Karvės tešmens karpos: gydymas, nuotrauka

Jie senovėje išmoko gydyti karvės karpas ant tešmens. Dabar kai kurie galvijų savininkai vis dar taiko senus liaudies metodus, ignoruodami šiuolaikinius papilomatozės gydymo metodus. Dažnai tešmens ataugos savaime išnyksta, tačiau kai kuriais atvejais papilomos sukelia liūdnas gyvūno pasekmes ir mirtį. Kiekvienas karvės savininkas turėtų žinoti, kaip ši liga pasireiškia ir kaip išvengti galvijų papilomatozės.

Kodėl karvės tešmenyje yra karpos?

Galvijų papilomatozė yra lėtinė virusinė liga, kuriai būdingi gerybiniai navikai (karpos) ant gleivinės ir odos. Galvijų papilomatozės sukėlėjas priklauso Papovaviridae šeimos, Papillomavirus genties, DNR genominiams virusams.

Gyvūno infekcija dažniausiai pasireiškia tiesiogiai kontaktuojant su viruso nešiotoju, kai užkrėstos ir sveikos karvės laikomos kartu, taip pat:

 • per aptarnaujančio personalo rankas;
 • per gyvūnų priežiūros inventorių;
 • kai prekės ženklas;
 • kraują siurbiančių vabzdžių įkandimais.

Viruso infekcija gali atsirasti kergiant bulių lytinių organų papilomatozę. Tačiau šiuo atveju neoplazmos atsiranda ant genitalijų organų gleivinės. Veršeliai žindymo laikotarpiu, maitindami sergančios karvės pieną, kuris turi spenelių ataugas, taip pat gali užsikrėsti šia nemalonia liga.

Antisanitarinėmis sąlygomis laikomi gyvūnai dažnai serga papilomatoze. Nešvarios šėryklos, girtuokliai, drėgmė, pagrindinių higienos normų nesilaikymas melžimo metu daro įtaką galvijų sveikatai.

Taip pat sumažėja imunitetas ir pasireiškia liga:

 • nesubalansuotas maitinimas;
 • prastos kokybės pašarai;
 • mankštos trūkumas ir aukštos kokybės laistymo skylė.

Ganyklose dažnai būna gyvūnų užkrėtimo atvejų, kai geriama iš nešvarių stovinčių rezervuarų, tvenkinių.

Neoplazmos gali paveikti bet kurią gyvūno kūno dalį. Karvėms dažniausiai pasireiškia tešmuo. Ganymo laikotarpiu, laisvai ganant, gyvūnai dažnai gauna tešmens mikrotraumą. Stovėjimo laikotarpiu jie taip pat neatmetami melžiant mašinas ar laikant galvijus.

Gyvūno infekcija virusu gali atsirasti dėl įtrūkimų, įbrėžimų ir įbrėžimų ant spenelių. Karvės tešmens karpos atrodo kaip mažos, tankios ir lygios neoplazmos, kurios laikui bėgant gali išaugti ir apimti visą krūties plotą, įskaitant spenelius. Gerybinių navikų dydžiai svyruoja nuo soros grūdų iki vištienos kiaušinių.

Papilomos auga lėtai, todėl maži mazgai pirmaisiais ligos mėnesiais yra visiškai nematomi. Sunkiais atvejais karpos susijungia (auga kartu) ir suformuoja raukšles.

Svarbu! Papilomatozė dažnai pasireiškia jauniems gyvūnams iki 2–3 metų.

Kodėl karvės tešmens ataugos yra pavojingos?

Kai kuriais atvejais tešmens ataugos praeina be gydymo. Dažnai karpos išnyksta nėštumo metu arba po apsiveršiavimo. Todėl daugelis savininkų neskuba imtis jokių priemonių, kai randamos mažos papilomos, ypač jauniems gyvūnams. Tačiau veterinarijos specialistai mano, kad negalima ignoruoti papilomatozės pasireiškimo, nes ši liga pirmiausia rodo imuniteto sumažėjimą.

Nuo užkrėtimo momento iki pirmųjų navikų atsiradimo tai trunka nuo trijų iki aštuonių savaičių. Pirmieji maži ataugos, kaip taisyklė, nesukelia gyvūnui nepatogumų. Tačiau laikui bėgant mažos papilomos gali išaugti iki 10-15 cm skersmens. Po 4-6 mėnesių karpos sustorėja, išdžiūsta ir išnyksta po 8-12 savaičių. Sužeistos karpos pradeda kraujuoti, išopėti ir lengvai užkrėsti.

Kai kuriais atvejais papilomos susidaro spenelio (ant spenelio kanalo epitelio) ir pieno cisternos viduje. Karvės tešmuo tampa gumbuotas ir skausmingas. Melžiant piene gali būti pastebimi maži kraujo krešuliai. Gyvūno produktyvumas smarkiai sumažėja.

Jei nėra gydymo vaistais, papilomos blokuoja spenelio kanalą ir neleidžia išsiskirti sekrecijai. Karvei išsivysto mastitas, edema ir tešmens atrofija.

Kartais net mažos papilomos išsigimsta į piktybinį naviką, kuris gali sukelti gyvūno mirtį. Todėl nerekomenduojama jo ištrinti patiems.

Jei ant karvės tešmens odos randama karpų, pirmiausia reikia iškviesti neoplazmas namuose pasikviesti veterinarą arba kreiptis į specialistą. Bet kokiu atveju papilomatozės diagnozė nustatoma remiantis laboratoriniais tyrimais.

Kaip pašalinti tešmens karpas nuo karvės

Gydymas papilomomis ant karvių tešmens turi būti pradėtas nuodugniai išanalizavus gyvūnų mitybą ir sąlygas. Jei pieno liaukos odoje ir kitose kūno vietose aptinkama ataugų, sergantis asmuo turi būti izoliuotas nuo bandos.

Jei ant karvės tešmens radote vieną didelę karpą, galite naudoti seną ir patikrintą metodą - augalą tvarsčiuokite šilko siūlu. Šis karpos pašalinimo būdas gali būti naudojamas, jei šaknyje susiaurėja augimas (turi koją). Susiejant papilomos pagrindą, sutrinka neoplazmos aprūpinimas krauju, o po kurio laiko jis išdžiūsta ir išnyksta.

Reikėtų pašalinti dideles ir vidutinio dydžio tešmens karpas. Papilomos gali pasiekti įspūdingus dydžius - vištienos kiaušinio ar riešuto dydį. Prieš pašalinimą į papilomos pagrindą įšvirkščiama 1-2 ml 2% novokaino tirpalo, tada navikas pašalinamas kartu su oda. Ant žaizdos uždedamas siūlas ir gydoma antiseptikais. Mažas ir plokščias karpas galima tepti acto rūgštimi, salicilo tepalu.

Norėdami greitai išgydyti žaizdas po karpų pašalinimo ar kauterizavimo, galite naudoti suspensiją "Aliuminio purškalas", plataus veikimo spektro antibiotiką "Terramycin Spray".

Esant dideliam pakitimų karvės tešmeniui, reikia kompleksinio gydymo. Už jos ribų papilomos yra kaitinamos azoto, karbolio rūgštimi, lapiu, aukšto dažnio srovėmis (elektrokoaguliacija) arba apdorojamos skystu azotu.

Norėdami atsikratyti karpų ir greitai jas pašalinti iš karvės tešmens, taip pat naudojamas veiksmingas vaistas "Antiborodavka", salicilo tepalas.

Sergančios karvės racione yra magnio sulfatas, kurio dozė yra 30-50 g 10 dienų. Norint stabilizuoti organizmo gynybinę sistemą, būtina atlikti imunostimuliuojančių vaistų kursą:

 • „Gamavit“;
 • Fosprenilas;
 • Interferonas;
 • "Mixoferon";
 • „Eleovit“.

Taip pat cianokobalamino (vitamino B12) injekcijos į raumenis skiriamos dvi dienas ryte ir vakare. Anksčiau po neoplazmos pagrindu injekuojama 1 ml 2% novokaino tirpalo. Jūs taip pat galite taikyti novokaino blokadą su 1% tirpalu 60-80 ml doze (į veną) su vienos dienos intervalu. Iš viso reikia atlikti 3-5 injekcijas. Karpoms gydyti taip pat vartojamas į veną 1% novokaino ir penicilino tirpalas.

Svarbu! Be gydymo vaistais, sergantys gyvūnai turi koreguoti savo mitybą, režimą ir vaikščiojimo sąlygas.

Liaudies vaistai galvijų papilomai gydyti

Norėdami pašalinti melžiamų karvių karpas, galite naudoti paprastus ir veiksmingus liaudies metodus:

 • tris kartus per dieną tešmenį nušveisti daigintų bulvių (arba žievelių) nuoviru;
 • vieną kartą per dieną tepti smulkiai tarkuotą svogūnų masę karpose arba 2–3 kartus per dieną sulčiuoti;
 • galite išgydyti karpas karvėje ant tešmens, sutepdami ją vienos stiklinės (200-250 ml) augalinio aliejaus mišiniu, kaitinamu keptuvėje su smulkintais svogūnais ir vašku (20-25 g) 7-14 dienų;
 • taškinis karvės tešmens ataugų gydymas amoniaku;
 • tepamas pažeistas pieno liaukos vietas tarkuoto česnako ir taukų mišinys (santykiu 1: 1) du kartus per dieną;
 • pažeistų odos vietų tepimas pieno serumu mėnesiui;
 • sutrinto krienų šaknies mišinio su druska 1: 1 santykiu įtrinkite į pažeistas vietas iki visiško pasveikimo;
 • kasdieninis spenelių sutepimas ricinos aliejumi 30-40 dienų;
 • tešmens sričių, paveiktų papilomų, gydymas kietu aliejumi. Kiekvieną kartą po melžimo 2-3 savaites (prieš tepdami mišinį, norimą vietą nuplaukite švariu šiltu vandeniu);
 • tešmens dubenį ir žindukus plauti šiltu plaučių misos nuoviru (1 valgomasis šaukštas. l sausa žolė 2 valg. šaukšt. verdančio vandens) per dieną (4–6 kartus).
Patarimas! Karpos ant karvės tešmens galite atsikratyti, dvi savaites trindami paveiktas vietas rūgščiomis obuolių ar vynuogių sultimis.

Karvių papilomatozės profilaktika

Norint išvengti karvių tešmens papilomatozės, būtina laikytis pagrindinių galvijų laikymo taisyklių:

 • laikykite tvartus švarius - laiku pašalinkite mėšlą, du kartus per dieną keiskite patalynę;
 • neleisti daug žmonių laikyti;
 • kruopščiai dezinfekuoti įrangą, priežiūros priemones, tiektuvus ir gėrimus;
 • užkrėstus gyvūnus reikia nedelsiant izoliuoti nuo sveikų ir patalpą dezinfekuoti;
 • prieš melžiant karvės tešmenį reikia patikrinti, ar nėra mikrotraumų, nuplauti šiltu vandeniu ir sausai nuvalyti;
 • Prieš melžimą ir po jo odą galima gydyti „Caring Milkmaid“ tepalu, kuris padeda užgydyti įtrūkimus, įbrėžimus ir atkurti epitelį.

Kai kuriems gyvūnams, nešiojantiems virusą, liga nepasireiškia. Todėl galvijų savininkams patariama reguliariai atlikti profilaktinius tyrimus ir laboratorinius tyrimus.

Geriausia galvijų papilomatozės profilaktika yra vakcinacija. Paprastai veterinarai vakciną gamina patys, naudodami sergančių gyvūnų biomedžiagas (papilomas). Dažnai papilomatozės pasireiškimas didelėse bandose, jauni gyvūnai pirmiausia skiepijami 12 mėnesių amžiaus. Pakartotinė vakcinacija atliekama per dvi savaites.

Išvada

Yra keletas būdų, kaip gydyti karvės tešmens karpas. Vaistus turėtų atlikti tik veterinaras. Sunkios papilomatozės formos gali sukelti tešmens atrofiją ir gerybinio naviko degeneraciją į piktybinį naviką. Norint išvengti karvės užkrėtimo virusu, būtina laikytis gyvūno laikymo taisyklių, atlikti profilaktinius tešmens tyrimus dėl navikų, taip pat laiku skiepyti galvijus.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba