Auliekolio galvijų veislė

Auliekolio galvijų veislei būdingas pagreitėjęs augimas ir didelis ankstyvas brendimas. Jis puikiai prisitaiko prie įvairių klimato sąlygų. Aukštas produktyvias veislės savybes įvertino daugelis gyvulių augintojų, todėl Auliekol karves galite sutikti daugelyje ūkių.

Auliekolio veislės sukūrimo istorija

Auliekolio galvijų veislė yra palyginti jauna. Veisėjai 1992 m. Veisė Kazachstano Respublikos Kostanajaus regione sukryžminę tris mėsos veisles. Veisimui naudojami aberdenų angusų ir šarolų veislės jaučiai - kazachų baltagalvė karvė. Pagrindiniai veislinių individų atrankos kriterijai buvo jų savybės, tokios kaip ankstyva branda, didelis kūno svoris ir paprastas gimdymas.

30 metų po Auliekol galvijų veislės auginimo veisėjai nuolat stengėsi pagerinti jos produktyvumą ir veisimo savybes. Todėl „Auliekol“ galvijų jautiena atitinka visus tarptautinius standartus ir pagal savo sudėtį yra panaši į „Angus“ karvių mėsą. Jis turi marmurinį raštą - riebalai nėra aplink raumeninį audinį, bet raumens audinyje sudaro plonus sluoksnius. Kazachstano veisėjai didžiuojasi šiuo pasiekimu, nes marmurinė mėsa laikoma aukštos kokybės produktu ir yra paklausa tarptautinėje rinkoje.

Auliekol veislės aprašymas

Būdingas Auliekolio galvijų veislės bruožas yra ragų nebuvimas, apie 70% gyvūnų yra be ragų. Karvių ir jaučių spalva yra šviesiai pilka. Auliekol veislės atstovus galite sužinoti pagal šiuos būdingus išorės bruožus:

 • masyvi, raumeninga kūno sudėtis;
 • stiprus griaučiai;
 • didelė galva;
 • trumpas raumeningas kaklas;
 • aukštis ties ketera karvėse - 1,3 m, jaučiuose - 1,4 m;
 • krūtinės plotis - 58,5 m;
 • krūtinės apimtis - 2,45 m;
 • oda turi 5 sluoksnius;
 • stori, trumpi plaukai;
 • kailių klostės ant jaučių kaktos;
 • didelis svoris (patinų kūno svoris 950–1200 kg, patelių - 550–700 kg).

Auliekolio karvės išsiskiria dideliu produktyvumu, duodančiu didelį pieno kiekį. Nepaisant to, kad šios veislės galvijai yra orientuoti į mėsą.

Auliekolio galvijų veislės pieno produktyvumo rodikliai:

Veršiavimąsi

Pieno kiekis (per dieną)

1-oji

iki 17 l

2-oji

iki 15 l

3 d

iki 22 l

Mėsos produktų derlius, taip pat jų kokybė, yra gana aukštas. Mėsos skerdimas iš Auliekol veislės skerdenos yra 60–63%. Tinkamai prižiūrint ir laikantis šėrimo režimo, kasdien jaunų gyvūnų svoris padidėja 1,1 kg. Auelikolio veislės karvės veršiuojasi savarankiškai. Veršelių išgyvenamumas yra 100%.

Auliekolio veislės galvijai išsiskiria ištverme ir geru imunitetu. Gyvūnai greitai ir lengvai prisitaiko prie vietinio klimato, praktiškai nepatirdami temperatūros ir oro sąlygų pokyčių. Prieš prasidedant šalčiui, prasidedant rudens-žiemos laikotarpiui, Auelikolio galvijai yra padengti stora tankia vilna.

Dėl savo stiprios sudėties Aulieko žiedai gali lengvai ištverti periodus, sumažėjus sultingo pašaro kiekiui ar pablogėjus jų kokybei.

Veisimo veislių pliusai ir minusai

Tarp pagrindinių „Auliekol“ galvijų privalumų yra šie:

 1. Puiki aklimatizacija prie klimato sąlygų.
 2. Maisto tiekimas nereikalingas. Gyvūnai gali valgyti šieną iš tokių žolių, kurių kitos veislės atsisako valgyti dėl savo šiurkštumo.Jie taip pat valgo krūmų lapus ir šakas.
 3. Gerai išvystytas bandos instinktas. Ganyti karves ir jaučius yra pakankamai lengva. Jie neišsibarsto ganykloje, ganosi vienoje vietoje, kol suvalgo visą ganyklą.
 4. Labai didelė augimo energija.
 5. Stiprus imunitetas, kurio dėka gyvūnai praktiškai neserga.
 6. Dėl avinimosi nėra jokių problemų. Patelė veršiuojasi savarankiškai, be jokio pašalinio kišimosi ar pagalbos.
 7. Ankstyva branda. Jauni gyvūnai greitai priauga kūno svorio.
 8. Nepretenzybė sulaikymo sąlygoms.
 9. Gebėjimas nuvažiuoti didelius atstumus, todėl veislė yra būtina gyvulininkystės ūkiams, kuriuose yra nutolusių ganyklų.
 10. Didelis vienos skerdenos derlius - aukštos kokybės ir skani mėsa.

Auliekolio galvijų trūkumai gali būti siejami tik su tuo, kad šios veislės veisliniai ištekliai yra labai maži.

Priežiūros ir priežiūros ypatybės

Optimalios sąlygos auliek karvėms yra laisvos, kai jos yra ganomos ganyklose ar atviruose garduose. Gyvūnai laikomi ant šieno ar šiaudų patalo, 40 cm aukščio, kuris pilamas kasdien. Jis visiškai keičiamas kartą per 30 dienų.

Dažniausiai aptvarai statomi Auliekol veislės galvijams, aptveriant tam specialiai skirtą plotą. Gyvūnai jose laikomi iki stabilaus šalto oro pradžios. Kai tik temperatūra gatvėje nukrenta žemiau nulio, Auliekolio galvijai perkeliami į tvartą.

Auliekolių gyventojai mėgsta laisvą erdvę, į kurią reikėtų atsižvelgti statant vasaros stovyklą. Kaimo dydis nustatomas pagal asmenų skaičių, remiantis:

 • 1,25x2,15 m 1 suaugusiai moteriai;
 • 1,25x1,45 už 1 jautį;
 • 1,0x1,25 už 1 veršelį.

Statant tvartą laikomasi tų pačių parametrų. Jie stato be specialios šildymo sistemos, izoliuodami sienas ir lubas tik putomis. Optimalus tvarto režimas: oro temperatūra ne žemesnė kaip + 15 ° С, drėgmė ne aukštesnė kaip 70%. Be to, kambarys turėtų būti vėdinamas, nes Auelikol veislės galvijai mėgsta gryną orą. Tvarte būtina skirti vietą šėrykloms ir gėrimo dubenims sutvarkyti.

Dažnai svirnas gaminamas sezoninio, sulankstomo, angaro tipo. Grindys yra lentjuostės ir nuožulnios, todėl lengviau atlikti sanitarinį valymą. Stacionariame tvarte mėšlo šalinimas, pašarų dalijimas ir vandens tiekimas atliekamas automatiškai, specialiai sumontuota įranga.

„Auliekol“ galvijai nebijo lietaus ir vėjo, tačiau vis tiek rekomenduojama pastatyti baldakimą, kuris apsaugotų jį nuo gausių kritulių ir vėjų. Karvės ir jaučiai vasaros karštyje taip pat jaučiasi patogiai, nes stora vilna neleidžia kūnui perkaisti.

Auliekolio galvijų bandą galima ganyti tolimose ganyklose. Dėl tvirtų ir elastingų kojų gyvūnai gali lengvai nuvažiuoti didelius atstumus.

Jaunų žmonių priežiūra

Naujagimio Auleikol veislės veršelio spalva yra balta. Svoris svyruoja tarp 30-35 kg. Tinkamai prižiūrint, veršeliai auga gana greitai. Jaunus gyvūnus rekomenduojama dėti į atskiras dėžes. Jose svarbu išlaikyti patogų temperatūros režimą. Temperatūra neturėtų būti žemesnė nei + 15 ° C. Grindys turėtų būti įrengtos medinėmis lentomis, jas kasdien dengiant šviežiais šiaudais ar šienu.

Svarbu! Pirmąsias 3 savaites naujagimio veršelio racione turėtų būti tik nenugriebtas karvės pienas.

Jaunos Auelikol veislės dieta ir pasivaikščiojimai (nuo gimimo iki 2 mėnesių amžiaus)

Veršelių amžius

Produktai

Maitinimas

Ėjimas

0-20 dienų

pieno

6 kartus per dieną, 150 g

 

21–29 dienos

pieno

4 l

 

30–59 dienos

pieno

grįžti

avižinių dribsnių želė

4 l

2 l

 

100 g

10–15 minučių (aptvare)

2 mėnesiai

pieno

grįžti

avižinių dribsnių želė

daržovės

3 l (1 dozei)

6 l

500 g

 

200 g

30 minučių

Daržovių skaičius palaipsniui didinamas 200 g kas 10 dienų. Burokėliai, morkos, bulvės yra naudingos. Dietą papildykite šienu, apie 500 g vienai galvai, įpilkite į jį 10 g kreidos ir druskos.

Nuo 3 mėnesių amžiaus Auelikol veislės veršeliai turėtų vaikščioti mažiausiai 2 valandas. Nenugriebtas pienas pašalinamas iš kasdienio meniu, pakeičiant jį liesu pienu (apie 5 litrus). Jie taip pat nustoja duoti želė. Mityba grindžiama daržovėmis, kurių veršelis turėtų gauti ne mažiau kaip 1 kg. Nuo mėnesio pradžios įvedamas sausas maistas. Pradinė norma yra 700 g iki mėnesio pabaigos, ji padidinama iki 900 g. Taip pat jaunimas mokomas naudoti silosą, pradedant nuo 500 g, jie pagardina maistą 10 g druskos ir 15 g kreidos.

4 mėnesių amžiaus veršelio vaikščiojimo laikas yra 4 valandos, per kurį jis turi aktyviai judėti. Nugriebto pieno kiekis sumažėja iki 1 litro, o kitų pašarų kiekis, priešingai, padidėja. Šio amžiaus jaunų gyvūnų mityba atrodo taip:

 • šienas - 1,6 kg;
 • silosas - 1,5 kg;
 • sausas maistas - 1 kg;
 • druska - 15 g;
 • kreida - 20 g.
Dėmesio! Fizinis aktyvumas yra labai svarbus jaunai Auelikol veislei, ypač norint visiškai formuoti virškinamąjį traktą ir vystytis kitoms kūno sistemoms.

Vaikščiojimas skatina tolygų kūno riebalų pasiskirstymą, užkertant kelią nutukimui.

5 mėnesius dietos pagrindas turėtų būti daržovių mišiniai. Vidutiniškai vienas gyvūnas per dieną turėtų gauti apie 3,5 kg įvairių daržovių. Veršeliui duodama tiek pat šieno. Kitų produktų tūris išlieka tas pats. Vaikščiojimas atliekamas atvirose ganyklose mažiausiai 5 valandas.

6 mėnesių amžiaus Auliekol veislės veršeliai šeriami šiais produktais:

 • daržovės - 5 kg;
 • silosas - 5 kg;
 • šienas - 3 kg;
 • sausas maistas - 0,6 kg;
 • druska - 20 g;
 • kreida - 25 g.

Svarbi sąlyga yra geriamojo režimo laikymasis. Veršelis per dieną turėtų išgerti apie 30 litrų vandens. Jauni gyvūnai, sulaukę šešių mėnesių amžiaus, perkeliami į pagrindinę bandą.

Išvada

Ypatinga gyvulių augintojų dėmesio verta unikali Auliekol galvijų veislė. Jis pasižymi dideliu produktyvumu, nėra įnoringas laikymo ir mitybos sąlygoms, todėl rekomenduojamas net selekcininkams, neturintiems galvijų veisimo patirties.

Palikti atsiliepimą

Sodas

Gėlės

Statyba