Kaip elgtis su galvijų kerpėmis

Galvijų trichofitozė yra gana dažna grybelinė liga, pažeidžianti gyvūno odą. Galvijų ar grybelio trichofitozė yra užregistruota daugiau nei 100 pasaulio šalių ir daro didžiulę žalą gyvuliams. Norint laiku atpažinti šią ligą, kiekvienas galvijų savininkas turėtų susipažinti su trichofitozės priežastimis, simptomais ir gydymo metodais.

Kas yra trichofitozė

Trichofitozė (trichofitozė) yra užkrečiama gyvūnų ir žmonių grybelinė liga, kurią sukelia patogeniniai Trichophyton genties mikroskopiniai grybai. Galvijų trichofitozės sukėlėjas yra patogeninis grybas Trichophyton verrucosum (faviforme).

Trichofitozei arba grybeliui būdinga tai, kad ant odos atsiranda kontūro formos, žvynuotos vietos, kurių pagrinde nulūžę plaukai. Kai kurioms ligos formoms būdingas sunkus odos ir folikulų uždegimas, susidarant eksudatui ir tankiai plutai.

Šios ligos šaltinis yra užkrėsti ir jau sergantys gyvūnai. Plintant trichofitozei, svarbų vaidmenį atlieka graužikai, kurie yra šios ligos nešiotojai išorinėje aplinkoje. Sveikas gyvūnas gali užsikrėsti trichofitoze per grybelių sporomis užkrėstus lesyklėlius, girtuoklius ir priežiūros priemones.

Galvijų trichofitozės pasireiškimą tam tikru būdu įtakoja antisanitarinės sąlygos ir nepakankamas šėrimas (vitaminų, mikro- ir makroelementų trūkumas). Karvės, laikomos šiltose, drėgnose ir nevėdinamose vietose, dažniau serga infekcinėmis ir neinfekcinėmis odos ligomis. Galvijų trichofitozė daugiausia užfiksuojama rudens ir žiemos laikotarpiais, ypač kai gyvūnai yra suspausti.

Svarbu! Bet kokia amžiaus grupė galvijų gali užsikrėsti juostine pūsleline, tačiau labiausiai jautrūs infekcijai yra jauni, 3-6 mėnesių amžiaus gyvūnai.

Pažeistame kailyje trichofitozės sukėlėjas išlieka gyvybingas iki 6-7 metų, o patogeninėje medžiagoje - iki 1,5 metų.

Ligos formos

Atsižvelgiant į patologinio proceso sunkumą ir eigą, išskiriamos kelios galvijų trichofitozės formos:

 • paviršutiniškas;
 • ištrinta (netipinė);
 • folikulinis (gilus).

Folikulinė ringo forma dažniau pasitaiko veršeliams, ypač perėjimo laikotarpiu. Uždegimo židinių skaičius gali būti skirtingas, pažeidimų skersmuo yra iki 20 cm.Šiai trichofitozės formai būdinga tai, kad yra keletas odos pažeidimų sričių. Uždegtos epidermio vietos yra padengtos tankiomis serozinėmis-pūlingomis plutomis, primenančiomis sausą tešlą. Paspaudus pūlingas eksudatas išsiskiria iš po nuospaudų, o kai pluta atsiskiria, galima pastebėti erozinius ir opinius odos pažeidimus. Plaukai ant uždegiminių epitelio sričių lengvai nukrenta, o ant odos paviršiaus galima pamatyti daug folikulinių pustulių. Sergantiems veršeliams, sergantiems šia ligos forma, pablogėja apetitas ir dėl to nebūna svorio bei sulėtėja augimas.

Suaugusiems galvijams dažnesnė paviršinė trichofitozės forma. Pirma, ant odos atsiranda mažos išsikišusios ovalios formos dėmės, kurių skersmuo yra 1-5 cm.

Kailis šioje srityje tampa nuobodu, keičiasi jo struktūra, o plaukai lengvai nulūžta prie pagrindo. Laikui bėgant dėmės padidėja, kartais susilieja ir virsta vienu plačiu pažeidimu su žvynuotu paviršiumi.Epitelis padengtas lengva pluta, kuri išnyksta po 4-8 savaičių. Pradinėse ir paskutinėse ligos stadijose gyvūnams, sergantiems trichofitoze, pastebimas niežėjimas, uždegiminių odos vietų skausmas.

Netipinė arba ištrinta trichofitozė, taip pat paviršinė forma, dažniau būna suaugusių galvijų vasarą. Užsikrėtusiems gyvūnams ant galvos atsiranda nedideli, suapvalinti nuplikimo lopai su pleiskanota oda. Paprastai po kurio laiko plaukai vėl auga, kailis atkuriamas.

Galvijų kerpių simptomai

Patogeninio grybo sporos patenka į aplinką su lupančiomis plutomis, odos žvynais ir plaukais. Inkubacinis laikotarpis trunka nuo 5 dienų iki mėnesio ar daugiau. Įsiskverbus į gyvūno odą, grybo sporos dygsta. Ligos sukėlėjas dauginasi epidermio raginiame sluoksnyje ir plaukų folikuluose. Mikroorganizmų atliekos sukelia dirginimą epidermio ląstelėse, kaupiasi infiltratas ir pūliai.

Tuo atveju, kai grybai patenka į epidermio storį ir sunaikina plaukų folikulą, plaukai nukrinta ant pažeistų odos vietų ir susidaro alopecija. Uždegiminį procesą lydi eksudato išsiskyrimas ir formuojasi šašai, kurie tvirtai laikosi epidermio. Esant paviršinei ir ištrintai trichofitozei, pažeistos odos vietos yra padengtos asbesto tipo arba pilkai baltomis plutomis.

Su galvijų trichofitoze dažniausiai pažeidžiama galvos, kaklo, rečiau nugaros, galūnių, pilvo, šlaunų ir šoninių paviršių oda. Veršeliams ši liga pasireiškia kaip nedidelis uždegimas priekinėje skiltyje, aplink akių angas, burną ir ausis.

Trichofitozę lydi stiprus gyvūno niežėjimas ir neramumas. Suaugusieji praranda apetitą, jauni galvijai auga ir vystosi. Pažengusiais atvejais ir sunkiomis formomis trichofitozė gali būti mirtina.

Ligos diagnozė

Galvijų trichofitozės diagnozė nustatoma atsižvelgiant į:

 • klinikiniai šiai ligai būdingi požymiai;
 • epidermio, plaukų ir plutos dalelių mikroskopijos rezultatai;
 • epizootologiniai duomenys.

Taip pat diagnozei grybelio kultūra išskiriama ant maistinių terpių. Laboratoriniams tyrimams parenkama patologinė sergančių gyvūnų medžiaga - paveiktų epidermio ir plaukų sričių kasymas, kurie nebuvo gydomi terapinėmis priemonėmis.

Galvijų trichofitozė turi būti atskirta nuo kitų ligų, turinčių panašių simptomų:

 • mikrosporija;
 • favus (šašas);
 • niežai;
 • egzema.

Klinikiniai mikrosporijos požymiai yra šiek tiek panašūs į trichofitozės simptomus. Tačiau sergant šia liga pažeidime nėra odos niežėjimo. Dėmės yra netaisyklingos formos, plaukai lūžta ne prie pagrindo, o tam tikru atstumu nuo odos.

Su nuospauda paveikti plaukai yra išdėstyti ryšuliuose, įsiterpę į sveikus. Plaukai prie pagrindo nelūžta, bet visiškai iškrenta.

Niežai, kaip ir galvijų trichofitozė, lydi niežėjimą be specifinės lokalizacijos, o įbrėžimuose yra erkių.

Sergant egzema ir kitomis neinfekcinėmis dermatologinėmis ligomis, nėra išskiriamų pažeidimų, plaukai nenukrenta ir nenutrūksta.

Galvijų trichofitozės gydymas

Nustačius klinikinius trichofitozės požymius, pirmiausia reikia izoliuoti užkrėstą gyvūną nuo sveikų asmenų. Gydymas skiriamas atsižvelgiant į žalos laipsnį ir ligos eigą. Galvijams yra keletas veiksmingų trichofitozės gydymo būdų.

Lengvas galvijų trichofitozės formas galima išgydyti paveiktose epidermio vietose gydant priešgrybelinius vaistus:

 • Fungibak Yam tepalas du kartus per dieną 4-5 dienas;
 • purkškite „Zoomikol“ iš periferijos į centrą, vieną kartą užfiksuodami 1-2 cm sveikos odos 3-5 dienas, kol išnyks klinikiniai ligos požymiai;
 • emulsija išoriniam naudojimui "Imaverol", praskiesta pašildytu vandeniu santykiu 1:50 (keturios procedūros su 3-4 dienų intervalu).

Sergančio gyvūno odos pažeidimai turėtų būti gydomi:

 • 10% jodo tinktūra;
 • 10% vario sulfato tirpalas;
 • salicilo rūgšties arba alkoholio tirpalas (10%);
 • salicilo, sieros arba deguto tepalas (20%).

Vieniems pažeidimams patartina naudoti vaistinius tepalus.

Kai kurie savininkai, gydydami galvijų juostinę pūslelinę namuose, odos plotus gydo vazelinu, saulėgrąžų aliejumi ar žuvų taukais. Turimos liaudies medicinos priemonės prisideda prie greito trichofitozės plutos atmetimo ir suminkštėjimo.

Įspėjimas! Sergančius gyvūnus reikia gydyti guminėmis pirštinėmis ir kombinezonu.

Veiksmingiausias ir teisingiausias būdas kovoti su šia liga yra galvijų vakcinacija. Profilaktikos tikslais sveikiems gyvūnams, taip pat sergantiems galvijams, sergantiems įvairia liga, suleidžiamos šios gyvos vakcinos LTF-130. Paruoštas preparatas naudojamas du kartus su 10–14 dienų intervalu, būtina durti toje pačioje vietoje. Po kelių dienų ant gyvūno odos (vakcinos vartojimo srityje) susidaro mažos plutelės, kurios savaime atmetamos per mėnesį.

Inkubaciniu laikotarpiu suleidus LTF-130 vakciną užkrėstiems asmenims, greitai gali pasireikšti grybelio klinikiniai požymiai, atsirandant daugybiniams paviršiniams trichofitozės židiniams. Tokiems gyvūnams suleidžiama viena terapinė vaisto dozė.

Vakcinuotų veršelių imunitetas ligai susidaro per mėnesį po pakartotinio skiepijimo ir išlieka ilgą laiką.

Svarbu! Gyvūnams, kuriems buvo trichofitozė, susidaro ilgalaikis įtemptas imunitetas.

Prevenciniai veiksmai

Norint užkirsti kelią ligai didelėse gyvulininkystės įmonėse ir asmeniniuose pagalbiniuose ūkiuose, būtina laiku atlikti prevencinių priemonių rinkinį. Bet kurios ligos lengviau išvengti nei išgydyti, nes vieno mėnesio amžiaus jaunuoliai yra privalomai skiepijami.

Naujai atvežti gyvūnai nustatomi trisdešimties dienų karantinui atskirose patalpose. Kas 10 dienų gyvūnus turėtų apžiūrėti veterinaras, o įtarus trichofitozę - atlikti būtinus patologinės medžiagos laboratorinius tyrimus.

Sergantis gyvūnas, kuriam nustatyta patvirtinta diagnozė, nedelsiant perkeliamas į izoliatorių ir imunizuojamas terapinėmis priešgrybelinės vakcinos dozėmis. Dėžės, įranga, tiektuvai ir gėrimai yra mechaniškai apdorojami ir dezinfekuojami. Kraikas, pašarų likučiai sudeginami. Mėšlas, išimtas iš dėžių, kuriose buvo sergantis gyvūnas, dezinfekuojamas. Ateityje apdorotas mėšlas gali būti naudojamas tik kaip trąša.

Ūkiuose ir didelėse gyvulininkystės įmonėse turėtų būti reguliariai atliekamas planuojamas patalpų deratizavimas ir dezinfekavimas.

Išvada

Galvijų trichofitozė yra visur. Ši liga ypač pavojinga veršeliams ir gyvūnams, kurių imunitetas nusilpęs. Laiku skiepijamos ir prevencinės priemonės padės užkirsti kelią galvijų populiacijai ir apsaugoti ją nuo nemalonių trichofitozės padarinių.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba