Karvės tešmens sužalojimai: gydymas ir profilaktika

Patyrusiems ūkininkams dažnai reikia gydyti sumuštą karvės tešmenį. Tai dažnas atvejis, su kuriuo susidūrė beveik kiekvienas galvijų savininkas. Nepaisant išorinio ligos lengvabūdiškumo, ji kelia daug pavojų ir gali sukelti nemalonių pasekmių.

Karvės sumušto tešmens simptomai

Mechaniškai paveikus tešmenį mėlynės pavidalu, smūgio vietoje atsiranda pastebima hematoma. Jis turi būdingą spalvą dėl kraujagyslių ir kai kuriais atvejais limfmazgių pažeidimo. Tai sukelia kraujavimą į parenchimą, po kurio kraujas patenka į pieno kanalus. Tai pienui suteikia rausvą spalvą, kartais su ryškiais krešuliais. Tai tampa nebetinkama naudoti.

Jei likusios tešmens dalys nėra pažeistos, tada iš jų gautą pieną galima naudoti - maistui ar prekybai.

Karvės sumuštas tešmuo pasireiškia taip:

 • nukentėjusioje skiltyje susidaro mėlynės, pastebimi įbrėžimai, o kai kuriais atvejais - ruoniai;
 • pažeistoje vietoje pastebimas vietinis temperatūros padidėjimas;
 • yra tešmens ir spenelio patinimas;
 • pieno sunku melžti, esant kraujo krešuliams cisteraliniame kanale, melžimas per jį tampa neįmanomas dėl vietinio sutapimo.

Norėdami pašalinti karvės sumušto tešmens simptomus, skiriamas specialus gydymas, kuris išvalo spenelių cisterną, sumažina temperatūrą, pašalina patinimą ir stimuliuoja hematomos rezorbciją.

Gydant laiku ar neveiksmingai, tokia karvės tešmens mėlynė gali sukelti mastitą, dėl kurio reikia kruopščiau gydyti vaistus.

Norėdamas išvengti tokių neigiamų pasekmių, ūkininkas turi pakoreguoti gyvūno mitybą ir gėrimą. Jo skysčių ir sultingų pašarų racionas yra supjaustytas, kad sumažėtų kūno skysčių ir vėliau sumažėtų patinimai.

Kodėl tešmens sužalojimai yra pavojingi karvei?

Iš pažiūros gali atrodyti, kad karvės tešmens galinės dešinės skilties ar kitų ketvirčių mėlynės yra visiškai nekenksmingos. Tačiau iš tikrųjų tokios traumos pasekmės gali žadėti nemalonias pasekmes. Pavyzdžiui, tai grasina sumažinti pieno gamybą. Jei yra plati hematoma, tada jos turinys yra kapsuliuojamas, dėl kurio liaukinis audinys pakeičia jungiamąjį audinį. Taigi pieno bakas nustoja veikti normaliai.

Karvės sumušto tešmens gydymas

Kuo anksčiau gyvūno savininkas pradeda gydyti karvės sumuštą tešmenį, tuo mažesnė komplikacijų tikimybė. Norint sumažinti patinimus ir atkurti normalią kraujotaką pažeistos vietos srityje, sužalojimo vieta gausiai sutepta jodu. Tai gydo išorinius įbrėžimus ir padeda trombams tolygiai pasiskirstyti.

Laikui bėgant, sužalojimo vietoje susidariusi mikrotrauma pradės nykti. Jodas taip pat turi antiseptinį poveikį ir neleidžia infekcijoms, grybeliams ir kitai patogeninei mikroflorai patekti į krūtį.

Pats sužalojimas gydomas taip:

 • pirmąsias 2-3 dienas po hematomos atsiradimo, ant jo uždedamas šildymo įklotas su ledu;
 • patinimas pašalinamas molio ir 9% acto mišiniu, kompozicija perkeliama į košės būseną;
 • draudžiamas bet koks intensyvus mechaninis poveikis (įskaitant masažą);
 • 4-ą dieną pažeista vieta pradeda šilti šildančių įklotų, ichtiolio ir kamparo tepalo pagalba;
 • taip pat į vietą dedami kompresai iš streptocidinio tepalo ir Levomekol, siekiant pagreitinti mechaninių sužalojimų gijimą;
 • kai kuriais atvejais paskiriamas švitinimas ultravioletine lempa.

Kai spenelių kanale susikaupia kraujo krešuliai, efektyviam melžimui būtina juos pašalinti. Norėdami tai padaryti, jis reguliariai plaunamas kalio permanganatu arba soda soda (taip pat galite naudoti peroksidą).

Jei vietinis karvės sumušto tešmens gydymas neduoda jokių rezultatų, hematoma atidaroma chirurginiu būdu. Tai būtina norint visiškai išvalyti vietą nuo kraujo krešulių. Tada pažeistos kraujagyslės surišamos. Atvirai žaizdai taip pat reikia ypatingos priežiūros:

 • antibiotikų įvedimas į raumenis;
 • gydomųjų vaistų, tepalų ir kompresų išorinis naudojimas;
 • atviros žaizdos uždengimas steriliu tvarsčiu;
 • tvarsčio tvirtinimas specialiu tvarsčiu.

Tešmens sužalojimų prevencija

Dažniausiai, prižiūrint gardus, mėlynės atsiranda dėl ataugusių kanopų. Todėl tampa būtina juos laiku nutraukti, nors tai visiškai neatmeta žalos galimybės.

Be to, kaip prevencinę priemonę būtina užtikrinti, kad galvijai su suglebusiais tešmenimis ar pailgais speniais nepatektų į gardą. Tvarte būtina užtikrinti nemokamą gyvūnų apgyvendinimą, vidutiniškai iki 5 m pločio vienai karvei.

Naudojant mašinas melžimo mašinoms, būtina griežtai laikytis procedūros paruošimo ir įgyvendinimo tvarkos. Masiškai pereinant nuo melžimo rankiniu būdu prie melžimo mašinomis, privalomos šios operacijos:

 • gyvūnai skirstomi į grupes pagal iš anksto nustatytas savybes;
 • melžėjos ir mechanikai yra išmokyti teisingai naudoti įrangą;
 • visos melžimo vietos ir mašinos yra iš anksto paruoštos.

Norėdami išvengti tešmens sužalojimų, dalyvauja veteranai, kurie parengia specialias patalpų ir gyvūnų gydymo programas.

Išvada

Gydyti karvės sumuštą tešmenį yra gana lengva, nes smūgis į pieno liauką yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių sužalojimų, dažniausiai pasireiškiantis vasarą atvirose ganyklose. Šį sezoną ūkininkai turėtų ypač atidžiai ištirti gyvūnų tešmenis, kad greitai pašalintų simptomus ir pradėtų gydymą, jei būtų nustatyta trauma. Kruopšti priežiūra padės išlaikyti jūsų karves sveikas ir gausų pieną.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba