Galvijų pneumonija: simptomai ir gydymas

Jei visi simptomai nustatomi laiku, o veršelių pneumonija gydoma prižiūrint specialistui, tada gyvūnai greitai normalizuosis ir be jokių neigiamų pasekmių. Esant pažengusiai stadijai, plaučių uždegimas gali tapti lėtinis ir sukelti rimtus kvėpavimo ir virškinimo sistemos sutrikimus, kurie neišvengiamai paveiks jaunų gyvūnų vystymąsi.

Dažniausiai plaučių uždegimas ar plaučių uždegimas vystosi veršeliams iki 5 mėnesių amžiaus. Suaugusieji yra mažiau jautrūs šiai ligai.

Galvijų plaučių uždegimo priežastys

Yra įprasta atskirti šias priežastis, kodėl jauniems gyvūnams pasireiškia plaučių uždegimas:

 1. Nepalankios sulaikymo sąlygos. Jei veršeliai miega ant šaltų, drėgnų grindų be patalynės ir yra retai vėdinamoje patalpoje, labai padidėja plaučių uždegimo rizika.
 2. Stresas po ankstyvo nujunkymo. Nerekomenduojama per anksti atjunkyti jaunus veršelius nuo motinos pieno.
 3. Kastracija jaunais buliais.
 4. Bloga pašarų kokybė ar valgymo sutrikimas. Ypač veršeliams dažnai išsivysto plaučių uždegimas pereinant nuo pieninio maitinimo prie pašaro, nes bet koks staigus mitybos pokytis silpnina gyvūno organizmą.
 5. Neraštingas gabenimas. Gyvūnai peršalimo metu gali sušalti šaltuoju metų laiku.
 6. Judėjimo trūkumas ir deguonies trūkumas dėl reto vaikščiojimo. Be judėjimo gyvūnų raumenys atrofuojasi, todėl susilpnėja plaučių ventiliacija.
 7. Virusinės ir bakterinės infekcijos.
 8. Perkaitimas saulėje, dėl kurio pažeidžiamas termoreguliavimas.
 9. Daugelio gyvūnų laikymas ankštose aplinkybėse. Kai vienoje patalpoje susirenka daug karvių ir veršelių, ore greitai kaupiasi didelis amoniako ir vandenilio sulfido kiekis, o tai neturi geriausio poveikio galvijų sveikatai.
Svarbu! Ligos pikas būna žiemos pabaigoje - pavasario pradžioje, kai veršeliai apskritai silpnina imuninę sistemą. Šiuo laikotarpiu jauni gyvūnai yra ypač pažeidžiami įvairių virusų ir bakterinių infekcijų.

Pneumonijos simptomai

Gydymo sėkmė daugiausia priklauso nuo to, kaip anksti nustatoma galvijų plaučių uždegimas. Veršelių pneumoniją liudija šie gyvūnų elgesio ir gerovės pokyčiai:

 • greitas ir sunkus kvėpavimas;
 • dažnas kosulys;
 • vandeningos išskyros iš nosies ir akių;
 • aukšta kūno temperatūra;
 • retos išmatos, viduriavimas;
 • dantenų trūkumas;
 • engiama viso gyvūno būsena (letargija, apatija, ausys nuleistos).

Vien tik kai kurie simptomai ne visada reiškia, kad veršelis serga plaučių uždegimu. Labai dažnai asmenims, laikomiems tvarte, kuriame tvyro oras, pastebimas kosulys ir nedideli nosies išskyros. Tokiu atveju pakanka gyvūnus perkelti į kitą patalpą arba užtikrinti reguliarų buvusios vietos vėdinimą.

Patarimas! Įtariant plaučių uždegimą, užkrėstus asmenis reikia kuo greičiau izoliuoti iš likusios bandos, kad liga neplistų į visą bandą. Liga yra užkrečiama ir perduodama ore esančiais lašeliais.

Ligos eiga

Liga gali būti ūminė arba lėtinė. Ypač pažengusiais atvejais ligos eigą lydi gausus abscesų susidarymas.

Ūminė plaučių uždegimo forma pirmiausia reiškia staigų kūno temperatūros padidėjimą, kosulį, išskyras iš nosies ir akių.Gyvūnų apetitas ir bendra būklė yra patenkinami, nors kartais veršelių elgesys jaučia apatiją. Sergantys gyvūnai be reikalo nejuda ir nori gulėti ramiai. Jei liga prasidės, jos simptomai ims plėstis: pakis išmatos, veršeliai atsisakys valgyti ir t.

Galvijų plaučių uždegimo eigai būdingas aiškus atsilikimas:

 • sergantys veršeliai yra mažesni už jų bendraamžius;
 • ant kailio yra plikos ir plikos dėmės;
 • sausa oda.

Kaip ir ūmine forma, gyvūnai mažai juda, kosėja ir nuolat jaučia dusulį. Kartais užsikrėtusiems veršeliams gali pasireikšti gleivinės nosies išskyros. Tuo pačiu metu sergančių veršelių kūno temperatūra yra normali, o tai yra vienas pagrindinių skirtumų tarp lėtinės ir ūminės plaučių uždegimo formos.

Svarbu! Ūmi liga dažniau pasitaiko 1–2 mėnesių veršeliams. Lėtinė forma labiau būdinga vyresnio amžiaus žmonėms - nuo 3 iki 5 mėnesių.

Diagnostika

Specialistas turėtų diagnozuoti galvijų plaučių uždegimą - beveik visi pneumonijos simptomai vienokiu ar kitokiu laipsniu sutampa su kai kuriomis kitomis ligomis. Visų pirma, savarankiškai bandant nustatyti problemos šaknį, labai lengva supainioti plaučių uždegimą su tuberkulioze ir diktokokoze. Šios ligos gydomos visiškai skirtingais būdais.

Be to, prieš nustatant galutinę diagnozę, reikia atmesti šių veršelių ligų tikimybę:

 • chlamidija;
 • bronchitas;
 • virusinis viduriavimas.

Po laboratorinių tyrimų patvirtinkite diagnozę. Geriausias būdas nustatyti, ar gyvūno plaučiai yra uždegę, ar ne, yra rentgeno nuotrauka krūtinėje. Kartais, norint nustatyti galutinę diagnozę, atliekama plaučių biopsija.

Svarbu! Dažniausiai veršelių plaučių uždegimas yra painiojamas su tuberkulioze, kuri yra daug pavojingesnė dėl to, kad iš pradžių liga yra slapta. Naudojant tuberkulino testą, galima nustatyti galvijų tuberkuliozę.

Gydymo metodai

Prieš pradedant veršelių pneumonijos gydymą, būtina gyvūną izoliuoti ir sukurti jam patogiausias sąlygas. Svarbu, kad sergantis asmuo būtų tylus ir ramus, turėtų prieigą prie gėlo vandens, o patalynė garde būtų švari. Galvijų mityba yra ne mažiau svarbi - nebus nereikalinga veršelių pašarus skiesti vitaminų papildais. Taip pat rekomenduojama gyvūnus dažniau išnešti į lauką, jei oras sausas ir šiltas.

Patarimas! Didelė drėgmė, šalnos ar, atvirkščiai, intensyvi šiluma neduos naudos sergantiems galvijams. Deganti saulė gali ypač neigiamai paveikti sveikatą. Dėl tiesioginių saulės spindulių veršeliai gali perkaisti ir taip pablogėti jų būklė.

Narkotikų gydymas

Visus vaistus nuo plaučių uždegimo skiria gydytojas. Jokiu būdu nedarykite gydymo patys - bet kokia klaida gali tik pabloginti užkrėstų veršelių būklę.

Dažniausiai plaučių uždegimas sėkmingai gydomas įvairiais antibiotikais. Jų atstovaujama labai įvairiai, o konkretaus vaisto pasirinkimas priklauso nuo galvijų rūšies (mėsos, pieno, mėsos ir pieno), nukentėjusių asmenų amžiaus ir ligos priežasčių.

Populiariausi vaistai pneumonijai gydyti yra šie:

 1. "Cefazolinas" yra antibiotikas, vartojamas į raumenis. Labai nerekomenduojama gydymą „Cefazolin“ maišyti su kitais stipriai veikiančiais vaistais.
 2. Jei kosulys sausas, veršeliams galite duoti „Mukaltin“, kuris greitai suplonina skrandį ir padeda jį pašalinti iš kvėpavimo takų.
 3. Labai dažnai galvijų pneumonijai gydyti naudojamas „Isoniazid“, kuris suleidžiamas į trachėją.

Be to, pneumonijai gydyti naudojami šie vaistai, kurie yra rečiau paplitę, tačiau jie gerai atlieka šią užduotį:

 • „Farmazinas“;
 • "Tetraciklinas";
 • "Streptomicinas".

Be to, veterinaras gali paskirti šildymo procedūras, įkvėpimus ir trynimus. Novokaino blokada gerai padeda sergant plaučių uždegimu. Bet kokiu atveju geriausias rezultatas gaunamas kompleksiniu gydymu, kai į veną ar į raumenis švirkščiamos kartu su išorine įtaka sergantiems veršeliams.

Patarimas! Mėsos veislių gydymas nuo plaučių uždegimo turi savo ypatybes. Jokiu būdu negalima skirti antibiotikų į mėsą orientuotiems gyvūnams, jei juos paskersti planuojama artimiausiomis dienomis. Vaistų komponentai gali likti mėsoje ir pabloginti jos kokybę.

Liaudiški būdai

Jauni veršeliai šeriami sodos tirpalu, prieš naudojimą šiek tiek pašildomi. Be to, šios žolelės gerai veikė gydant plaučių uždegimą:

 • čiobreliai;
 • saldymedžio šaknis;
 • motina ir pamotė.

Iš šių žolelių daromi nuovirai ir užpilai, kuriais taip pat siekiama skatinti skreplių išsiskyrimą.

Patarimas! Geriausia, jei įmanoma, vengti savigydos. Žmonės, norėdami palengvinti gyvūnų būklę prieš apsilankydami veterinarijos gydytojui, naudojasi liaudies metodais. Žolelėmis ir improvizuotomis priemonėmis nebus įmanoma visiškai išgydyti užkrėstų veršelių nuo plaučių uždegimo.

Efektai

Pradėjus galvijų plaučių uždegimą, jis gali tapti lėtinis arba sukelti rimtų kvėpavimo sistemos veiklos sutrikimų. Be to, širdies ir kraujagyslių bei virškinimo sistemos gali būti negrįžtamai pažeistos, jos glaudžiai susijusios su plaučių darbu. Galiausiai, jei gyvūnas sunkiai toleruoja ligą, vėliau jis gali apskritai susilpninti veršelių imuninę sistemą. Paprastai jie bus labiau linkę į nepalankias aplinkos sąlygas ir įvairias infekcines ligas.

Pneumonija yra labai retai mirtina.

Profilaktika

Prevencinės priemonės nuo veršelių pneumonijos apima šių rekomendacijų laikymąsi:

 1. Visų pirma būtina užtikrinti gerą patalpų, kuriose laikomi veršeliai, vėdinimą. Tam patogumui tvartuose dažnai įrengiama priverstinio vėdinimo sistema. Be to, norint išvengti raumenų atrofijos, kartkartėmis reikia vaikščioti veršelius, sergančius plaučių uždegimu.
 2. Gerti priešpienį mažiems veršeliams yra gera prevencija nuo plaučių uždegimo. Pirmąją porciją jie turėtų gauti per 3-5 valandas po gimimo, apytikslis tūris yra 3-4 litrai. Šis natūralus maisto papildas suaktyvina visišką virškinimo trakto funkcionavimą pirmąją gyvenimo dieną ir padeda stiprinti imuninę sistemą.
 3. Tinkamas šėrimas savaime sumažina veršelių plaučių uždegimo riziką. Į pilnavertę veršelių dietą turėtų būti įtrauktas pienas (5–7 litrai per dieną) ir laisvas švaraus vandens priėjimas. Pradiniai pašarai įvedami palaipsniui, kad veršeliai nesijaudintų.
 4. Tvarte turi būti laikomasi minimalių sanitarinių reikalavimų: reikia laiku pakeisti patalynę, periodiškai dezinfekuoti pačias patalpas ir įrangą.

Atskirai verta pabrėžti tokį prevencijos metodą kaip vakcinacija. Šiuo metu veršelius nuo plaučių uždegimo galima skiepyti pasitelkus įvairius veterinarijos gydytojo paskirtus vaistus. Kita vertus, be labai specializuotų vakcinų, yra ir kompleksinių vakcinų, kurios vienu metu neutralizuoja kelių tipų bakterijų veikimą.

Svarbu! Vakcinacija yra veiksmingas būdas apsaugoti galvijus nuo plaučių uždegimo, tačiau tai nėra panacėja. Net po šios procedūros veršelių infekcijos virusinėmis infekcijomis rizika išlieka.

Išvada

Svarbiausia laiku nustatyti pirmuosius simptomus, o veršelių pneumonijos gydymas užtruks labai mažai laiko. Per pirmuosius 2-3 gyvenimo mėnesius svarbu atidžiai stebėti jauniklius, kad nepraleistumėte gyvūnų elgesio pažeidimų. Sveikas veršelis yra judrus, jo kailis yra lygus ir blizgus, o išmatos yra taisyklingos. Jis neatsisako maisto ir dažnai geria vandenį.Jei pastebėsite nukrypimų nuo šių bazinių linijų, turėtumėte atidžiau pažvelgti į veršį. Žinoma, tik veterinaras gali tiksliai nustatyti diagnozę - plaučių uždegimo simptomai iš esmės sutampa su kitomis ligomis, tačiau budrumas niekada nepakenkia.

Papildomos informacijos apie veršelių pneumonijos gydymą galite rasti žemiau esančiame vaizdo įraše:

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba