Veiksniai, turintys įtakos galvijų pieno gamybai

Veiksnių derinys daro įtaką karvių pieno gamybai bet kuriuo jos gyvenimo laikotarpiu. Paprastai karvių pieno gamybai įtakos turinčius veiksnius galima suskirstyti į tris pagrindines grupes: genetinius, fiziologinius ir aplinkos. Jų įtaka gali būti teigiama ir neigiama. Žmogus turi tiesioginius įtakos vieniems svertams metodus, tačiau jis negali pakeisti kitų.

Genetiniai veiksniai, turintys įtakos karvių pieno gamybai

Kiekvieną gyvo tvarinio produktyvumo tipą galima apibūdinti sudėtingais paveldimumo (tų pačių genetinių veiksnių) ir įvairių aplinkos sąlygų sąveikos mechanizmais.

Būtent paveldimumas lemia sąlygas, kuriomis vystysis naujagimis organizmas.

Kaip žinote, net esant vienodoms aplinkos sąlygoms (mes daugiausia kalbame apie gyvūnų laikymą), skirtingiems asmenims fiziologiniai požymiai formuojami skirtingai, taip yra dėl jų genetikos ypatumų.

Paveldimų savybių, turinčių tiesioginį poveikį karvės pienui, kintamumas svyruoja šiais intervalais:

 • pieno primilžis yra 20-30%;
 • pieno riebumas - 4-10%;
 • baltymų junginių kiekis produkte yra 3-9%.

Per ilgą evoliucijos procesą naminiai galvijai įgijo daug biologinių ir ekonominių savybių, kurias ūkininkai labai vertina. Jie taip pat apima veiksmingą pieno gamybą, taip pat galimybę gaminti aukštos kokybės pieną. Tai leido biologams diferencijuoti šią bendrą šeimą į kelias veisles pagal jų ypatybes.

Produktyviausi biologiniu požiūriu laikomi specialiomis „melžiamų“ karvių veislėmis, kurios dirbtinai augintos palyginti neseniai. Jie apima:

 • juoda ir marga;
 • Olandų;
 • raudona stepė;
 • Holšteinas;
 • Ost-Frizas ir daugelis kitų.

Remiantis V.A. Kinzel (žemės ūkio mokslų kandidatas), karvių pieno gamyba tiesiogiai priklauso nuo įvairių genotipinių veiksnių. Taip pat padidėjo karvių, kurios priklauso naujiems veislių veislėms, primilžis.

Aplinkos veiksniai, turintys įtakos karvių pieno gamybai

Svarbiausias aplinkos veiksnys, turintis įtakos karvių pieno gamybai, yra mityba. Pieno derlius padidėja, jei maistas:

 • subalansuotas;
 • baltymas;
 • reguliarus.

Padidinti pieno riebumą padeda karves šeriant saulėgrąžų, linų ir medvilnės pyragais. Norint sumažinti riebalų kiekį 0,2–0,4%, į karvės racioną reikėtų įtraukti kanapių, aguonų ir rapsų pyragus. Šis modelis paaiškinamas esančių augalinių aliejų skirtumu:

 • kiekis;
 • kompozicija;
 • savybės;
 • kokybė.
Svarbu! Jei mityba neveiksminga, pieno primilžis gali sumažėti 30-50%. Nepakankamas maisto ir maistinių medžiagų kiekis sausumo ir laktacijos laikotarpiu yra ypač neigiamas pieno gamybai.

Kalbant apie sulaikymo sąlygas, pagaminto pieno kiekiui ir kokybei įtakos turi tokie veiksniai:

 • temperatūra;
 • dujų prisotinimas;
 • drėgmė.

Tarp neigiamų veiksnių galima išskirti aukštą triukšmo lygį. Jį vadina mašinos, traktoriai ir mechanizmai, kurie dažnai dirba fermoje.

Patarimas! Patalpinimo sąlygų įtaka gali būti visiškai neutralizuota užtikrinant gyvuliams optimalią buveinę. Tačiau čia reikia atsižvelgti į tai, kad skirtingi Rusijos regionai pasižymi savo pašarinėmis ir klimato ypatybėmis, kurių pobūdis priklauso nuo sezono.

Pieno padidėjimas pastebimas veršiavimosi rudenį ir žiemą metu dėl laktacijos kreivės bimodalumo, kai pirmoji laktacijos pusė atliekama garde, o antroji - ganykloje.

Tešmens masažas taip pat turi teigiamą poveikį karvių pieno gamybai. Tai gerina vietinę kraujotaką, taip pat skatina maistinių medžiagų srautą į šią sritį. Ypatingas dėmesys taip pat skiriamas melžimo metodikai, kuri sugeba užtikrinti aktyvų pieno tekėjimą ir sukurti tešmenyje tokias sąlygas, kurios palengvins vėlesnį pieno išsiskyrimą. Šiuolaikinė praktika išskiria du melžimo metodus:

 • vadovas, kuriame yra du ketvirtadaliai tešmens;
 • mašina, kuri vienu metu veikia visas tešmens dalis, laikoma efektyvesne.
Dėmesio! Produktyvumui įtakos turi ir melžimo dažnis, kuris atliekamas pagal specialų grafiką, atsižvelgiant į skirtingų veislių karvių savybes.

Fiziologiniai veiksniai, turintys įtakos galvijų pieno gamybai

Fiziniai veiksniai, turintys įtakos gyvulių pieno gamybai, yra šie:

 • gyvūno amžius;
 • šėrimo trukmė;
 • nėštumas;
 • individualus seksualinis ciklas;
 • negyva mediena;
 • pieno pristatymo greitis;
 • biologinė tešmens struktūra;
 • aptarnavimo laikotarpis.

Karvių amžius... Didelę reikšmę teikia karvės amžius jos pirmojo veršiavimosi metu. Patyrę ūkininkai žino, kad anksti sėklinant mažiau nei 250 kg sveriančias karves, jų augimas ir fiziologinis vystymasis yra slopinamas. Iš šio proceso pasekmių galima išskirti laipsnišką karvių smulkinimą dėl mažų veršelių gimimo, taip pat pieno gamybos sumažėjimą. Melžiamos tokios karvės sugeba išlyginti bendruosius rodiklius, tačiau žindymo metu pieno produkto nuostoliai nėra kompensuojami. Tai yra, galima tikėtis didelio primilžio, tačiau po kurio laiko ir sulaukus brandesnio amžiaus.

Vėlyvas karvių apvaisinimas taip pat turi nemažai trūkumų.... Taip yra dėl didelio pašarų suvartojimo ir neproporcingai mažo veršelių bei pieno kiekio, o tai yra ekonomiškai visiškai netikslinga. Paprastai telyčių sėklinimas įvyksta dėl netinkamų jų laikymo jauname amžiuje sąlygų.

Idealiu atveju pirmasis sėklinimas turėtų būti atliekamas praėjus 16-18 mėnesių nuo gyvūno gimimo. Be to, jie remiasi ne tik jo amžiumi, bet ir gyvūnų mase. Daugelyje šalių karvės aukštis laikomas pagrindiniu veiksniu, kaip, pavyzdžiui, holšteinų veislės atveju. Šios veislės telyčioms pasirengimas sėklinti atsiranda tada, kai aukštis ties ketera yra 127 cm. Būtent aukštis veršiavimąsi lemia lengviau ir paprasčiau nei bet kurie kiti fiziologiniai gyvūno rodikliai.

Laktacijos trukmė... Vidutiniškai įprastas šėrimo laikotarpis yra 305 dienos. Vėliau apvaisinus galvijus, būdingas ilgesnis laikotarpis. Karvę patariama veršuoti tuo pačiu metu, kas 12 mėnesių. Jei laktacija yra trumpesnė nei įprasta, bet sausas laikotarpis yra sveikas, karvė duoda daugiau pieno nei ilgai laktacijos metu, bet tuo pačiu sausu laikotarpiu.

Tarnybos laikotarpis, nėštumas ir negyva mediena. Remiantis veterinarijos žinynais, optimali tarnybos trukmė yra nuo 40 iki 80 dienų. Jei tai užtrunka ilgiau, tai neigiamai veikia galvijų pieno gamybą. Skaičiuojant natūraliai, per ilgą tarnybos laikotarpį ūkininkas vidutiniškai praranda iki 15% pieno.

Savo ruožtu sausasis laikotarpis turėtų trukti mažiausiai 50 dienų, bet ne ilgiau kaip 60 dienų.Per pirmąsias 25 nėštumo dienas, kai vaisiui nereikia didelio maistinių medžiagų kiekio, karvės pieno gamyba nesikeičia. Nuo antrosios pusės pieno primilžis žymiai sumažėja, nes padidėja intensyvios vaisiaus mitybos poreikis.

Biologinė tešmens struktūra... Kaip rodo veterinarijos praktika, didžiausias pieno produktyvumas yra karvėms, turinčioms kubilo formos ar kupsto tešmenis. Jų primilžis vidutiniškai 20% didesnis nei telyčių su apvaliais ar primityviais tešmenimis.

Gyvūno svoris... Didelės karvės, jei jos gerai šeriamos ir prižiūrimos, primelžia daugiau. Taip yra dėl jų sugebėjimo suvartoti daugiau pašarų, kurie greitai virsta pienu. Bandose labai produktyvių karvių gyvasis svoris yra didesnis nei vidutinis. Tačiau tarp gyvulių svorio padidėjimo ir pieno produktyvumo padidėjimo ne visada galima sekti dėsningumą. Šie santykiai veikia tol, kol karvė atitinka pieninio tipo sąlygas. Idealiu atveju karvių primilžis žindymo metu turėtų būti maždaug 8–10 kartų didesnis už jų gyvąjį svorį, o tai geriausiai patvirtina melžiamos karvės rūšį.

Išvada

Šie genetinio, fiziologinio ir natūralaus pobūdžio karvių pieno gamybą veikiantys veiksniai toli gražu nėra vieninteliai svarbūs ūkininkaujant. Pieno produktyvumui įtakos turi galvijų gyvenimo grafikas, jų sveikatos būklė ir apyvartos sąlygos. Šiurkštus santykis ženkliai veikia pieno gamybą, sumažindamas jį 20–30%.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba