Karvė krito ant kojų ir neatsikelia: kodėl ir kaip auginti

Laikant galvijus, dažnai susiduriama su situacija, kai karvė krito ant kojų ir negali atsikelti, o gyvūno savininką visada užklumpa panika. Ir yra kažkas. Galvijai mažiau tinka gulėti nei arkliai ar drambliai. Tačiau karvės yra ir dideli „gyvūnai“. Ilgai gulint kūno svoris spaudžia vidaus organus. Dėl to išsivysto inkstų, kepenų ir virškinamojo trakto emfizema ir patologija. Jei gyvūnas nėra greitai auginamas, jis miršta. Priežastys, dėl kurių karvė krinta ant kojų, nėra daug, ir dauguma jų yra susijusios su sutrikusia medžiagų apykaita.

Kodėl karvė neatsistoja

Galvijų anatomija yra tokia, kad pakeldamas iš gulimos padėties jis pirmiausia ištiesina užpakalines kojas, o tik tada priekines. Jei gyvūnas negali pakelti užpakalinio ketvirčio, ​​jis lieka gulėti. Paprastai, kai nepavyksta karvės užpakalinės kojos, savininkai pirmiausia prisiima po gimdymo parezę. Daugeliu atvejų jie yra teisūs, tačiau kartais karvė gali nukristi ant kojų ilgai prieš veršiavimąsi arba kelis mėnesius po jo. Kartais net jauniems buliams paimtiems jaučiams kojos pradeda trūkti. Čia neįmanoma jokiu būdu nurašyti veršiavimosi.

Be parezės, medžiagų apykaitos sutrikimų, dažniausia priežastis yra ta, kad karvėms kyla ODA problemų. Gyvūnas gali vystytis ant kojų:

  • hipovitaminozė E
  • seleno trūkumas;
  • baltųjų raumenų liga;
  • fosforo trūkumas;
  • ketozė;
  • rachitas;
  • artritas.

Esant blogoms sąlygoms, daugelis karvių gali nukristi ant kojų dėl sąnarių uždegimo ar kanopos problemų. Jei dietos pusiausvyros sutrikimas ne visada priklauso nuo savininko, tada turinys visiškai priklauso nuo jo sąžinės.

Esant medžiagų apykaitos sutrikimams, vieno elemento trūkumas sukelia grandininę organizmo reakciją. Karvė negali atsistoti ant kojų paprasčiausiai dėl vitamino E trūkumo ar seleno trūkumo. Bet tai reiškia baltųjų raumenų ligos vystymąsi, dėl kurios gyvūnų raumenys atsisako dirbti.

Komentuok! Būtent vitaminų ir mineralų trūkumas yra dažniausia labai jaunų karvių kritimo priežastis.

Jei veršeliui pasireiškia rachitas, kuriame trūksta vitamino D, tai suaugusiai karvei išsivysto osteomaliacija. Pastarasis taip pat gali būti tik hipofosfatazijos simptomas - genetinė liga.

Karvė kartu su pienu išskiria daug kalcio. Ji „paima“ iš savo kaulų. Net jei savininkas bando papildyti šį elementą savo slaugytojai, kalcio kiekis vis tiek mažėja su amžiumi. Metalo trūkumas kauluose lemia pokyčius. Ir su amžiumi susijusio kalcio trūkumo požymis - karvė pradeda blogai keltis ant užpakalinių kojų. Laikui bėgant, problema dar labiau paaštrėja, ir gyvūnas nebegali visiškai stovėti.

Iš egzotiškesnių priežasčių, kodėl karvė nestovi ant užpakalinių kojų, galima išskirti vaisiaus spaudimą kryžkaulio nervuose. Esant giliam nėštumui, vaisius gimdoje iš vidaus gali spausti gulinčios karvės kryžkaulį.

Veršeliai gali nukristi, kai jie staiga pereina nuo pieno raciono į pašarą. Tokiu atveju knyga užsikemša grūdais, o kartais ir žeme, kai gyvūnas bando valgyti žolę. Dažnai tai atsitinka penimiems buliams, kurie yra nupirkti 2–3 mėnesių amžiaus. Kadangi jų virškinamasis traktas dar nėra išsivystęs, veršelis nesugeba pasisavinti grūdų. Užsikimšusi knyga sukelia skausmą ir norą atsigulti. Toliau veršelis susilpnėja ir miršta.

Dažniausios karvių kojų problemos yra sutvarkytos kanopos. Net ir miestiečiai, beveik visi žino, kad arklius reikia mesti ir prižiūrėti jų kanopas. Tačiau karvėms ir mažiems gyvuliams ši akimirka yra labai prastai padengta. Tačiau kanopos taip pat turėtų būti stebimos. Karves taip pat reikia genėti kas 3 mėnesius. Priešingu atveju peraugusi kanopos siena gali įsisukti į vidų ir pradėti spausti padą. Jei tarp jų iškris akmuo, tai sukels šlubavimą, kurio požymiai labai panašūs į osteomaliaciją. Kadangi prikabinimas yra labai skausmingas, karvė blogai ir nenoriai atsistoja ant kojų, mieliau atsigula.

Kartais priežastis, dėl kurios karvė krito ant kojų, yra dėl kanopų priežiūros nepaisymo.

Baltųjų raumenų liga

Tai medžiagų apykaitos liga, kuria serga jauni gyvūnai iki 3 mėnesių amžiaus. Jis atsiranda dėl viso elementų komplekso trūkumo, tačiau pagrindinė grandis yra vitamino E ir seleno trūkumas. Liga vystosi palaipsniui, o viso gyvenimo diagnozė visada yra preliminari.

Kadangi veršiukas lėtai silpsta, savininkas gali pamiršti gyvūno diskomfortą. Šeimininkas pagauna save tik po to, kai jaunikliai jau pakrita ant kojų. Šiame etape gydymas yra nenaudingas ir veršeliai siunčiami skersti.

Ankstyvoje ligos stadijoje gyvūnams tiekiamas aukštos kokybės pašaras su dideliu vitaminų kiekiu, o trūkstami elementai suleidžiami.

Komentuok! Ko tiksliai trūksta „standartinei“ dietai, laboratorijoje nustatoma naudojant cheminę analizę.

Vitaminas E vartojamas į raumenis. 4 dienų kursas 1-2 kartus per dieną. Kitas 5 dienas injekcijos atliekamos kas antrą dieną po 3-5 mg / kg kūno svorio. Tada - kartą per savaitę ta pačia doze kaip ir ankstesnis kursas.

Fosforo trūkumas

Karvė gali nukristi ant kojų, jei trūksta fosforo. Tačiau pats elementas dėl to nebus „kaltas“. Jo trūkumas apima visą medžiagų apykaitos pokyčių grandinę. Gyvuliai gali atsistoti ant kojų, tačiau mieliau meluoja, galūnių sąnariai padidėja. Laikysena keičiasi: karvė kerta priekines kojas.

Pašarų fosforo balansą pašaruose koreguoti yra blogai. Rusijoje gaminami tik dviejų tipų premiksai: defluorintas fosfatas ir monokalcio fosfatas. Jie netinka sausoms karvėms, kurioms reikalingas mažas kalcio ir fosforo santykis. Šie premiksai yra mažai naudingi atrajotojams ir kitais gyvenimo laikotarpiais. Galvijų skrandyje nėra pakankamai druskos rūgšties fosforui iš kalcio pašaro fosfatų išskirti.

Galite ieškoti parduodamo trikalcio fosfato Kazachstane.

Ketozė

Paprasčiau tariant, tai apsinuodijimas baltymais. Sukelia baltymų pašarų perteklius dietoje. Lengvos formos karvėje pastebimas apetito iškrypimas ir apsinuodijimo požymiai. Esant stipriai priespaudai, gyvūnai nori gulėti.

Šeimininkas dažnai tiki, kad ketozės metu karvė krito ant kojų, nors ir įmanoma priversti ją atsistoti. Bet jei liga išsivysto po apsiveršiavimo, tada apsinuodijimas baltymais dažnai yra klaidingas dėl pogimdyminės patalynės ar parezės. Gydymas, atlikus neteisingą diagnozę, kaip tikėtasi, neveikia. Apibrėžimas „nukrito ant kojų“ šiuo atveju reiškia, kad gyvūno užpakalinės galūnės nebuvo atimtos, o jam paprasčiausiai sunku atsistoti. Keldama iš gulimos padėties, karvė neturi normalios atramos.

Rachitas

Dažniausiai jaunų gyvūnų ligą sukelia vitamino D trūkumas ir judėjimas. Bet norint, kad veršis rachito metu „nukristų ant kojų“, reikia „labai stengtis“. Paprastai sergant šia liga jauni gyvūnai yra sulysę, jie taip pat gauna statinės formos krūtinę ir kreivas galūnes.

Rachitu minkštėja ne tik kaulai, bet ir raiščiai. Todėl fetlocko sąnariai dažnai labai stipriai „suglemba“: ant galinių galūnių jie „iškrenta“, o priekyje paveikslas atrodo kaip kontraktūra.

Fosforo trūkumas, tiksliau sakant, netinkamas jo santykis su kalciu yra pagrindinė kaulų ligų vystymosi priežastis

Osteomaliacija

Iš dalies tai galima pavadinti „suaugusiųjų“ rachito versija. Jis vystosi ir dėl vitamino D trūkumo bei nepakankamo fizinio krūvio. Tačiau karvės turi dar vieną šios patologijos vystymosi priežastį: pieną. Pieniniai galvijai iš kaulų išskiria per daug kalcio.

Su osteomaliacija kaulų tūris padidėja, tačiau jų tankis mažėja. Kaulinis audinys tampa minkštas. Pirmasis kalcio išplovimo požymis yra uodegos slankstelių suminkštėjimas. Jie taip pat praranda savo formą ir raiščius. Pamažu karvei tampa sunku stovėti ir judėti. Panašūs požymiai pastebimi ir vyresnio amžiaus gyvūnams, net laikantis dietos ir laikantis gerų laikymo sąlygų. Ypač tarp labai derlingų.

Jei vyresnė karvė krito ant kojų, veterinarai dažniausiai pataria ją apversti dėl mėsos ir nesikankinti. Vidutinis pieninių galvijų gyvenimo laikas yra 8 metai. Tai yra kaina, kurią reikia mokėti už didelį pieno primilžį.

Dėmesio! Osteomaliacija neišgydoma.

Procesą galima tik sulėtinti. Štai kodėl nėra prasmės bandyti auginti seną karvę.

Kaip pakelti karvę ant kojų

Čia pirmiausia turėsite išsiaiškinti, ką reiškia žodis „pakelti“. Paprastai karvės nėra auginamos, jos pačios atsistoja. Gavęs į veną būtinų vaistų injekcijas. Ši praktika būdinga pogimdyvinei parezei.

Jei karvė per ilgus medžiagų apykaitos pokyčius krinta ant kojų, ji „suspenduojama“. Priemonė yra labai prieštaringa ir laikina. Amatų sąlygomis labai sunku pagaminti mašiną tokio didelio gyvūno pakabinimui. Audinys, net platus, spaudžia krūtinę, nes karvė nestovi, o kabo. Gimbalą galima naudoti 1-2 dienas arba vežti karvę, kurios kojos nepajėgė ganytis. Bet jei gyvūnas neatsigaus per porą dienų, jį teks paskersti. Tiesioginis gydymas atliekamas nustačius diagnozę ir naudojant tinkamus vaistus.

Pakaba yra tinkama karvei vežti iš lauko, jei ji ganykloje krinta ant kojų, bet ne nuolatinei priežiūrai

Ką daryti, jei gobis neatsistoja

Labiausiai tikėtina, kad pjaus. Dažniausiai bulių kojos nepavyksta sulaukus kelių mėnesių amžiaus. Kadangi visaverčiai mineraliniai premiksai Rusijoje negaminami, mažai tikėtina, kad pavyks pagerinti veršelio apykaitą. Bent jau praktika rodo, kad po kančios savaitę ar dvi savininkas jautį nupjauna. Jei jis nespėja anksčiau nukristi.

Įtarus baltųjų raumenų ligą, veršeliui suleidžiamas selenas ir vitaminas E. Tačiau veršelis gali atsigulti dėl kitų priežasčių. Todėl, norėdami nustatyti diagnozę, turite kuo greičiau pakviesti veterinarą.

Veterinaro patarimai

Jei kalba eina ne apie parezę po gimdymo ar patalynę, veterinarai specialių patarimų neturi. Palaipsniui vystantis raumenų degradacijai, turite peržiūrėti dietą. Veršelis turėtų būti sustabdytas šeriant grūdais. Suaugusiai karvei reikia subalansuotos mitybos.

Kartais net neskauda tikrinti kanopų ir sąnarių. Galbūt karvė bijo atsistoti dėl skausmo. Gyvūnas taip pat gali paralyžiuoti, jei pažeistas stuburas. Nėra garantijos, kad jis pasveiks. Tačiau niekas negali pažadėti, kad tikrai mirs.

Jei viltis auginti gyvūną dar nėra prarasta, norint pagerinti kraujotaką, reikia masažuoti galūnes ir kryžkaulį. Gulinti karvė 2 kartus per dieną apverčiama iš vienos pusės į kitą ir trinama džiuto maišeliu ar šiaudine virve.

Išvada

Jei karvė nenukris ant kojų dėl komplikacijos po gimdymo, gydymo procesas bus ilgas ir greičiausiai nesėkmingas. Dažnai niekas negali pasiūlyti jokių gydymo ar profilaktikos metodų, išskyrus maitinimo režimo ir dietos pakeitimą bei sulaikymo sąlygų gerinimą.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba