Galvijų sifunkuliozė: infekcijos požymiai ir gydymas

Galvijai yra ne tik imlūs infekcinėms ligoms, esant nepalankioms sąlygoms. Nusilpusius netvarkingus gyvūnus dažnai užpuola parazitai. Galvijų sifunkulatozė yra liga, kurią sukelia kai kurių rūšių ektoparazitai, tai yra vabzdžiai, gyvenantys ant gyvulių odos.

Kas yra sifunkulozė

Galime sakyti, kad žmonėms tai yra tas pats, kas galvos utėlės. Kitaip tariant, tai utėlių užkrėtimas galvijais. Visi šio tipo parazitai priklauso Anoplura poskyriui, anksčiau vadintam Siphunculata. Taigi išlikęs ligų pavadinimas. Galvijais parazituojama daugiau nei viena utėlių rūšis. Kad kiekvieną kartą nenurodytų vabzdžių rūšies, bet kurios utėlės ​​vadinamos sifunkulatoze.

Iš viso Europoje gyvena mažiausiai 50 utėlių rūšių. Ant galvijų galite rasti 4 rūšių utėlių ir 1 utėlių. Kadangi angliškai kalbančioje tradicijoje utėlė vadinama kramtomąja / raudona mažąja utėle, infekcija šiuo parazitu dažnai vadinama sifunkulatoze.

Vlasoidas (Bovicolabovis)

Jis skiriasi nuo utėlių galvoje, kuri yra platesnė už krūtinę, ir maisto atsargomis. Kaip ir kiti galvijuose parazituojantys gyvuliai, jis priklauso Phthiraptera būriui. Bet jis priklauso „Mallophaga“ posistemiui, o kraują siurbiančios utėlės ​​yra „Anoplura“ poskyrio narės. Dydis 1-2 mm. Galva tamsiai raudona, kūnas šviesiai geltonas. Iš galvos ir dydžio kyla angliškas utėlių pavadinimas „little red louse“.

Buveinės savininkui: galva, kaklas, nugara, krupas. Šis vabzdys minta vilnos, odos, riebalų išskyromis. Negeria kraujo. Gyvenimo ciklas su nebaigta transformacija trunka vidutiniškai 42 dienas.

Taip utėlės ​​atrodo makrofotografijoje.

Galvijų deginimas (Haematopinus eurysternus)

Ji yra „avių utėlė“, bet pagal angliškai kalbančią tradiciją - „trumpagalvė galvijų utėlė“. Ilgis 1,5 mm. Spalva ruda, blizgus chitininis dangtelis. Kraujo čiulpimas. Pagrindinės galvijų buveinės yra galva ir kaklas.

Mėlyna ilgagalvė utėlė (Linognathus vituli)

Kūno ilgis 2 mm. Pilvo spalva yra tamsiai mėlyna. Pirmoji kojų pora yra trumpesnė nei kitos dvi. Deda kiaušinius ant šeimininko. Kiaušiniai yra tamsios spalvos ir gali nebūti matomi ant kailio.

Laikotarpis nuo atidėjimo iki nimfos išlaisvinimo yra 2 savaitės. Gyvenimo ciklas 2-3 savaitės. Imago gyvenimo trukmė yra apie mėnesį.

Bendros buveinės:

  • galva;
  • kaklas;
  • pečiai;
  • kryžius.

Jei sifunkulatozė labai nepaisoma ir populiacija pagausėjo, šio tipo ektoparazito galima rasti visur ant galvijų kūno.

Maža mėlyna utėlė (Solenopotes capillatus)

Sėdimas organizmas, kurio ilgis 1-2 mm. Tai mažiausia kraujasiurbė utėlė, sukelianti galvijų sifunkulatozę. Spalva melsva. Buveinė: snukis, kakta, akys, kaklas. Vystymosi ciklas „nuo kiaušinio iki kiaušinio“ yra 27–29 dienos.

Uodeginė utėlė (Haematopinus quadripertusus)

Didžiausias iš parazitų, sukeliančių galvijų sifunkulatozę. Suaugusio žmogaus dydis yra 4-5 mm. Jame yra tamsi krūtinės plokštė ir to paties dydžio kojos. Bendros buveinės: galva ir uodega. Gyvenimo trukmė yra apie mėnesį. Nuo kiaušinio padėjimo iki nimfos išperėjimo 9-25 dienos. Vidutinis gyvenimo ciklas yra apie 2-3 savaites. Minta krauju.

Suaugusi Haematopinus quadripertusus patelė (A: nugarinė ir B: pilvinė), juoda juostelė, atitinkanti 1 mm

Suaugęs patinas Haematopinus quadripertusus (A: nugarinis ir B: pilvinis), juoda juosta atitinka 1 mm

Infekcijos sifunkulatozėmis būdai

Utėlės ​​yra neaktyvūs vabzdžiai ir be šeimininko gali gyventi tik 7–10 dienų. Infekcija paprastai įvyksta:

  • susilietus su gyvuliais galvijų bandoje;
  • kai veršelis liečiasi su gimda;
  • dėl sveiko asmens kontakto su užkrėsta vilna.

Pastarasis yra būdingas galvijų mulkinimo metu, kai gyvūnai, norėdami atsikratyti žieminės vilnos, krapšto įvairius daiktus.

Komentuok! Kasdien šveičiant negyvą vilną, žymiai sumažės infekcijos sifunkulatoze rizika.

Vienas iš galvijų sifunkuliozės infekcijos būdų

Galvijų infekcijos su sifunkuloze požymiai

Kadangi angliškoje literatūroje bet koks neskraidantis ir nešokantis mažas galvijų parazitas automatiškai priskiriamas utėlėms, tai bet kuris iš jų yra sifunkulatozės priežastis. Ženklai taip pat yra panašūs dėl to, kad visi šie vabzdžiai sukelia galvijų niežą. Diagnozė nesunki: utėlės ​​matomos plika akimi. Pažengusiais atvejais galima pamatyti sustorėjusią, neelastingą odą. Dermatitas atsiranda dėl įkandimų. Kailis tampa trapus, nuobodus ir suteptas.

Komentuok! Veikiama utėlių, ant kaklo, veido, ausų susidaro plika oda.

Uodegos utėlės ​​aplink karvės akį

Sifunkulozės pavojus

Pats utėlių įkandimas nėra pavojingas. Bet parazitai į žaizdas suleidžia seilių, kurios dirgina odą ir sukelia niežus. Dėl subraižymo patogeninė mikroflora patenka į kūną per pažeistą odą. Utėlės ​​taip pat gali nešiotis leptospirozę ir bruceliozę, kurios sukėlėjus jos išskiria. Bet leptospira patenka į kraują per tą patį šukavimą, nes šukuodami galvijai utėlių išmatas įtrina į odą.

Dėl erzinančio utėlių niežėjimo galvijai žymiai sumažina produktyvumą. Krinta ne tik primilžis, bet ir svorio priaugimas.

Galvijų pacientas, sergantis sinukulatoze

Galvijų sifunkulatų gydymas

Sifunkulozės gydymo metodai priklauso nuo gyvulių skaičiaus. Kas tinka privačiam savininkui, dažnai netinka ūkininkui, turinčiam didelę galvijų bandą.

Sifunkulozės gydymas dideliuose pulkuose

Preparatai pramoniniams galvijų ūkiams skirstomi į 3 tipus:

  • paviršiaus apdorojimui;
  • nesisteminiai vaistai, tepami ant odos ir veikiantys tik ektoparazitus;
  • sisteminio veikimo injekcijos ir įkvėpimai, kurie sunaikina ne tik ekto-, bet ir endoparazitus.

Kai kuriuos nesisteminius vaistus reikia vartoti vieną kartą, kitus reikia vartoti du kartus po 2 savaičių pertrauką. Kartą naudojami tie agentai, kurie veikia ilgą laiką, nes utėlių kiaušiniai yra gerai apsaugoti nuo išorinio poveikio. Jei insekticidas parazitą veikia tik per žarnyno traktą, reikės pakartotinio gydymo, kad būtų galima sunaikinti nimfas, atsiradusias iš kiaušinių po 9–14 dienų.

Komentuok! Naudojant sisteminius injekcinius vaistus, reikia nepamiršti, kad jie utėlėms daro blogesnį poveikį nei utėlėms.

Uodegos utėlės ​​makro padidinimo metu: geltona rodyklė - nimfos, balta - suaugę žmonės

Atsargumo priemonės

Gydant galvijų sifunculatozę, nuo lapkričio 1 d. Iki vasario 1 d. Nereikia vartoti sisteminių vaistų injekcijų. Galvijai taip pat gali būti užkrėsti tinklelių lervomis. Sisteminiai vaistai veikia ir juos. Tačiau, nugaišusios virškinimo trakte ar stuburo kanale, irdančios lervos gali apsinuodyti galvijais. Paskutiniu metų laiku sifunkulozės profilaktika gali būti atliekama per rudens nujunkymą.

Sifunkulozės gydymas privačiame kieme

Dėmesingo požiūrio į gyvūnus utėlių atsiradimas yra retas reiškinys. Jei karvė tikrai užsikrėtė sifunkulatoze, galite susitvarkyti naudodamiesi įprastomis naminių gyvūnėlių blusų priemonėmis. Jie parduodami bet kurioje naminių gyvūnėlių parduotuvėje. Galvijams gydyti reikia pasirinkti miltelius arba purškalus. Koncentratą taip pat galite nusipirkti ampulėse ir praskiesti vandeniu.

Karvė išimama iš gardo ir surišama tolimiausiame kampe, kur galvijai paprastai nevaikšto. Utėlės ​​negali skristi ir šokinėti, todėl vargu ar išgyvenę asmenys vėl lįs į tvartą. Gyvūnas gydomas vaistu nuo blusų ir paliekamas 1-2 valandas stovėti ant pavadžio.

Nors nuo galvijų krinta mirštančios ir bėgančios utėlės, šeimininkui reikia visiškai išvalyti šiukšlių gardą ir gydyti visą kambarį insekticidais. Geriau vartoti vaistus, turinčius ilgą veikimo laiką, remiantis piretroidais.

Komentuok! Alfa-cipermetrino produktai gerai tinka augintiniams gydyti.

Po 2 savaičių gyvūno ir patalpų apdorojimas turi būti pakartotas.

Galvijų sifunkulozės profilaktika

Galvijai suserga sifunkuloze, esant blogoms sąlygoms ir nusilpus imuninei sistemai. Todėl pagrindinės prevencinės priemonės yra banalus švaros palaikymas tvarte ir reguliarus patalpų dezinfekavimas. Pastarasis atliekamas kas 2 savaites šiltu oru.

Utėlės ​​lengvai iššukuojamos iš gyvūnų plaukų, naudojant šukas ir šepečius. Kitaip tariant, karvę reikia valyti kasdien, nepaliekant džiovintų mėšlo plutelių šonuose ir kojose. Tokios plutos puikiai apsaugo ektoparazitus, leidžia saugiai daugintis.

Pirmasis metų utėlių gydymas atliekamas prieš galvijų ganyklą. Tai daroma su sisteminiais vaistais, kurie apsaugo nuo visų parazitinių organizmų. Pakartotinis gydymas atliekamas pagal instrukcijas, atsižvelgiant į veikliosios medžiagos trukmę. Paskutinį kartą sifunkulozės gydymas ir profilaktika atliekami rudenį, atjunkant veršelius nuo motinėlių.

Išvada

Galvijų sifunkulozė yra tiesioginė antisanitarinių sąlygų tvarte pasekmė. Išvalytos, gerai prižiūrimos karvės paprastai neturi utėlių, nes bandant persikelti pas naują savininką parazitai bus iššukuoti kartu su negyvomis odos ir plaukų dalelėmis.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba