Pieno akmenys karvėse: kaip elgtis, vaizdo įrašas

Pieno akmens gydymas karvėje yra svarbi terapinė priemonė, nuo kurios priklausys tolesnis gyvūno produktyvumas. Patologijos priežastys yra įvairios, tačiau dažniau jos yra susijusios su netinkamu pieno melžimu iš karvės tešmens. Gydymas yra gana sėkmingas laiku nustačius ligą.

Kas yra pieno akmenys

Milkstone yra tam tikrų druskų, ypač kalcio ir fosforo, nusėdimas karvės pieno liaukose, vadinamasis kalcifikacijos procesas. Tai neužkrečiama galvijų liga. Gyvulių augintojas melžimo metu gali pastebėti mažus akmenis, nes piene bus smulkių smėlio. Didesni akmenys negali išeiti patys, jie įstringa pieno kanaluose ir apsunkina melžimą. Kartais jie jungiasi vienas su kitu, tampa didesni. Pagal tankį akmenys gali būti skirtingi - kieti, minkšti, laisvi, elastingi. Jei nepradėsite gydymo, kai atsiras pirmieji simptomai, liga gali išsivystyti į mastitą ar kitą patologiją. Paprastai veterinarai rekomenduoja peržiūrėti karvės mitybą. Akivaizdu, kad yra mineralų disbalansas.

Pieno liaukos, gyvūno tešmuo yra labai subtilus organas, į kurį melžiant ir tvarkant reikia daug dėmesio skirti veisėjui. Dažnai tešmenį veikia išoriniai veiksniai, traumos, infekcinės ligos ir uždegiminiai procesai. Tai turi įtakos pieno produktų kiekiui ir kokybei. Tačiau liga gerai reaguoja į gydymą ir retai turi komplikacijų.

Pieno akmenų susidarymo priežastys karvėse

Pieno akmenų liga dažniau pastebima vyresniems nei 5 metų asmenims. Pagrindinė patologijos priežastis yra pieno susilaikymas, jo nepilnas melžimas iš tešmens. Pieno likučiuose susidaro druskos, kurios vėliau virsta pieno akmenimis. Yra keletas kitų karvės ligos vystymosi priežasčių:

  • medžiagų apykaitos procesų pažeidimas gyvūno kūne;
  • uždegiminiai pieno trakto sienelių procesai;
  • higienos normų nesilaikymas;
  • mikroelementų disbalansas.

Melžimo metu per odą lengvai jaučiamas smėlis, maži akmenys karvės spenyje.

Pieno akmenys iškart po apsiveršiavimo yra ne kas kita, kaip cukruotas priešpienis. Paprastai šiuo atveju nerimauti nėra pagrindo.

Karvių pieno akmenų simptomai

Ligos pradžioje galite rasti tam tikrą tešmens patinimą, palpuojant jaučiami nedideli ruonių židiniai. Pieno gali sumažėti. Ligai progresuojant, gyvūnas rodo tam tikrą nerimą, atsigręžia, dūzgia. Tai rodo, kad asmuo patiria skausmą. Tuo pačiu metu tešmens srityje limfmazgiai šiek tiek padidėja. Per spenelius juntami didžiausi pieno akmenys. Šioje ligos stadijoje pieno gamyba gana žymiai sumažėja.

Paprastai pieno rūgšties liga pastebima visame tešmenyje, o uždegiminiai procesai nenustatomi. Pieno išvaizda praktiškai nesikeičia, melžimo pradžioje, pirmose pieno dalyse, atsiranda tik maži smėlio grūdeliai. Tačiau atliekant laboratorinius tyrimus, padidėjus rūgštingumui, nustatomas nedidelis riebalų kiekio procentas.

Milkstone liga turėtų būti atskirta nuo mastito. Išsivysčius šiai patologijai, pakyla vienos ar kelių pieno liaukų skilčių temperatūra.Tuo pačiu metu kūno temperatūra yra sumažinta. Negalima valgyti pieno iš karvės, sergančios mastitu. Tuo pačiu metu iš pieno, kurio anamnezėje yra pieno rūgšties ligos, rekomenduojama paruošti fermentuotus pieno produktus.

Kaip gydyti pieno akmenį karvėje

Veterinarai siūlo keletą būdų, kaip atsikratyti karvės pieno akmenų:

  • masažas prieš melžimą ir po jo;
  • kateterio naudojimas;
  • chirurginė intervencija;
  • gydymas vaistais;
  • ultragarso poveikis.
Svarbu! Kiekvienos melžimo metu galima švelniai išspausti smulkų smėlį, kuris dar nesudarė akmenimis.

Kasdienis masažas padeda atsikratyti akmenų. Prieš melžiant tešmenį nuplaunama šiltu vandeniu, nuvaloma švariu rankšluosčiu ir pradedamas masažas. Tai turėtų būti daroma atsargiai, glostant tešmenį iš viršaus į apačią iki spenelių, o paskui į šoną. Po to jie pereina prie spenelių. Jie suspaudžiami, kad išsiskirtų pienas. Po to tešmenį nuvalykite kieta servetėle. Masažas turėtų būti atliekamas prieš melžimą ir po jo.

Kateteriu galima pašalinti laisvus gumulus nuo karvės spenių. Pirmiausia į rezervuarą įvedamas specialus tirpalas, kuris susmulkina akmenis, o tada melžimo metu jie kruopščiai išspaudžiami iš žindukų su pienu.

Kartais prireikia operacijos, jei akmenys yra per dideli. Norėdami tai padaryti, bakas atidaromas, siuvami siūlai, iš karvės tešmens pašalinamos akmeninės formacijos arba kuriam laikui prie jos pritvirtinamas kateteris.

Į veną vartojamas oksitocinas padeda greitai atkurti visas pieno savybes. Agentas skiriamas per 1 savaitę. Pasveikimas įvyksta per 2-3 savaites.

Veiksmingas būdas kovoti su pieno akmenimis karvėje yra ultragarsas. Pirma, jis paruošiamas procedūrai: tešmuo nuplaunamas ir nuskutamas, apdorojamas dezinfekuojančiu tirpalu ir padengiamas glicerinu. Prietaisas varomas palei karvės tešmenį, palaipsniui didinant radiacijos galią ir ekspozicijos laiką. Manipuliacija atliekama kasdien. Prireiks nuo 2 iki 10 seansų, priklausomai nuo ligos laipsnio. Ultragarsas leidžia vaistams greičiau patekti į karvės kūną.

Pieno akmens gydymas karvėje aprašytas vaizdo įraše.

Bougie dažnai naudojamas gydymui. Jis įvedamas į kanalą ir paliekamas kelioms minutėms. Tada jie naudoja platesnio skersmens puokštę ir padidina ekspozicijos laiką. Procedūra gali būti kartojama kas tris dienas.

Dėmesio! Jei procedūra atliekama netinkamai, laikinas palengvėjimas yra įmanomas, o tada situacija gali gerokai komplikuotis.

Prevenciniai veiksmai

Į raumenis vartojamas oksitocinas taip pat naudojamas siekiant išvengti karvių pieno akmenų. Tačiau geriau iki paskutinio lašo melžti karvę ir prižiūrėti tešmenį laikantis higienos normų. Pieno akmenų susidarymą karvėje gali paveikti netinkamas užvedimas. Dažnai dėl sumažėjusio melžimų skaičiaus ir reguliariai sulaikant pieną, akmenų susidarymo procesas žymiai padidėja.

Gyvūnus reikia nedelsiant atidžiai stebėti po apsiveršiavimo. Priešpienio laikotarpiu jie turėtų būti melžiami bent 5-6 kartus per dieną. Būtent tuo metu iš karvės tešmens atsiranda daug pieno akmenų. Jei jie laikomi liaukoje, pieno kanalai užsikemša.

Patarimas! Svarbu atkreipti dėmesį į tešmens ligų, įskaitant infekcines ligas, prevenciją. Be to, veisėjas turėtų peržiūrėti karvės mitybą, ypač mineralų apykaitą.

Išvada

Pieno akmens apdorojimas karvėje yra būtinas bet kuriam galvijų savininkui. Daugeliui labai produktyvių melžiamų karvių ši liga yra labai dažna. Tai nepadaro didelės ekonominės žalos, labai neveikia gyvūno sveikatos, yra greitai išgydoma ir nesukelia komplikacijų. Kaip ir bet kuri kita patologija, pieno rūgšties liga turėtų būti laiku gydoma.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba