Kiaulių niežai (rauplė, rauplė, sarkoptinis ėdalas): gydymas, simptomai, nuotraukos

Neretai ūkininkai, auginantys kiaules ir paršelius, pastebi, kad ant gyvūnų odos atsiranda keistų tamsių, beveik juodų nuospaudų, kurios laikui bėgant linkusios didėti. Ką reiškia tokia juoda pluta paršelio gale ir kaip ją gydyti, galite išsamiai sužinoti iš straipsnio.

Kodėl kiaulės ir paršeliai niežti

Jei veisėjas susiduria su situacija, kai paršeliai nuolat kasosi, tada greičiausiai jis greitai priims išvadą apie ligos pradžią ir bandys gydyti negalavimą namuose. Veiksmingumas gydant bet kokią ligą niekada nėra nereikalingas, tačiau pirmiausia verta nustatyti, kas tiksliai turės būti sprendžiama. Intensyvus gyvūnų niežėjimas gali sukelti daugybę priežasčių, tačiau greičiausiai jis yra užkrėstas odos liga.

Paršelių ir kiaulių odos ligos

Kiaulės yra linkusios į įvairiausias odos ligas. Kai kurie iš jų daugiausia paveikia jaunus asmenis, kitos ligos vienodai veikia ir paršelius, ir suaugusius gyvūnus. Tarp labiausiai paplitusių ligų verta paminėti:

 • niežai;
 • dermatitas;
 • furunkuliozė;
 • grybelis;
 • erysipelas;
 • vezikulinė liga.

Daugumai odos ligų būdingi panašūs simptomai, todėl diagnozę dažnai padaro klaidų net patyrę veisėjai. Reikėtų prisiminti, kad tik veterinaras gali tiksliai atpažinti ligą atlikęs atitinkamus tyrimus.

Paršelių ir kiaulių niežai

Niežai, dar vadinami rauplėmis ar sarkoptinėmis ėdalomis, yra liga, sukelianti tam tikros rūšies erkę, kuri gyvena po kiaulių ir paršelių oda, kaip parodyta. Šie parazitai gali nusėsti ant bet kurios gyvūno kūno vietos, tačiau dažniausiai paveikia sritis aplink akis, nosį ar ausis, kur oda yra ploniausia ir subtiliausia.

Yra keletas niežų tipų:

 • ausų niežai, kai erkės pažeidžia tik paršelių ausis;
 • viso niežai, kai parazitai išplinta visame gyvūno kūne.

Simptomai, diagnozė

Pirmuosius paršiukų niežų požymius galima atpažinti dar prieš pasireiškiant simptomams: gyvūnai stipriai niežti ir intensyviai niežti, kartais draskydami odą iki kraujo, kaip nuotraukoje. Didžiausio niežų pažeidimo vietoje epidermis pradeda luptis ir auga apaugęs rauplėmis.

Kiti paršelių paršelių simptomai yra šie:

 • beveik baltų plutelių atsiradimas paveiktose vietose, kaip parodyta aukščiau esančioje nuotraukoje;
 • paraudimas ant snukio ir šalia ausų;
 • poruotų taškų buvimas ant paršelių odos, panašus į vabzdžių įkandimus;
 • nerimas ir agresyvus gyvūnų elgesys dėl niežėjimo.

Jei šiame etape niežai nebus gydomi, erkutės pasklis po visą kūną, paveikdamos šonus, galūnes ir nugarą. Oda taps storesnė ir šiurkštesnė, o pluta įgaus tamsiai rudą, beveik juodą atspalvį. Sunkūs niežų atvejai paršeliuose išprovokuoja mažakraujystę ir stiprų silpnumą.

Šiuo metu ypač svarbu kuo greičiau diagnozuoti niežą. Bet koks pavėluotas gydymas gali sukelti gyvūno mirtį.

Diagnozę nustato kvalifikuotas veterinaras, atsižvelgdamas į būdingus klinikinius simptomus ir laboratorinius duomenis. Norint atlikti niežų tyrimus, paršelių ausų odą reikia nubraukti, be to, mėginiai turi būti imami bent iš 10% gyvulių. Jei nepavyko rasti niežų sukėlėjų, tyrimą reikia pakartoti po 3–4 savaičių.

Svarbu! Niežai ypač pavojingi paršeliams iki 1 metų. Jei gyvūnai negydomi, jie miršta nuo išsekimo ir ūmaus apsinuodijimo niežtinčios erkės išskiriamomis medžiagomis.

Kaip gydyti paršelių ir kiaulių niežą

Niežai gali būti gydomi įvairiai: tiek tradiciniais, tiek liaudies. Medicininis niežų gydymas apima įvairių tepalų, aerozolių ir erkių injekcijas. Pastarasis laikomas efektyviausiu.

Prieš niežą ypač gerai pasiteisino tokie vaistai kaip Doramectin ir Ivermectin, kurie švirkščiami į gyvūno odą 0,3 ml / 1 kg kiaulės kūno svorio.

Svarbu! Tik suaugusios erkės yra pažeidžiamos injekcijomis, todėl niežai turi būti gydomi 2–3 kartus su 2 savaičių pertrauka.

Išorinio vartojimo vaistai parodė ne mažiau efektyvumą gydant niežus, tokius kaip:

 • Fosmetas;
 • Amitrazas;
 • Kreolinas;
 • Ectosinolis.

Jų pagrindu yra paruoštas tirpalas, atsižvelgiant į instrukcijas, po kurio paršeliai paršeliuose gydomi 2 kartus 10 dienų intervalu.

Dažnai gyvulių augintojai praktikuoja kiaulių ir paršelių niežą liaudies gynimo priemonėmis. Populiariausias iš jų yra kompozicija, pagaminta iš grietinės su paraku:

 1. Grietinė ir parakas sumaišomi santykiu 3: 1.
 2. Gautas mišinys paliekamas infuzuoti 3 valandas.
 3. Užbaigta kompozicija apdoroja paveiktas vietas.

Be šio metodo, paršelių niežai gydomi kitais liaudies gynimo būdais, pavyzdžiui:

 • tepalas iš laukinių rozmarinų ir šermukšnių šaknų;
 • skalbimo muilo, svogūnų ir česnako mišinys;

Įrodyta niežų ir česnako aliejaus tinktūros gydymo nauda:

 1. 100 g smulkinto česnako sumaišykite su 0,5 l garstyčių aliejaus ir užvirkite.
 2. Tada ugnis pašalinama ir kompozicija merdima dar 20 minučių.
 3. Tada mišinys atvėsinamas, filtruojamas, išspaudžiamas česnakas.
 4. Galutinis produktas naudojamas kiaulių odai gydyti.
Svarbu! Prieš gydydami niežus, turite atsargiai nuplauti sergančią gyvūną skalbimo muilu ir nuimti rauplę.

Dermatitas

Skirtingai nuo niežų, dermatitas nėra užkrečiamas. Jis atsiranda, kai kiaulė ar paršelis netyčia sužaloja odą, o infekcija patenka į žaizdą. Tai taip pat sukelia uždegiminį procesą. Bet kokio amžiaus kiaulės gali susirgti dermatitu.

Šios ligos simptomai skiriasi priklausomai nuo priežasties, traumos sunkumo ir paršelio imuniteto. Paprastai pažeista vieta praranda plaukus ir parausta, o žaizda yra padengta šašais, pagal kuriuos aktyvuojami audinių regeneracijos procesai. Palietus paveiktą vietą, paršelis sukelia nemalonių pojūčių.

Jei gyvūno organizmas negali susidoroti su infekcija, žaizda tampa opa, iš jos išsiskiria pūliai, o pažengusiais atvejais gali atsirasti nekrozė.

Lengvos ligos formos gydomos tepalais ir antiseptiniais losjonais, kurie dezinfekuoja žaizdas ir palengvina uždegimą. Jei kiaulėje ar paršelyje prasideda nekrozė, paveiktas audinys pašalinamas chirurginiu būdu.

Furunkuliozė

Vienkartinių opų atsiradimą paršelių kūne gali sukelti įvairios stafilokokinės bakterijos. Sužeidus ar kitaip pažeidus, jie patenka į plaukų folikulą ir prisideda prie jo uždegimo, dėl kurio susidaro virimas. Furunkuliozė taip pat atsiranda dėl vitaminų trūkumo gyvūno racione arba dėl netinkamos higienos.

Dažnai liga gydoma paveiktą odą trinant jodu, briliantiniu žaliuoju ar salicilo alkoholiu.Siekiant palengvinti uždegimą gydant, naudojami losjonai su ichtiolio tepalu arba parafinu.

Jei virinimas yra per didelis ir sukelia kiaulei stiprų skausmą, gali prireikti ir veterinarinės intervencijos be įprasto gydymo. Jis suleis gyvūnui novokaino injekciją, išvalys neoplazmą nuo pūlio ir dezinfekuos žaizdą. Paprastai kiaulei paskiriamas antibiotikų kursas.

Svarbu! Ši liga dažnai lydi apetito praradimą, karščiavimą ir bendrą gyvūno silpnumą. Šie simptomai yra dažni ir gali reikšti rimtesnę paršelių ligą.

Grybelis

Kita priežastis, kodėl paršeliai niežti, gali būti grybelis. Ši odos liga atsiranda dėl kiaulių ir paršelių užkrėtimo grybeline infekcija per užkrėstus namų apyvokos daiktus arba dėl kontakto su kitais gyvūnais. Paprastai paršeliai iki 6 - 8 mėnesių amžiaus yra labiausiai jautrūs šiai ligai. Jų imunitetas šiame amžiuje dar nėra pakankamai stiprus, todėl jie yra daug jautresni patogenų poveikiui.

Paršeliais, užkrėstais grybeliais, pasireiškia šie simptomai:

 • ant kūno paviršiaus atsiranda ovalios arba rombo formos dėmės;
 • dirginimo židinio oda sutirštėja ir pleiskanoja;
 • gyvūnai patiria stiprų niežėjimą ir subraižo paveiktą vietą, kol susidaro šašai.

Kiaules reikia gydyti nuo šios ligos užtikrinant, kad užkrėstieji asmenys būtų izoliuoti nuo sveikų. Prevenciniais tikslais pastarieji turėtų skiepyti paršelius nuo kerpių.

Kaip gydymą sergančių gyvūnų odą rekomenduojama gydyti priešgrybeliniais tepalais ar tirpalais. Įvairios suspensijos, skirtos vidiniam naudojimui, yra labai veiksmingos gydant ligą. Tarp jų verta paminėti:

 • Griseofulvinas;
 • Ketokonazolas;
 • Itrakonazolas.
Svarbu! Norint galutinai pašalinti infekcijos židinius, patalpą, kurioje buvo užkrėstos kiaulės, reikia kruopščiai dezinfekuoti.

Erysipelas

Paršelių odos spalvos pasikeitimas ir plutos atsiradimas ant nugaros gali būti erysipelių požymiai. Erysipelas yra pavojinga infekcinė liga tiek kiaulėms, tiek žmonėms. Pirmieji ligos simptomai pradeda ryškėti po 7–8 dienų. Ūminio uždegimo požymiai yra šie:

 • smarkiai padidėjusi gyvūno temperatūra iki 42 ° C;
 • apetito praradimas;
 • kiaulės galūnių nutirpimas, dėl kurio jis atsisako judėti;
 • virškinimo trakto sutrikimas;
 • pilvo ir kaklo odos paraudimas arba mėlyna spalvos pakitimas.

Ši ligos forma laikoma pavojingiausia gyvūnams, nes ji greitai vystosi ir, laiku nesigydžius, gali išprovokuoti kiaulių mirtį.

Paršeliams ne mažiau pavojinga ir lėtinė ligos forma. Tai lydi plati audinių nekrozė ir laikui bėgant veikia sąnarius ir širdies raumenis. Jei ilgai nepaisoma gyvūno gydymo, išsivysto lėtinės erysipelos.

Poūmė ligos forma vyksta kartais lėčiau, ir ją galima gydyti gana sėkmingai. Ji turi ryškių simptomų. Taigi, jam būdinga:

 • niežulys;
 • specifinis bėrimas, ant kurio susidaro raudonos spalvos raštai, primenantys dėmeles ant leopardo odos.

Tinkamai gydant poūmi ligos atmainą, paršeliai grįžta prie įprasto gyvenimo būdo po 10 - 14 dienų.

Kiaulių erilijos turėtų būti laikomos kompleksinės terapijos dalimi, nes infekcija veikia visas kiaulių kūno sistemas. Norėdami tai padaryti, kreipkitės:

 • antibiotikai ir karščiavimą mažinantys vaistai;
 • vitaminų ir mineralų kompleksai;
 • vaistai, reguliuojantys širdies veiklą;
 • antihelmintiniai junginiai.

Kadangi erysipelas yra infekcinė liga, gydant sergančius paršelius reikia atskirti nuo sveikų, o procedūrų pabaigoje švirkštus gydyti baktericidiniais preparatais.

Svarbu! Poūmi liga gali virsti ūmine liga, jei užkrėstas gyvūnas dažnai patiria stresą arba jei auginimo sąlygos yra ne tokios optimalios. Todėl gydymo laikotarpiu ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas kiaulių mitybai ir patalpų, kuriose jos laikomos, higienai.

Vezikulinė liga

Jei paršelių kūnuose atsiranda opų, kurios atrodo kaip nuospaudos, tai gali būti vezikulinės ligos pasireiškimo signalas. Manoma, kad šios ligos priežastis yra virusas, Enterovirus gentis, patekęs į sergančius asmenis ar jų atliekas, į sveikų gyvūnų organizmą. Pastebimi šie vezikulinės ligos simptomai:

 • gyvūnų atsisakymas valgyti;
 • bendras gyvūnų būklės pablogėjimas, vangumas;
 • temperatūros padidėjimas;
 • nuospaudų atsiradimas paršeliuose snukio srityje, ant pilvo, ant užpakalinių ir priekinių kojų.
Svarbu! Išoriniai ligos požymiai yra panašūs į snukio ir nagų ligos atvejus, todėl, norėdami tiksliai diagnozuoti ir parinkti gydymą, turėtumėte susisiekti su savo veterinaru.

Vezikulinės ligos virusas yra labai atkaklus ir ilgą laiką lieka kiaulės kūne ir mėsoje. Tai praktiškai neapsaugota nuo dezinfekavimo priemonių. To galite atsikratyti apdorodami kiaulių laikymo vietas naudodami aukštą temperatūrą (daugiau nei 65 ° C) ir įvairius cheminius tirpalus, pavyzdžiui:

 • 2% formaldehido;
 • 2% chloro;
 • pašildytas 2% natrio hidroksidas.

Iki šiol lieka neaišku, kaip gydyti vezikulinę ligą. Suaugę gyvūnai paprastai pasveiksta be papildomo gydymo per 7 dienas, jei jiems duodama poilsio ir daug skysčių. Šiuo laikotarpiu jų organizmas gamina specialius antikūnus, kurie įveikia virusą. Kiaulės nuo šios ligos miršta labai retai, 10% atvejų. Tačiau tai netaikoma paršeliams, kurie maitinasi motinos pienu: jie yra labiausiai pažeidžiama infekcijos grupė.

Svarbu! Vezikulinės ligos profilaktikai sveikiems paršeliams galima naudoti inaktyvuotą vakciną. Toks skiepijimas apsaugos gyvūnus nuo infekcijos 5–6 mėnesius.

Prevencijos priemonės

Niežai ir kitos odos ligos gali būti sunkiai gydomos, tačiau daugumos jų galima išvengti tinkamai prižiūrint paršelius:

 1. Reguliari higiena ir kiaulių gardų švarumas padės išvengti ligų.
 2. Subalansuota mityba, pridedant vitaminų rudens-žiemos laikotarpiu, sustiprins gyvūnų apsaugą, todėl jie bus mažiau jautrūs grybams ir mikrobams.
 3. Paršeliams visada turėtų būti prieinama švaraus ir gėlo vandens. Dehidratuoti ir nusilpę asmenys pirmiausia tampa ligų nešiotojais.
 4. Nereikėtų pamiršti apie sistemingus veterinarinius tyrimus. Kvalifikuotas gydytojas galės atpažinti pirmuosius ligos požymius ir pateikti būtinas rekomendacijas, kaip ją gydyti.
 5. Laiku skiepijantys galima išvengti daugelio ligų, kurios yra sukeltos rimtų komplikacijų, todėl jų nereikėtų atidėti.

Išvada

Kaip matote iš straipsnio, juoda pluta paršelio gale ne visada gali būti niežų požymis ir yra gana dažnas kitų odos ligų simptomas. Išskyrus kai kurias išimtis, visus šiuos negalavimus galima gydyti be komplikacijų. Be to, kuo anksčiau imamasi priemonių dėl šios ligos, tuo didesnė garantija, kad paršelis pasveiks.

Komentarai (1)
 1. Kiaulės niežti be simptomų, niežulys nuo niežų ir kirminai niežti 2 mėnesius

  21.02.2013 12:02
  Sokolenko Ludmila
Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba