jei veršelis imamas iškart po apsiveršiavimo, nuo pirmos dienos karvė melžiama 4–6 kartus per dieną. Dažnas melžimas tešmens masažu taip pat gali padėti sumažinti patinimą. Procedūra atliekama griežtai tam tikromis valandomis ir reguliariais intervalais. Todėl geriau nutraukti 4 ar 6 melžimo kartus. Didelio derlingumo karvės melžiamos dažniau nei mažai derlingos. Jei tešmuo perpildytas, pienas gali tekėti savaime.

Melžimo fazė prasideda po to, kai gyvūnai laikomi pilnaverte mityba. Jis atliekamas siekiant sužinoti maksimalų šviežios karvės produktyvumą. Tam naudojamas „išankstinio mokėjimo būdas“. Tai yra, atsižvelgiant į konkretaus gyvūno produktyvumą, į racioną dedama 1-3 pašarai. vienetų Padidinkite pašarą, kol karvė nustos reaguoti padidėjusiu primilžiu.

Komentuok! „Razda“ atliekamas su sultingais pašarais ir koncentratais.

Šiame etape labai produktyvios karvės melžiamos 3–4 kartus per dieną. Žemo derlingumo - ne daugiau kaip 3. Laktacijos piko metu gyvūnai „išlenda“ maždaug 3 mėnesį po apsiveršiavimo. Melžti du kartus per dieną leidžiama, jei karvė duoda ne daugiau kaip 10 litrų pieno per dieną.

Komentuok! Kitas sėklinimas atliekamas nutraukimo fazės pabaigoje.

Galimi sunkumai

Sėkmingo veršiavimosi atveju gali kilti tik dvi problemos: tešmens patinimas ir mastitas dėl per didelio produktyvumo. Pirmieji dažnai praeina savaime, tačiau gyvūnui taip pat galima padėti. Norėdami tai padaryti, kiekvieno melžimo metu tešmuo masažuojamas naudojant minkštinančius tepalus.

Esant dideliam produktyvumui ir nepakankamam melžimui, karvė gali susirgti mastitu. Šiuo atveju jo išvaizda išprovokuoja spontanišką pieno tekėjimą. Tešmuo tampa storas ir uždegimas.

Netinkamai veikiančiame viešbutyje yra šiek tiek daugiau galimybių:

 • uždelstas po gimdymo;
 • gimdos iškritimas;
 • parezė po gimdymo;
 • gimdos subinvoliucija;
 • pogimdyminis sepsis;
 • gimdymo takų sužalojimai.

Pirmosios 4 ligos beveik visada yra tiesioginės laikymo ir maitinimo sąlygų pažeidimo pasekmės.

Vėluojama po gimdymo

Maksimali pertrauka tarp veršiavimosi ir placentos išsiskyrimo karvėje yra 6 valandos. Praėjus šiam laikui, gimdymas laikomas uždelstu. Ligos priežastys yra gimdos atonija, chorioninių gaurelių edema arba uždegiminė hiperemija. Predisponuojantys veiksniai yra laikymo ir maitinimo sąlygų klaidos, taip pat gimdymo kanalo trauma.

Vėlavimas po gimdymo gali būti:

 • baigti;
 • Nebaigtas;
 • dalinis.

Ligos tipas nustatomas remiantis makšties ir bendrais tyrimais, taip pat pagal anamnezę. Jei po apsiveršiavimo placenta vėluoja daugiau nei 6 valandas, turite pakviesti veterinarą.

Kartais dėl neveikiančio veršiavimosi, po gimdymo tenka pašalinti rankiniu būdu

Gimdos prolapsas

Atsiranda sunkiai apsiveršiavus, patyrus traumą ar išsausėjus gimdymo takui, arba pavėlavus pristatyti vaisių. Provokuojantys veiksniai:

 • netinkama dieta;
 • nutukimas;
 • gimdos pertempimas;
 • labai dideli vaisiai.

Prognozė priklauso nuo to, kiek laiko gimda yra už karvės, ir nuo gleivinės pažeidimo laipsnio. Ore vargonai labai greitai išsipučia. Gleivinė yra pažeista prie gardo sienų, grindų ir kitų aplinkinių daiktų. Kuo daugiau žalos, tuo blogesnė prognozė.

Visi galimi veiksniai, lemiantys sepsį po apsiveršiavimo: iškritusi gimda, nešvari patalynė ir aštrios liaukos

Pogimdyvinė parezė

Išoriškai tai būdinga tuo, kad karvė po apsiveršiavimo negali atsistoti. Galūnės praranda jautrumą. Vėliau pasireiškia virškinamojo trakto ir kitų vidaus organų paralyžiaus požymiai. Paprastai derlingos karvės būna po 2-3 dienų po apsiveršiavimo. Manoma, kad šiais laikais sukeltas koncentruotas maitinimas.

Komentuok! Parezė taip pat gali išsivystyti iškart veršiavimosi metu arba likus 2–3 savaitėms iki jos.

Gimdos subinvoliucija

Involiucija yra organo sugrįžimas į ankstesnį dydį. Subinvoliucija - sulėtėja ankstesnio vargonų dydžio atkūrimas.

Gimdos involiucija vėluoja po veršiavimosi, nes nėštumo metu nėra aktyvių fizinių pratimų ir netinkamos dietos. Dažnai kartu su vidaus organų disfunkcijomis.

Su subinvoliucija pastebima karvė:

 • gimdos atonija;
 • lokijos vėlavimas arba jų paskirstymas mažomis porcijomis;
 • Praėjus 4 ar daugiau dienų po veršiavimosi, išsiskiria rudas skystas lokija;
 • lokijos paskirstymo termino padidėjimas.

Dėl kūno apsinuodijimo pūvančios lokijos skilimo produktais karvei išsivysto mastitas. Taip pat yra reprodukcinių ciklų pažeidimas.

Gydymą turėtų atlikti veterinaras, nes skalsių preparatai naudojami gimdos subinvoliucijai gydyti. Lochia išpumpuojamas vakuuminiu siurbliu. Ši procedūra turi būti atliekama atsargiai, kad nebūtų dar labiau pažeista gimda ir makštis.

Pogimdyvinis sepsis

Yra 3 tipai: pyemija, septicemija ir septicopemija. Tai atsiranda dėl įvairių kokų ar klostridijų prasiskverbimo į kraują. Skverbimosi keliai:

 • bet kokio tipo minkštųjų audinių vientisumo pažeidimas;
 • sunkus ar nenormalus veršiavimasis;
 • vaisiaus emfizema;
 • gimdos iškritimas;
 • atidėtas po gimdymo.

3 rūšių karvėse vyrauja pyemija, tai yra sepsis su metastazėmis. Rudas supuvęs eksudatas kaupiasi gimdoje, sienos storėja. Bendra kūno temperatūra svyruoja.

Gimimo kanalo sužalojimai

Traumos įvyksta, kai apsiveršiavimas yra sunkus arba kai veršelis yra per didelis. Juos taip pat gali sukelti karvės veršiavimosi padedantys darbuotojai. Pagrindinis traumos simptomas yra kraujavimas. Gydant traumą neapsieisite be veterinarijos gydytojo. Nepatyrusio savininko veiksmai labiau kenkia. Prevencinių priemonių šiuo atveju taip pat nėra.

Veršio tempimas jėga dažnai sukelia gimdymo kanalo traumą

Veterinaro patarimai

Norint sumažinti patinimą ir išvengti mastito po veršiavimosi ir prieš kiekvieną melžimą, karvės tešmuo masažuojamas naudojant minkštinamąjį ir drėkinamąjį tepalą. Odos drėkintuvus parduotuvėje galima įsigyti paruoštų. „Zorka“ tepalas, sukurtas specialiai tešmens odai drėkinti, jau seniai įsitvirtino.

Kai placenta sulaikoma, geriau dar nepasibaigus maksimaliam laikotarpiui, karvei reikia išvalyti išorinius lytinius organus. Oksitocinas naudojamas epiduriniu būdu, kai jo dozė yra 20-30 TV. Po oda 0,5% proserpino tirpalas arba 0,1% karbacholino tirpalas. Šie vaistai prisideda prie gimdos susitraukimo ir placentos pašalinimo.

Gimdos iškritimo atveju turite nedelsdami pakviesti veterinarą. Karvės savininkas pats negalės pataisyti organo. Prieš atvykstant veterinarijos gydytojui, gimda turi būti apsaugota nuo nereikalingo pažeidimo. Norėdami tai padaryti, gimda pirmiausia nuplaunama pasūdytu šiltu vandeniu, tada laistoma dezinfekuojančiu šaltu tirpalu ir suvyniojama į lapą. Galite naudoti didelį naują plastikinį maišelį, jei turite po ranka. Be to, savininkas turi paruošti rampą, kur galima padėti karvę. Prieš atvykstant veterinarijos gydytojui, juos reikia atlikti tik taupant laiką. Toliau nuo karvės savininko nepriklauso, nes vienas ir be anestezijos gimda, jis negalės ištaisyti.

Parezės atveju savininkas turi padengti karvės kryžkaulio plotą kažkuo šiltu. Paprastai tai yra šiaudai po žvyneliu. Prieš vyniojant, apatinė nugaros dalis ir kryžkaulis kruopščiai įtrinamas ir masažuojamas. Kaip prevencinė priemonė, sausuoju laikotarpiu gyvūnui neskiriama daug koncentratų. Saldintas vanduo lituojamas.

Subinvoliucijai lengviau užkirsti kelią nei išgydyti. Šeimininkui tai nėra sunku, nes pagrindinis metodas yra aktyvus karvės pratimas. Po apsiveršiavimo gyvūnui prilituojamas vaisiaus vandenys arba sūdytas šiltas vanduo su sėlenomis. Naujagimiai veršeliai 2-3 dienas laikomi po karve.

Pykemiją sunku išgydyti savarankiškai, nes reikalingas procedūrų kompleksas naudojant įvairius vaistus. Savininkas gali užkirsti kelią pogimdyminiam sepsiui:

 • pateikti pilnavertę dietą;
 • laikytis higienos veršiavimosi metu ir po jo;
 • operatyviai gydyti pogimdymines komplikacijas.

Jei nepavyko išvengti pyemijos, nustatytas gydymo kursas yra visiškai išlaikomas.

Vietiniam mastito gydymui galima naudoti specialius švirkštus su antibiotikais.

Išvada

Jei karvė apsiveršia saugiai, savininkas praktiškai neturi rimtų problemų. Norint išvengti patologinių veršiavimosi ir po gimdymo komplikacijų, būtina laikytis galvijų šėrimo ir laikymo taisyklių.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba